Výborné vystúpenie neznámej krajiny

PAMÄTNÉ OKAMIHY

V prvom roku samostatnosti nášho štátu (1993) sa najúspešnejším športovým kolektívom Slovenska na základe oficiálnej ankety Klubu športových redaktorov (KŠR) stala ženská basketbalová reprezentácia. Práve pred štvrťstoročím v júni sa zaskvela na majstrovstvách Európy v talianskej Perugii ziskom bronzovej medaily.

K ničomu takému by nemohlo dôjsť, keby v tom čase nemal náš ženský basketbal vysokú medzinárodnú kvalitu. Potvrdilo sa to už krátko predtým na olympijských hrách v Barcelone 1992, kde sa o pekné 6. miesto zaslúžilo v 12-člennom kádri až deväť Sloveniek: Eva Antalecová-Mačeková, Eva Guzikiewiczová-Berková, Iveta Bieliková, Erika Burianová-Dobrovičová, Renáta Hiráková, Adriana Chamajová, Andrea Kuklová-Chupíková, Anna Kotočová-Janoštinová a Milena Rázgová-Paulišincová, s ktorými pod vedením trénerov Miroslava Vondřičku a Štefana Garbu obliekali najcennejší dres aj české dievčatá Martina Liptáková, Eva Němcová a Kamila Vodičková.

Najmä vďaka tejto prevahe dievčat spod Tatier v československej reprezentácii získalo Slovensko v ženskom basketbale takzvané nástupníctvo, čo vtedy uznala aj Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA). Náš tím sa tak ihneď dostal medzi osem účastníkov ME 1993, keďže rok predtým si Československo suverénne vybojovalo postup. „Výkonnosť dievčat bola, samozrejme, dôležitá, ale o nástupníctvo sa v neľahkých rokovaniach zaslúžili vtedy aj naši funkcionári na čele slovenského basketbalu Ján Hluchý, Jozef Hodál a Alexander Riecky,“ myslí si Roman Adamčík, ktorý sa stal manažérom prvej oficiálnej slovenskej ženskej reprezentácie.

Pre hráčky, z ktorých sa niekoľko už vtedy uplatňovalo v zahraničí, bolo potrebné v priebehu krátkeho času zabezpečiť výstroj. „Prvý pokus sme urobili v Prahe, ale v sídle federálnej telovýchovy sme doslova nič pre družstvo nenašli. Mimoriadne nám vtedy pomohla terajšia poslankyňa európskeho parlamentu Monika Beňová. Zastupovala na Slovensku jednu z popredných svetových firiem so športovým oblečením, lenže pre tie produkty sme museli ísť do skladu vo Viedni. Previezť z niečoho väčšie množstvo cez hranice nebolo vôbec jednoduché, a tak sme dresy ukryli na toalete požičaného autobusu, kam sa colníci, našťastie, vôbec nepozreli. Prepašovali sme ich,“ spomína Bratislavčan príhodu, ktorá po štvrťstoročí už vyvoláva iba úsmev.

Pod vedením košického trénera Mariána Matyáša, ktorý vyhral konkurz na pozíciu kormidelníka reprezentácie, sa zišlo pred 25 rokmi v kolektíve takmer všetko najlepšie, čo vtedy náš ženský basketbal mal. V Perugii vyhrali Slovenky v A-skupine nad Maďarskom 88:82 (44:39), podľahli Rusku 75:80 (33:41) a pokorili Francúzsko 70:51 (37:28). Do semifinále išli z prvej pozície, ale v ňom podľahli jasne 55:73 Španielsku, hoci v 11. min naše viedli 26:15 a ešte aj na konci 1. polčasu mali značný náskok 39:35. Druhý polčas bol ako zo zlého sna, naše ho prehrali 16:38. Našťastie, tento sobotňajší úder ich nepoložil na lopatky, lebo na druhý deň, v nedeľu 13. júna 1993, si tesným víťazstvom 68:67 (32:39) nad Talianskom získali vo veľkej dráme hodnotný bronz.

„Bol veľmi cenný aj preto, že sme ho vybojovali proti domácemu družstvu, keď sme bravúrne zvládli záver tohto súboja,“ zdôrazňuje Marián Matyáš, bývalý ligový basketbalista a mládežnícky reprezentant Československa. Jeho zverenky prehrávali v 18. min 25:39 a zrejme si vtedy uvedomili, že už nemajú čo stratiť a začali hrať čoraz odvážnejšie. Súboj vyvrcholil v poslednej polminúte výbornou prihrávkou Marcely Kalistovej pod kôš Renáte Hirákovej, ktorá dala rozhodujúci kôš na 68:67.

