Basketbalistky Slovenska síce nepostúpili na tohtoročné ME, ktoré budú 27. júna – 7. júla v Srbsku a Lotyšsku, ale aj tak budú mať na začiatku leta spoločný program. Nový tréner reprezentácie Juraj Suja vybral zo širšieho kádra 15 hráčok, ktoré by ho mali absolvovať. Na prvú 5-dňovú prípravu, ktorá sa začne 27. mája v Ružomberku, pozval tieto dievčatá: Barbora Bálintová(hrala za tím Arka Gdyňa v Poľsku), Nikola Dudášová(Žabiny Brno, ČR), Angelika Slamová(ASC Sepsi Sfantu Gheorge, Rumunsko), Laura Horvátová(ŠBK Šamorín), Terézia Páleníková(1KS Šleza Vroclav, Poľsko), Miroslava Mištinová(MBK Ružomberok), Angelika Theinerová(BLK Slavia Praha, ČR), Michaela Balážová, Dominika Drobná(obe Young Angels Košice), Sabína Oroszová(KP Brno, ČR), Žofia Hruščáková (Flammes Carolo Basket Charleville-Mezières, Francúzsko), Mária Felixová(Basket Lulea, Švédsko),Ivana Jakubcová(Piešťanské Čajky), Beáta Janoščíková(MBK Ružomberok) a Michaela Raková(Meccanica Nova Vigarano, Taliansko).

„V tejto pätnástke je jadro tímu, s ktorým rátame neskôr v kvalifikácii ME 2021. Do úvahy však prichádzajú ešte aj iné dievčatá, ktoré majú napríklad v súčasnosti zdravotné problémy, alebo im termín blížiaceho sa bloku prípravy nevyhovoval,“ povedal tréner Juraj Suja. V porovnaní s nedávnou minulosťou, keďže sa jej meno v reprezentácii neobjavovalo, je prekvapujúca nominácia Michaely Rakovej. „Poznám ju ešte z môjho dávnejšieho pôsobenia v Šamoríne. Odtiaľ odišla študovať do USA na štyri roky a teraz hrala v najvyššej talianskej súťaži priemerne po 27 minút v každom zápase. Chceme ju vidieť a vyskúšať,“ dodal Suja, ktorý nedávno doviedol Ružomberok k slovenskému titulu. Práve z tímu MBK budú pripravené naskočiť do reprezentačného vlaku v prípade potreby náhradníčky Radka Stašová a Alica Moravčíková. Asistentom trénera reprezentácie je Peter Jankovič, manažérom tímu Tomáš Horký, lekárom Ján Meszároš a fyzioterapeutkou Alžbeta Dutková.

Počas zhruba mesačnej prípravy odohrajú reprezentantky Slovenska šesť medzištátnych zápasov. Prvé dva ich čakajú po druhom krátkom zraze v Ružomberku 8. a 9. júna v Srbsku. Po nich sa zídu 11. júna v Piešťanoch, odkiaľ pôjdu na dve stretnutia 14. a 15. júna v Slovinsku. Mimochodom, Srbsko aj Slovinsko sú účastníci tohtoročných ME. Na konci letnej prípravy sa hráčky Slovenska predstavia aj doma, v Piešťanoch si 21. a 22. júna zmerajú sily s Chorvátskom.       (tg)