V druhej časti nášho rozhovoru s reprezentačným trénerom Slovenska Ivanom Rudežom sme sa pozreli na slovenských hráčov pôsobiacich v zahraničí a tiež sme rozobrali aj najbližšieho súpera – Macedónsko.

Veľkú budúcnosť vkladá Rudež hlavne do 19-ročného rozohrávača talianskeho tímu Betaland Capo d’Orlando Mária Ihringa. Ten to však nemá jednoduché s presadením sa u účastníka najvyššej talianskej súťaže, v lige hrá v priemere necelých 15 minút. Pri pohľade na štatistiky má priemerne 3,1 bodu, 1,1 doskoku a 1,8 asistencie na zápas. „Niektoré veci sa žiaľ nedajú ovplyvniť. Myslím si, že keď je Mário na ihrisku, tak hrá lepšie. Neviem, prečo hrá pomenej. Asi musí aj on zabojovať o lepšiu pozíciu v tíme. Nedávno mal výron, ale už je úplne v poriadku,“ vyjadril sa Rudež.

V talianskej Serii A okrem Ihringa pôsobí aj jeho krajan, rozohrávač Andre Jones oblieka dres Fiatu Turín. Jeho situácia je veľmi podobná, na ihrisku pobudne v priemere jedenásť minút, za ten čas stíha dávať 5,1 bodu. „Má úplne inú úlohu ako v Prievidzi, je náhradníkom Sashu Vujaviča. Ak sa on nechytí počas 30 minút, tak hrá Andre. Ešte stále sa tam hľadá, ale je to tiež pre neho veľká skúsenosť. Čaká ho dlhá sezóna v Európskom pohári (Eurocup),“ myslí si reprezentačný tréner.

Ľahké to nemá ani ďalší člen reprezentačného tímu 22-ročný pivot Michael Fusek. V drese belgického Proximus Spirou Charleroi si však postupne buduje svoju pozíciu v tíme, čoho dôkazom je účinkovanie v Európskom pohári FIBA (FIBA Europe Cup). V lige má zatiaľ priemer 4,9 bodu a 3,6 doskoku na zápas. „U neho je to niekedy dobré, niekedy horšie. Ak je zranený prvý pivot, tak má väčšiu minutáž. Ak nie je, tak hráva menej. Je si však vedomý toho, že jeho čas ešte len príde,“ povedal kormidelník Slovenska.

O Kyleovi Kuricovi sme už popísali mnohé, jeho kvalít si je vedomý aj Rudež: „Je to veľký strelec a veľké meno v rámci Eurocupu. Nedávno vybojoval pre svoj tím víťazstvo, keď premenil víťaznú strelu. V Eurocupe hrá kontinuálne dobre, bude jeden z motorov nášho tímu.“ Vo veľmi dobrom svetle sa prezentuje tiež 34-ročný rozohrávač Nenad Miloševič, hráč kazašského Barsy Atyrau. Žiaľ, pravidlo o jednom naturalizovanom hráčovi hovorí jasnou rečou. „Je to škoda. My však robíme legálne veci pri naturalizovaní hráčov. Som hrdý na neho, že sa chytil v Baltickej lige. Nešo je basketbalovým študentom. Nezaujíma ma, čo sa hovorí o jeho veku. Toto je výsledok jeho profesionality, je fyzicky fit, stále pracuje na sebe, preto sa stal aj prvým rozohrávačom svojho tímu,“ vyhlásil Rudež.

Na jeho zverencov čaká už vo štvrtok Macedónsko. Svojho najbližšieho súpera veľmi dobre poznajú. V lete odohrali s ním dvojicu prípravných zápasov. Na konto si pripísali víťazstvo 89:74, druhé stretnutie však predčasne ukončili pre inzultáciu rozhodcu.  „Je dôležité, že sme s nimi hrali. Hráči si totiž budú pamätať proti komu hrali. Myslím si, že nedohraným zápasom sme si u nich vybudovali rešpekt. Nechali si trénera, družstvo je kombináciou mladosti a skúseností. Macedónci hrajú obvykle buď fenomenálne alebo zle. Je ťažké u nich nájsť stred. Ak majú v tíme dobrú atmosféru a dobrú partiu, tak sú veľmi nebezpeční. Na súpiske sú niektorí hráči, ktorí obsadili štvrté miesto na ME 2011,“ povedal tréner Slovenska o najbližšom súperovi.

Macedónci napokon neprídu s mimoriadne skúseným Perom Antičom, v Poprade sa však nepredstaví ani jeden z trojice naturalizovaných hráčov, čo zvyšuje šance Slovenska na úspešný vstup do predkvalifikácie. „Verím, že nás príde povzbudiť celý Poprad. Verím, že máme šancu postúpiť. Musíme si to však na ihrisku vybojovať. FIBA nás kvôli minulosti dlho nerešpektovala ako krajinu. Budujeme si však novú tvár a identitu. Tento mladý tím má na to, aby si svojou energiou a prácou vybojoval postup na ME 2021,“ dodal na záver Rudež.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Vladimír Dorňák/Fiba.basketball