Práve strelkyňu tohto koša spolu s Erikou Burianovou-Dobrovičovou (bola kapitánka družstva), Annou Kotočovou a Andreou Kuklovou označuje náš tréner aj s odstupom času za hlavné opory historického kolektívu.

Ten si ziskom bronzu vybojoval účasť na majstrovstvách sveta v Austrálii 1994, kde Slovensko skončilo na 5. mieste ako najlepší európsky tím. Vzápätí na ME v Brne 1995 obsadilo „až“ 4. miesto, čím Slovenkám tesne ušla účasť na OH v Atlante 1996. „Čo by za také 4. miesto dali dnes naše basketbalistky,“ podotýka Marián Matyáš. „My sme vraj vtedy v Brne hrali neúspešne?! Našťastie, v Perugii sme mali výborný tím, boli v ňom popredné európske hráčky. My tréneri, ale aj funkcionári, sme boli začiatočníci na takomto fóre. Išli sme na ME s napätím, nevedeli sme poriadne, čo nás tam čaká…“

Ženský basketbal patril v deväťdesiatych rokoch minulého storočia medzi ozdoby slovenského športu. Od začiatku existencie samostatného štátu obsadila reprezentácia na ME postupne tretie (Perugia 1993), štvrté (Brno 1995), druhé (Budapešť 1997) a znova 4. miesto (Katoviciach 1999), hrala na dvoch MS (5. pozícia v Austrálii 1994 a 8. miesto v Nemecku 1998), pričom k veľkej popularite prispievali aj výsledky Ružomberka, ktoré vyvrcholili dvoma euroligovými titulmi za sebou (1999 a 2000).

A to do Perugie prišlo Slovensko ako pochopiteľne neznáma krajina krátko po svojom zrode. „Pre istotu som tam zobral so sebou niekoľko štátnych vlajok, čo keby sme ich potrebovali,“ zalovil v pamäti Roman Adamčík. „A veru boli potrebné. Hľadal som v hale, kde nájdem našu medzi zástavami účastníkov, potrebnú aj na úvodný ceremoniál, ale veru taká tam nebola. Organizátori síce dali na základe nejakého telefonátu ušiť vlajku v našich troch farbách, ale k štátnemu znaku sa nemali ako dostať. Tak som ju z jednej našej vystrihol a tú na tamojšiu zástavu prišili.“

Aj takouto perličkou, ale najmä pozoruhodnými výkonmi hráčok, sa prezentoval náš ženský basketbal pred štvrťstoročím v Perugii. Na vtedajšie pomery tam bol aj značný počet takmer desať slovenských novinárov a veľká skupina oduševnených fanúšikov, najmä z Myjavy, kde sa hral v tom čase kvalitný ženský basketbal. Tento šport začal v rámci svojich možností dobre zviditeľňovať Slovensko. Pre našu krajinu získali v júni 1993 basketbalistky historicky prvú medailu v kolektívnom športe.

FAKTY Z PERUGIE

– MAJSTROVSTVÁ EURÓPY, kde prvý raz hrali basketbalistky Slovenska, sa uskutočnil od 8. do 13. júna 1993 v talianskej Perugii.

– SLOVENSKO REPREZENTOVALO týchto 12 hráčok: Iveta HARIŇOVÁ (hráčky Lokomotívy Košice), Soňa HUDECOVÁ (Slovan Bratislava), Anna KOTOČOVÁ-JANOŠTINOVÁ (BAC Mirande, Francúzsko), Irena RAJNIAKOVÁ (Slovan Bratislava), Andrea KUKLOVÁ-CHUPÍKOVÁ (TSV Weilheim, Nemecko), Eva VAŇOVÁ (VSS Košice), Renáta HIRÁKOVÁ (Xerox Vigo, Španielsko), Marcela KALISTOVÁ (UMB-OŠG Banská Bystrica), Erika BURIANOVÁ-DOBROVIČOVÁ (Xerox Vigo, Španielsko), Andrea SLOSIAROVÁ (UMB-OŠG Banská Bystrica), Milena RÁZGOVÁ (SCP Ružomberok), Zuzana VASIĽKOVÁ (USK Praha, Česko).

– VÝPRAVU SLOVENSKA viedol Ján HLUCHÝ, predseda SBA, tréner bol Marián MATYÁŠ, jeho asistent Boris ŽBIRKA, manažér Roman ADAMČÍK, lekár Branislav BOHUŠ a masér Dušan ŠTOFČÍK.

– KONEČNÉ PORADIE ME: 1. Španielsko, 2. Francúzsko, 3. SLOVENSKO, 4. Taliansko, 5. Poľsko, 6. Bulharsko, 7. Rusko, 8. Maďarsko.

Vyšlo v denníku Šport 19. júna 2018

Autor: Tomáš Grosmann

Foto: Ján Koller/Šport