Slovenská basketbalová reprezentácia žien do 20 rokov sa po ročnej pauze vracia medzi európsku špičku, pre zverenkyne trénera Juraja Suju sa už v sobotu začínajú majstrovstvá Európy v maďarskom Šoprone (7. – 15. júla). Cieľ pre reprezentačný výber je jasný – zachovať si príslušnosť medzi elitou.

Návrat do A-kategórie sa zrodil pred rokom v izraelskom Eilate, kde sa výber trénera Juraja Suju radoval zo zisku striebra. Nad ich sily boli vtedy Nemky, s ktorými prehrali vo finále 54:60. V súčasnom kádri je len dvojica hráčok, ktoré boli súčasťou tohto úspechu – Júlia Lelkes a Nikola Kováčiková. Dôležité však je, že úspešný realizačný tím neprešiel zmenami, hlavným trénerom je aj naďalej Juraj Suja, asistovať mu bude opäť dvojica Miloslav Michálik a Milan Špiner.

Spolu so svojimi zverenkyňami absolvovali viac ako mesačnú prípravu na európsky šampionát, ktorá bola rozdelená do piatich prípravných blokov. V nich odohrali celkovo šesť prípravných stretnutí, v ktorých sa však z víťazstva neradovali ani raz. Pozitívom určite boli predvedené výkony, tie sa zlepšovali v priebehu celej prípravy. Práve záverečný dvojzápas v Maďarsku naznačil, že sa so svojimi súpermi na ME môžu pasovať. „Prvé problémy prišli pri skladaní družstva, mali sme pomerne dosť ospravedlneniek zo zdravotných dôvodov. Veľa hráčok, ktoré sa zúčastňovali šampionátov v tejto kategórii, tu teraz nie je. Niektoré majú premiéru, niektoré neboli vo výberoch dlhšiu dobu. Keď sme sa potom dali dokopy a začali pracovať, tak príprava prebiehala presne podľa plánov. Som s ňou veľmi spokojný aj napriek tomu, že sa nám nepodarilo zvíťaziť. Štruktúra prípravy nám funguje lepšie ako pred rokom. Najdôležitejšia je aj výkonnosť, po troch týždňoch tvrdej práce sa nám podarilo dostať na určitú úroveň, ktorú sme ukázali v Maďarsku. Som spokojný, dúfam, že to však pôjde ešte smerom hore,“ zhodnotil Suja prípravu na ME.  

Kapitánkou slovenského kolektívu bude Júlia Lelkes, ktorá zároveň patrí aj k najskúsenejším hráčkam: „Mám trochu strach zo zodpovednosti, ale na druhej strane sa teším a je to pre mňa pocta. Výhodou môže byť skúsenosť, pretože každý šampionát, na ktorom som hrala, tak mi niečo dal. Prinajhoršom podporím baby a poradím im pri hre. To môže byť plus z mojej strany. Snáď sa nám na ME podarí podať čo najlepší výkon.“

Jednou z ťahúňok tímu Juraja Suju bude aj Nikola Kováčiková, ktorá má bohaté skúsenosti z mládežníckych reprezentácií, ale aj pôsobenia medzi ženami. „Sila tímu je hlavne v kolektíve. Zatiaľ je to výborné. Dúfam, že to bude aj tak pokračovať. Veľmi by sme boli radi za postup medzi najlepšiu osmičku. Druhým cieľom je urobiť si prípadné také druhé finále v druhej osmičke, aby sme sa dostali na deviate miesto,“ povedal rozohrávačka americkej univerzity Georgetown.  

Slovenky sa v Šoprone predstavia v B-skupine, postupne si zmerajú sily s Talianskom (7. júla), Švédskom (8. júla) a Francúzskom (9. júla). „Ambíciou je zlepšovať sa od zápasu k zápasu, aj keď to bude ťažké, pretože už bude aj únava a určitý stres. Veľmi si želám, aby sa zachovala príslušnosť v A-kategórii a kontakt so špičkou. Radi by sme postúpili medzi najlepšiu osmičku, ako sa nám to už podarilo. Nechcem to však hrotiť, aby to bolo cieľom a v prípade jeho nesplnenia sa rozpadneme. Chceme pôsobiť konzistentným dojmom, ako jeden tím, ktorý ide spolu. Chceme sa prezentovať sympaticky,“ vyjadril sa reprezentačný tréner k ambíciám.

Po skupinovej fáze na nich čaká deň voľna, po ktorom sú na programe osemfinálové zápasy. Tie rozhodnú o tom, či budú zverenkyne trénera Juraja Suju namočené do boja o záchranu alebo ich čaká ďalšia fáza vyraďovačky. O kategóriu nižšie zostúpia celky na 14. – 16. mieste.

Nominácia slovenskej basketbalovej reprezentácie žien do 20 rokov na ME v Šoprone (7. – 15. júla):

Alexandra Belušová (MBK Ružomberok), Dominika Drobná (BAM Poprad), Vanessa Gajdošová, Simona Majtásová, Michaela Balážová (všetky Piešťanské Čajky), Viktória Havranová (BKŽ Levice), Soňa Svetlíková (BKM Junior UKF Nitra), Nikola Kováčiková (Georgetown University/USA), Vanda Kozáková (Good Angels Košice), Júlia Lelkes (ŠBK Šamorín), Radoslava Ošťádalová, Stella Tarkovičová (obe BK Slovan Bratislava)

realizačný tím: Juraj Suja – hlavný tréner, Miloslav Michálik, Milan Špiner – asistenti trénera, Štefan Kubík – vedúci družstva, Adam Harajda – doktor, Silvia Puchelová – fyzioterapeutka

Výsledky Slovenska v príprave na ME:

Srbsko „U20“ – Slovensko „U20“ 74:48 a 60:47

Poľsko „U20“ – Slovensko „U20“ 51:46 a 67:49

Maďarsko „U20“ – Slovensko „U20“ 78:67 a 63:53

Program Slovenska v B-skupine ME:

sobota 7. júla o 19.45 h: Taliansko – Slovensko

nedeľa 8. júla o 15.15 h: Slovensko – Švédsko

pondelok 9. júla o 20.15 h: Francúzsko – Slovensko

Autor: Michal Duchovič