Reprezentačné tímy v 3×3 basketbale si počas víkendu zmerajú sily na medzinárodných turnajoch v Prahe a v Bari. O miestenku na majstrovstvá Európy budú bojovať družstvá v kategórii „U18“, novotvoriaca kategória „U23“ bude súčasťou premiérovej ženskej World Tour.

Po mužoch a ženách bude bojovať o miestenku na majstrovstvá Európy 3. a 4. augusta v talianskom Bari reprezentačný tím chlapcov a dievčat do 18 rokov. Dlhodobá príprava vyvrcholí podujatím v Bari, ktorého sa zúčastní desať tímov v mužskej kategórie, medzi ženami bude bojovať osem kolektívov. V hre sú miestenky na majstrovstvá Európy v maďarskom Debrecíne (31. augusta – 2. septembra).

Manažér dievčenského výberu Richard Kamenský má v ambíciách jasno: „Cieľ je vždy jasný – postup na majstrovstvá Európy. Z troch sezón sme na ME už raz postúpili, ďalší rok nám postup ušiel len o vlások a minulý rok nám zápasy v skupine nevyšli vôbec. Motivácia je túto sezónu veľmi veľká, bolo by skvelé zopakovať skvelé výkony na kvalifikačnom turnaji. Mohla by sa zopakovať história a pomôže nám miesto konania kvalifikácie, keďže sme si postup na ME vybojovali práve v Taliansku.“ Slovenská štvorica Aneta Bencelová, Petra Rychtarčíková, Barbara Lelkes a Orsolya Gyenesová sa predstaví v B-skupine, kde bude ich súperom Turecko, Slovinsko a Česko.

Chlapčenský výber v zložení Branislav Hromada, Michal Hörmann, Filip Tchúr a Marco Hupka pod vedením Mariána Nemčeka nasadili tiež do „béčka“, postupne na nich čaká Taliansko, Lotyšsko, Poľsko a Litva.

Prestížna akcia čaká aj nedávno sformovaný reprezentačný výber žien do 23 rokov. Štvorica Alexandra Hašková, Michaela Sedláčková, Dominika Drobná a Monika Krajčovičová bude totiž v Prahe (3. a 4. augusta) súčasťou premiérovej čisto ženskej World Tour.  „Som rada, že Česká basketbalová federácia umožnila tento turnaj pre ženy. Snáď v tom bude pokračovať aj viac federácií. V rámci turnaja máme schôdzku so zástupcami FIBA, aby sme prejednali možnosti ženskej World Tour na ďalšiu sezónu. Dôležité je pre ženy už len to, že sa naša World Tour pomaly rozbieha a FIBA myslí v tomto športe aj na ženy. Turnaj bude veľmi kvalitný, záujem o účasť malo viacej krajín, ale nakoniec sme sa rozhodli pre našich susedov – Poľsko a Slovensko, vďaka spoločnej Tour,“ povedala pre oficiálnu stránku Českej basketbalovej federácie šéftrenérka českej ženskej reprezentácie Michaela Uhrová.

Premiérovej ženskej World Tour sa zúčastní osem tímov, ktoré sú rozdelené do dvoch štvorčlenných skupín. Víťazi idú priamo do semifinále, tímy na druhom a treťom mieste si zahrajú o semifinále krížovým spôsobom. Slovenky sú súčasťou A-skupiny, ich súperkami bude Francúzsko, Česko a Rumunsko.

Stretnutia reprezentácií do 18 rokov budete môcť sledovať v priamom prenose tutu.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Facebook