Počas uplynulého víkendu začal s prípravou na blížiaci sa európsky šampionát B-kategórie aj reprezentačný tím chlapcov do 18 rokov. Hlavný tréner tímu František Rón privítal na úvod v Pezinku 15 basketbalistov.

Reprezentačný tím sa bude pripravovať v domácich podmienkach, na úvod šesťdňového sústredenia odohrá dva prípravné zápasy so slovenskou reprezentáciou do 20 rokov. „Cieľom tohto prvého bloku je hlavne nastaviť určité pravidlá pre hráčov. Samozrejme, poznať hráčov v tých situáciách, v ktorých chceme, aby tím hral. Nastaviť ich aj kondične tak, aby sme mohli zvyšovať tréningové dávky. Som rád, že tam máme aj stretnutia a pomôcť nimi ‚U20‚, ktorá nemohla zohnať súperov pred ME. Myslím si, že to pomôže aj nám, keďže odohráme jeden oficiálny zápas, kde sa oba tímy budú snažiť o čo najlepší výkon. Druhý prípravný duel je už modelovaný. Dúfam, že im pomôžeme pripraviť sa na ich prvého súpera na ME. Budeme modelovať situácie, ktoré hrá Estónsko. Tým, že máme 15 hráčov, tak striedanie bude pre mňa ťažké. Budem chcieť dať priestor všetkým hráčom. Nenacvičujeme toho moc, nechceme hráčov zahltiť na prvom sústredení útočnými alebo obrannými systémami. Nechceme ísť cez kvantitu, ale hlavne cez kvalitu. Počas tohto bloku prípravy máme mnoho skupinových tréningov, s hráčmi robíme individuálne činnosti. Aj keď strávia dve a pol hodiny v hale, tak hodinka alebo hodina pol z toho je tímová. Snažíme sa hráčom čo najviac venovať individuálne,“ vyjadril sa Rón k cieľom na úvod prípravy.

Ústredný tréner má k dispozícii hlavne hráčov z domácej súťaže, ktorú doplnila trojica basketbalistov pôsobiaca v Česku. „Mám radosť, že všetci hráči, ktorí boli oslovení a s ktorými som komunikoval dávno pred zrazom, prišli. Nik sa neospravedlnil. Už som s nimi komunikoval pred zrazom, mal som aj pocit, že sa tešia na to, ako budú reprezentovať. Samozrejme, ako každý tréner som mal dilemu, ako zložiť tú 15-tku. Tí hráči sa budú biť o to, aby zostali v tíme, pretože je kvalita aj u tých hráčov, ktorí tú nie sú. Môže sa tak stať, že na ďalšie sústredenie povoláme aj niekoho iného,“ pochválil reprezentačný tréner prístup svojich zverencov.

Po úvodnom bloku prípravy, sa opäť zverenci trénera Františka Róna stretnú v Pezinku, 13. a 14. júla ich otestujú rovesníci z Česka. Tesne pred odchodom na ME vycestujú do Maďarska, kde na nich čaká dvojzápas s tamojším výberom.

Tohtoročná B-kategória ME sa koná v macedónskom Skopje, Slováci sú súčasťou D-skupiny a postupne si zmerajú sily so Švédskom (27. júla), Bulharskom (28. júla), Dánskom (29. júla), Slovinskom (31. júla) a Albánskom (1. augusta). Medzi elitu postúpia prvé tri tímy, o kategóriu nižšie môže zostúpiť celok na poslednej pozícii.

Nominácia SR „U18“ na úvodný blok prípravy v Pezinku:

Enrico Krebes, Adam Monček (obaja KB TU Košice), Branislav Balvan (MBK Karlovka Bratislava), Marek Orihel, Dominik Kubala, Adam Krčmárík, Rastislav Šipkovský (všetci IMC Slovakia Považská Bystrica), Tomáš Pavelka (GBA Praha/ČR), Dávid Erben (MBK Victoria Žilina), Samuel Kincel (1. BK Michalovce), Juraj Páleník (BCM Orli Prostějov/ČR), Matej Siládi (ŠKP BBC Banská Bystrica), Samuel Volárik, Martin Danielič (obaja ŠBK Junior Levice), Marcel Bátovský (USK Praha/ČR)

realizačný tím: František Rón – hlavný tréner, Tomáš Polák – asistent trénera, Marian Krnáč – fyzioterapeut, Justin Sedlák – manažér družstva

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív FR