Slovenský mužský basketbal má za sebou úspešný víkend. Po dvoch dekádach, najprv ústupu z pozícií a potom pádu, sa mu konečne podarilo zvrátiť trend. Sobotné víťazstvo v Prištine 77:73 nad domácim Kosovom rozhodlo o tom, že Slovensko má po dlhom čase znova o čo hrať. Prebojovalo sa do ďalšej fázy európskej kvalifikácie MS 2023, oficiálne označovanej ako druhé kolo predkvalifikácie.

V momente, keď vznikal tento text, ešte nebolo jasné, s kým a kedy presne sa Slovensko stretne v ďalšej fáze. O tom rozhodne žreb. Okruh súperov, však už poznáme. Z B-skupiny postúpil, okrem Slovenska, aj prvý Island. Z A-skupiny Potugalsko a Bielorusko. Ku kvalifikantom sa pridajú družstvá, ktoré si nevybojovali miestenku pre Majstrovstvá Európy. Patria sem Rumunsko, Severné Macedónsko, Švédsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Čierna Hora, Lotyšsko. V pondelok večer, ako posledné do partie pribudlo Dánsko. Severania sa pritom takmer postarali o senzáciu. Litve podľahli o jediný bod 76:77, keď ju v závere spasil blok Mantasa Kalnietisa. Ak by bol Adama Darboe premenil donášku, taká basketbalová veľmoc ako Litva by na ME 2022 chýbala a „spadla“ by do druhej fázy predkvalifikácie MS 2023.

Tucet družstiev rozdelí žreb do štyroch trojčlenných skupín. Z nich sa do hlavnej časti kvalifikácie MS 2023 prebojujú vždy po dve najlepšie družstvá. Takýto systém teda Slovensku zaručuje minimálne ďalšie štyri súboje proti kvalitným súperom. Práve tu najlepšie vidno rozdiel medzi úspechom a neúspechom v nedávno skončenej predkvalifikácii. Družstvá, ktoré z nej nepostúpili, teda Albánsko, Cyprus, Kosovo a Luxembursko, teraz zrejme čaká dlhšia súťažná prestávka.

Vyžrebovanie skupín by malo prísť na rad už v nasledujúcich týždňoch a kompletný program by reprezentácia mohla absolvovať cez leto, čo nám potvrdil aj manažér národného tímu Michal Ondruš: „Všetky stretnutia by sme mali odohrať tento rok v auguste, podobne ako v roku 2019 v predkvalifikácii ME 2021. Teraz čakáme predovšetkým na rozhodnutie, či sa FIBA vráti k normálnemu formátu, ale sa opäť bude hrať na jednom mieste v tzv. bubline.“

Je ťažké a predčasné predikovať šance našej reprezentácie v ďalších bojoch, keď ani nepoznáme najbližších dvoch súperov. Pripomeňme si, že v tomto cykle dvakrát podľahla Islandu, dvakrát zdolala Kosovo, s Luxemburskom mala vyrovnanú bilanciu. Ako si bude počínať v ďalšej fáze, sa bude odvíjať nielen od žrebu, ale aj od zostavy, v ktorej sa zíde. Tá môže byť výrazne slabšia, ak by chýbala niektorá z opôr, ale aj o čosi silnejšia, ak by prišiel jeden z dvojice naturalizovaných Američanov Kyle Kuric – Andre Jones, či v univerzitnej NCAA pôsobiaci Marek Doležaj.

Oveľa nástojčivejšia je však dnes otázka, kto našu reprezentáciu do ďalších bojov povedie. Na sociálnych sieťach sa medzi priaznivcami slovenského basketbalu okamžite rozhoreli debaty, kto by mal či nemal viesť reprezentáciu. Padali rôzne mená, medzi ktorými nechýbal Michal Madzin, Tabakov asistent a v SBL kouč prvých Levíc, Oleg Meleščenko, ktorý postavil na nohy aktuálne druhý Inter a v minulosti bol asistentom pri národnom tíme Ruska, či Richard Ďuriš, známy aj tým, že doviedol výber do 18 rokov k dosiaľ jedinej účasti na ME. Zazneli však aj mnohé ďalšie tipy. Manažér Ondruš však tieto vášnivé diskusie trocha upokojuje. Termín, kedy by SBA mohla dotiahnuť angažovanie nového lodivoda a oznámiť ho verejnosti, si však zatiaľ nedovoľuje odhadnúť: „Je to veľmi čerstvá situácia, že musíme riešiť obsadenie reprezentačného kormidla. Aj keď máme dostatok času, všetci urobíme maximum, aby sme čo najskôr našli a mohli vymenovať nového trénera.“

PREDKVALIFIKÁCIA MS 2023

KONEČNÁ TABUĽKA A-SKUPINY

  1. Portugalsko 6 5       1       447:369      11
  2. Bielorusko 6 5       1       498:347      11

——————————————

  1. Cyprus 6 1       5       354:481      7
  2. Albánsko 6 1 5       391:493      7

 

KONEČNÁ TABUĽKA B-SKUPINY

  1. Island 6 5       1       517:455      11
  2. SLOVENSKO 6 3       3       467:459      9

—————————————–

  1. Luxembursko 6 2       4       481:495      8
  2. Kosovo 6 2       4       455:511      8

 

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.