Mužská basketbalová reprezentácia má nového trénera. Povedie ju legendárny Aramis Naglič, 56-ročný chorvátsky tréner a niekdajší úspešný basketbalista, strieborný medailista z olympiády v Barcelone a dvojnásobný víťaz Euroligy.

Rodák z Rijeky sa do povedomia slovenských fanúšikov po prvý raz výrazne zapísal ešte na prelome tisícročí ako jedna z najjagavejších hviezd, ktoré kedy pôsobili v našej najvyššej súťaži. Prichádzal ako bývalý hráč Splitu, s ktorým stihol dve prvenstvá v Eurolige. Chorvátskej reprezentácii pomohol po boku Dražena Petroviča, Toniho Kukoča, Dina Radju, či Žana Tabaka k fantastickému úspechu na olympiáde v Barcelone roku 1992, kde nad jej sily bol len americký Dream Team na čele s Michaelom Jordanom. V rokoch 1999 až 2001 vybojoval Naglič tri majstrovské tituly v drese pezinskej Slovakofarmy. Hráčsku kariéru ukončil po sezóne 2004/05 v Zadare – štýlovo, majstrovskými oslavami. Následne presedlal na trénovanie.

Počas uplynulej dekády, už ako hlavný kouč, dvakrát úspešne viedol Inter Bratislava. V roku 2013 ho priviedol k majstrovskému titulu, v roku 2019 sa s ním predstavil v kvalifikácii Ligy majstrov i skupinovej fáze Európskeho pohára FIBA. Na ceste za titulom v Niké SBL ho v marci 2020 zastavilo predčasné ukončenie ročníka pre pandémiu covid-19. Bratislavčania v tom čase s náskokom viedli poradie najvyššej súťaže. Od vlaňajška je trénerom BC GGMT Viedeň, ktorý na jar doviedol k titulu rakúskeho šampióna.

Na reprezentačnej úrovni pracoval Aramis Naglič ako asistent Velimira Perasovča pri chorvátskom národnom tíme, s ktorým sa v roku 2015 predstavil aj na európskom šampionáte. Jeho nespornom výhodou je, že dobre pozná slovenských basketbalistov, s viacerými reprezentantmi už spolupracoval, orientuje sa v tunajšom prostredí a navyše hovorí plynule po slovensky. Na lavičke nášho tímu nahradí Olega Meleščenka.

Basketbalistov Slovenska pod vedením nového trénera čaká už na konci augusta vstup do druhej fázy predkvalifikácie ME 2025, v ktorej si zmerajú sily s Dánskom, Severným Macedónskom a Nórskom.