Slovenská basketbalová asociácia (SBA) nadviazala kontakty s americkou univerzitou Virginia, v rámci výmennej stáže trénerov sa k reprezentačnému tímu chlapcov do 18 rokov pripojil Johnny Carpenter.

Americký kouč je spätý s Virginou (UVA) už takmer desaťročie, postupne si prešiel viacerými funkciami, najdlhší čas sa venoval postu asistenta technológií. Skúsenosti získal aj v NBA, v sezóne 2014/2015 bol v Dallas Mavericks asistentom video koordinátora. „Komunikáciu s univerzitou odštartoval tréner reprezentačného tímu do 16 rokov Martin Blaho, následne sme finalizovali stáž trénera Carpentera priamo s hlavným trénerom UVA, legendárnym Tonym Bennettem. Pôvodne sme ho chceli zapojiť do realizačného tímu družstva do 16 rokov, ale z časových dôvodov a tiež z dôvodu uvoľnenia miesta v mojom realizačnom tíme, pôsobí pri tíme do 18 rokov,“ vysvetlil ústredný tréner SBA a reprezentačný kormidelník družstva do 18 rokov František Rón.  

Jeho zverencov čaká už od piatku B-kategória majstrovstiev Európy v Skopje (27. júla – 5. augusta). Slováci si zahrajú v D-skupine proti Švédsku (27. júla), Bulharsku (28. júla), Dánsku (29. júla), Slovinsku (31. júla) a Albánsku (1. augusta). „Johnny priletel 17. júla a ihneď sa zapojil do tréningového procesu. Pomáha pri individuálnych tréningoch, napríklad u skupiny pivotov, ale jeho hlavnou náplňou bude skauting súperov a analýza ich hry na ME. Bude tiež editovať videá zo zápasov pre našich hráčov, ukazovať ich silné a slabé stránky, aby sa mohli ďalej individuálne rozvíjať,“ povedal Rón k náplni nového člena realizačného tímu.

Ešte pred odchodom na európsky šampionát absolvuje Carpenter trojdňový workshop s trénerom Blahom. Okrem vzájomného predávania skúsenosti, sa individuálne venuje aj niektorým hráčom z tímu do 16 rokov. „Som zatiaľ na Slovensku krátko, veľmi si to užívam. Je zaujímavé pozorovať rozdiely medzi americkými a slovenskými hráčmi. Som príjemne prekvapený z dovednostnej úrovne niektorých z nich. Najväčší rozdiel v porovnaní s USA je v atletickosti, fyzickej sile a celkovej kondičnej pripravenosti. V tomto veku je u tohto výberu úroveň niektorých technických dovedností na lepšej úrovni, hlavne streľba. Aj keď som tu len krátko, tak si myslím, že s tímom musíme veľa pracovať na komunikácii v obrane a na detailoch v prevedeniach,“ prezradil prvé dojmy Carpenter.

Spolupráca slovenskej a americkej strany je síce len na začiatku, ale už sú jasné ďalšie kroky. „Martin Blaho bude získavať skúsenosti na UVA, teraz momentálne hľadáme najvhodnejší termín jeho stáže. V budúcnosti chceme pokračovať vo výmenných stážach medzi UVA a SBA. V máji/júni 2019 sa budeme snažiť zaistiť trénera z tejto univerzity pre naše licenčné a regionálne semináre trénerov, respektíve workshopy v kluboch. Hlavný tréner Bennett je otvorený k akejkoľvek spolupráci,“ načrtol Rón vízie do budúcna.

Čo očakáva Carpenter od svojej stáže na Slovensku? „Veľmi detailne spoznávam inú trénerskú filozofiu, zvykám si na 24-sekundový limit na útok a je zaujímavé sledovať, ako sa musí tomuto faktu prispôsobiť útočná fáza. Páči sa mi, že po zahájení útočného systému, majú hráči možnosť prejaviť svoju kreativitu a nie sú viazaní určenými pokynmi z bodu A do bodu B,“ odpovedal na záver samotný kouč.

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív FR