Pod taktovkou trénera Martina Blaha začal reprezentačný tím do 16 rokov s prípravou na majstrovstvá Európy B-kategórie, ktorá sa uskutočnia od 9. do 18. augusta v Sarajeve.

Na úvod privítal reprezentačný kormidelník 13 basketbalistov: Edward Aidi (BSC Bratislava), Marek Foltín (BKM SPU Nitra), Daniel Chaban, Dominik Špaňo (obaja ŠBK Junior Levice), Juraj Kret (BK JIP Pardubice/ČR), Hugo Kucej, Marek Novák (obaja MŠK BK Žiar nad Hronom), Andrej Kukučka (IMC Slovakia Považská Bystrica), Patrik Lukáč, Maxim Matuška (obaja MBA Prievidza), Adrián Lysák (BKM Iskra Svit), Patrik Pažický (MBK Victoria Žilina) a Juraj Valentíny (BA Nymburk/ČR).

V úvodnom bloku prípravy budú tréningy zamerané na viaceré oblasti – rozvoj hernej identity, individuálnych zručností a znalostí, pohybovej kultúry, atletizmu, rýchlosti, stability a sily. „Opäť po dvoch a pol mesiacoch vidieť a otestovať hráčov, či na sebe naozaj poctivo a vysoko progresívne pracovali a zlepšili sa tak, ako to od nich vždy aj vyžadujeme.Využiť možnosť, ktorá sa nám v podobe 8 prípravných zápasov proti kvalitným súperom v tomto mesiaci naskytla. Prostredníctvom nich a situácií, ktoré nás v nich čakajú opäť dostávať hráčov do medzinárodnej konfrontácie, za ktorú sme vďační a v ktorej máme možnosť zažiť omnoho väčší fyzický, mentálny, časový i priestorový tlak, ktorý na nás bude vyvíjaný a s ktorým sa stretneme aj na ME. Vo veľmi nízkom konkurenčnom prostredí na Slovensku sa s ním v takej miere nestretávame, aby sme mohli na reprezentačnej úrovni konkurovať už veľkej väčšine krajín starého kontinentu, tak ako tomu bolo kedysi. Zlepšiť tímovú súhru hráčov v obrane a útoku, ešte viac skvalitniť prevedenia pohybov, ktoré sme už na minulých sústredeniach nastavili a pridať do našej hernej identity opäť aj nejaké nové prvky, s ktorými by sme chceli v budúcnosti narábať v čo možno najlepšom svetle. V neposlednom rade, opäť byť dlhšiu dobu spolu a utužiť tak kolektív a ešte viac prehĺbiť pozitívne a pre úspech tímu veľmi dôležité ľudské vzťahy, atmosféru a chémiu medzi hráčmi,“ vymenoval ciele tohto bloku Blaho.

V tomto bloku prípravy odohrá reprezentačný tím až šesť duelov, v utorok 12. a v stredu 13. júna bude ich súperom český reprezentačný tím do 16 rokov. V piatok 15. júna majú na programe dvojzápas, najskôr o 13.00 h s poľským UKM Chromik Zary „U17“ a o 17.00 h proti maďarskému Honvédu Budapešť. Sobota bude patriť súboju so Sokolom Písek „U17“ a nedeľu zakončia duelom so Sokolom Pražským „U17“.

Slováci sa predstavia na majstrovstvách Európy B-kategórie v B-skupine, kde si postupne zmerajú sily s Nórskom (9. augusta), Ruskom (10. augusta), Macedónskom (11. augusta), Belgickom (13. augusta) a Dánska (14. augusta).

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív MB