Slovenskú mužskú basketbalovú reprezentáciu čaká ďalší dôležitý zápas predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021, tentoraz na palubovke Macedónska. Zverenci trénera Ivana Rudeža v ňom potrebujú nutne zvíťaziť, ak chcú ešte pomýšľať na postup do ďalšej fázy. 

Slováci sú totiž zatiaľ v A-skupine na poslednom mieste bez čo i len jediného víťazstva. Najskôr v novembri prehrali doma s Macedónskom 66:74 a vo štvrtok nestačili na Švajčiarsko, keď mu podľahli 80:83 po predĺžení. Len pre pripomenutie, do ďalšej fázy idú ďalej víťazi skupín a najlepší tím z druhého miesta. „Skomplikovali sme si situáciu, čaká nás ťažké stretnutie v Macedónsku, verím však, že tam môžeme vyhrať. Potrebujeme zvíťaziť o deväť bodov, aby sme ďalej boli v hre o prvé alebo druhé miesto,“ nechal sa počuť po zápase v Macedónsku tréner Slovenska Ivan Rudež. 

Macedónci majú naproti tomu nakročené k postupu, keďže v novembrovom termíne zvládli stretnutia so Slovenskom (74:66) aj Švajčiarskom (83:68). Zverenci trénera Jordanča Davitkova zažívali v nedávnej minulosti generačnú obmenu, čo malo za príčinu ústup z pozícií. Najväčším úspechom macedónskej reprezentácie je tak stále štvrté miesto z majstrovstiev Európy v Litve v roku 2011. V ďalších vydaniach ME obsadili 21., respektíve 19. miesto. Minulý rok však v Turecku medzi európskou špičkou chýbali. 

„Ideme si po víťazstvo. Vyhrali sme v Poprade, dúfam, že zvíťazíme aj v nedeľu. Musíme hrať naplno, pomýšľame totiž len nad triumfom. Náš súper má solídny tím na čele s Kyleom Kuricom, ktorý je pozoruhodným strelcom. Okrem toho je tam aj skúsený Sedmák, je síce o niečo starší, ale stále môže pomôcť. Myslím si, že po víťazstve na Slovensku, musíme znovu vyhrať. Dúfam, že sa vrátime tam, kde je naše miesto. Hráči už totiž rozpoznávajú moju hernú filozofiu. Proti Švajčiarsku to bolo ešte trochu tesné, ale bol tam tlak. Teraz si myslím, že je situácia odlišná. Na tréningoch sme pracovali dosť tvrdo. Máme akurát drobný zdravotný problém s Dimitrijevičom,“ vyjadril sa tréner Macedónska pre oficiálnu stránku asociácie. 

Kľúčom k zápasu môže byť strelecký súboj medzi Kyleom Kuricom a kapitánom macedónskeho výberu Vojdanom Stojanovskim. Ten má zatiaľ v kvalifikácii priemer 14,5 bodu, 5,5 doskoku, 3,5 asistencie a 1,0 zisku na zápas. „Všetci hráči vedia, ako dôležitý je tento zápas pre nás. Najdôležitejšie bude to, aby sme hrali tak, ako vieme. Ak začneme dobre v obrane, tak v zápase nebudeme mať problém. Čo sa týka Hendrixa, trénuje normálne, necítiť, že by bol mimo palubovky desať dní,“ povedal kapitán Macedónska. 

 

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball