Nedávno sme povzbudzovali ženský národný tím pri vstupe do kvalifikácie ME 2023, teraz čaká premiéra v európskej kvalifikácii MS 2023 aj mužskú reprezentáciu. Basketbalisti Slovenska po dlhšom čase absolvujú súťažné duely so súpermi z európskej špičky, aj tej najužšej. Túto skvelú príležitosť si museli vybojovať: podarilo sa im postúpiť z dvoch fáz predkvalifikácie, a tak sa môžu tešiť minimálne na šesť atraktívnych konfrontácií, vrátane dvoch súbojov proti basketbalovej veľmoci akou je Srbsko. Ale pekne po poriadku…

 

  1. ČO JE V HRE?

V hre je postup na basketbalový World Cup 2023. Avšak vedie k nemu dlhá cesta. Slovensko vstupuje do hlavnej časti európskej kvalifikácie, no zápasy v A-skupine proti Srbsku, Lotyšsku a Belgicku, ktoré postupne odohráme od tohto štvrtka až do 3. júla 2022, predstavujú len prvú fázu. Z nej sa postupuje do druhej fázy a až z druhej fázy vedie cesta do dejiska, ktorým budú od 25. augusta do 10 septembra 2023 tri ázijské krajiny Indonézia, Japonsko a Filipíny.

 

  1. AKÝ JE POSTUPOVÝ KĽÚČ?

Dokopy 32 národných tímov je rozdelených do 8 základných skupín, pričom každá má po štyroch účastníkov. Prvé tri mužstvá z každej skupiny postúpia do ďalšej fázy, pričom si „prenášajú“ aj body a výsledky. V druhej fáze sa týchto 24 tímov rozdelí do štyroch šesťčlenných skupín. Na svetový šampionát sa kvalifikujú po tri najlepšie celky, dokopy sa teda na World Cupe 2023 predstaví tucet európskych účastníkov. Istotu účasti v tomto momente nemá žiadny. O miestenku tak bojujú aj veľmoci ako Španielsko, Francúzsko, či Srbsko.

Rozdelenie reprezentácií do základných skupín vyzerá nasledovne: A-skupinu tvoria Srbsko, Lotyšsko, Belgicko, SLOVENSKO, B-skupinu Grécko, Turecko, Veľká Británia, Bielorusko, C-skupinu Slovinsko, Chorvátsko, Fínsko, Švédsko. D-skupinu Nemecko, Poľsko, Izrael, Estónsko, E-skupinu Francúzsko, Čierna Hora, Maďarsko, Portugalsko, F-skupina pozostáva z Litvy, Českej republiky, Bosny a Hercegoviny a Bulharska, v G-skupine sa predstavia Španielsko, Ukrajina, Gruzínsko, Severné Macedónsko a v H-skupine Taliansko, Rusko, Holandsko, Island.

  1. KTO NÁM STOJÍ V CESTE?

Najviac rešpektu vzbudzuje Srbsko, úradujúci vicemajster Európy. Srbi sa mohli od rozdelenia Juhoslávie predstaviť na šiestich MS. Nechýbali na žiadnych. Ich najhorším umiestnením bolo 11. miesto v Japonsku 2006. Predtým, v rokoch 1998 a 2002, boli majstrami sveta, naposledy v roku 2019 skončili na 5. pozícii. V rokoch 1995, 1997 a 2001 oslavovali titul majstrov Európy. V rokoch 2009 a 2017 skončili ako vicemajstri. Striebro majú aj z olympiád 1996 a 2016. Naposledy do Tokia sa však neprebojovali. Fanúšikovia aj odborníci predpokladajú, že spackaná olympijská kvalifikácia, ktorú sami hostili, teraz poženie „orlov“ vpred a budú chcieť odčiniť tento nezdar. Keďže jesenné a jarné asociačné termíny sa hrajú počas sezóny NBA a Euroligy, je jasné, že Srbom budú chýbať niektoré z najjagavejších hviezd na čele s Nikolom Jokičom, aktuálnym najužitočnejším hráčom (MVP) NBA. Na lavičke však bude celkom isto stáť ikonický 72-ročný tréner Svetislav Pešič.

Lotyšsko možno nepatrí do najužšej európskej špičky, ale do užšej isto áno. Pasujú ho tam výsledky. Nemá také renomé ako susedná Litva, ale v ére samostatnosti sa z 13 ME kvalifikovalo na 11, pričom naposledy chýbalo v roku 1999. Pri ostatných dvoch vystúpeniach skončilo na 8. a 5. priečke, Najväčšie úspechy sa však datujú do medzivojnového obdobia, keď v roku 1935 Lotyši vyhrali európsky titul a o dva roky neskôr brali striebro. V rovnakom období zaznamenali aj jedinú účasť pod štyrmi kruhmi – štartovali v Berlíne 1936. Na svoju premiéru na svetovom šampionáte čakajú a podľa našich informácií veria, že sa jej dočkajú práve v roku 2023.

Belgicko nemá v basketbalovom svete veľký cveng, ale nezabúdajme, že nechýbalo na ostatných štyroch európskych šampionátoch. Na svoje najlepšie umiestnenie z roku 1947, keď v Prahe skončilo štvrté, však zatiaľ nenadviazalo. Na premiérovú účasť na MS Belgičania ešte len čakajú, pod piatimi kruhmi štartovali v rokoch 1936, 1948 a 1952.

 

  1. AKÉ SÚ NAŠE ŠANCE?

Záleží od toho, či je reč o postupe do druhej fázy, alebo priamo na šampionát. Iste, Srbsko je basketbalový gigant. Ako povedal náš kouč Oleg Meleščenko už krátko po žrebe, Balkánci môžu postaviť tri rovnocenné reprezentácie a nebolo by jasné, ktorá z nich je silnejšia. Lotyšsko možno nemá takú ohromnú povesť, ale dokáže produkovať špičkových basketbalistov pre popredné európske súťaže i NBA. A Belgicko? Nepatrí do užšej európskej špičky, no do širšej áno. Má skúsený, zohratý tím, v ktorom mávajú značné zastúpenie najmä domáce kluby Oostende a Charleroi, kde pôsobil aj náš pivot Michael Fusek. Nechceme sa opakovať, že je to náročná konkurencia, avšak na postup do druhej fázy môže stačiť jediné víťazstvo. A to rozhodne nie je fatamorgána.

Pokiaľ ide o postup na MS 2023, ten je skôr v rovine matematickej teórie. Z 32 európskych družstiev, ktoré sa zapoja do prvej fázy „veľkej“ európskej kvalifikácie zostane pred druhou fázou 24 družstiev. Z nich sa do Ázie kvalifikuje 12. Vzhľadom na počet miesteniek a rozloženie síl je jasné, že naprázdno vyjdú aj niektoré veľké basketbalové krajiny. Postup Slovenska by bol absolútnou senzáciou.

Lenže účinkovanie Slovenska v kvalifikácii MS 2023 má aj celkom iný rozmer. Na horizont svojej výkonnosti postupne stúpa silná hráčska generácia na čele s Vladimírom Brodzianskym, ktorá má predpoklady, aby po prvý raz v ére samostatnosti vybojovala postup na európsky šampionát. Teraz má ideálnu príležitosť nazbierať skúsenosti a zohrávať sa v konfrontácii so špičkovou konkurenciou a tiež si vylepšiť pozíciu pre nasadzovanie do ďalšej kvalifikácie, aby bola pripravená zabojovať o účasť na ME 2025.

 

  1. KTO ZABOJUJE ZA SLOVENSKO?

Tréner Oleg MELEŠČENKO s asistentmi Michalom MADZINOM a Marošom HELMECYM nominovali pätnásť hráčov. Ospravedlniť sa museli Tomáš MRVIŠ s Matejom MAJERČÁKOM. K dispozícii je teda trinástka v zložení: David ABRHÁM (Levice), Martin BACHAN (Levice), Marcel BÁTOVSKÝ (USK Praha/ČR), Boris BOJANOVSKÝ (Levice), Vladimír BRODZIANSKY (Badalona/Šp.), Marek DOLEŽAJ (Ternopil/Ukr.) Mário IHRING (Oroszlán/Maď.), Šimon KRAJČOVIČ (Levice), Richard KÖRNER (Brno/ČR), Matej, Timotej MALOVEC (Inter), Tomáš PAVELKA (Palencia/Šp.), Jakub PETRÁŠ (Kolín/ČR), Róbert ROŽÁNEK (Kolín/ČR).

Dodajme, že okrem kouča a jeho asistentov, tvoria realizačný tím aj kondičný tréner Jakub CHUDÝ, lekár Richard DEMOVIČ a Fyzioterapeut Juraj SLUKA. Manažérom tímu je Miroslav PÁLENÍK, koordinátorom mužskej zložky Michal ONDRUŠ.

 

  1. KEDY A KDE SA HRÁ?

Všetko sa začne vo štvrtok v Leviciach, kde od 18:00 hostíme Belgicko. Následne náš národný tím odletí do Rigy, aby si v pondelok 29.11 od 18:00 (19:00 miestneho času) zmeral sily s domácim Lotyšskom. Ďalšie dve reprezentačné „okná“ sú na programe až v budúcom roku: druhé na konci februára, keď najprv doma a potom vonku budeme čeliť hviezdami nabitému Srbsku, tretie potom príde na rad na prelome júna a júla 2022, keď sa Slovensko predstaví v Belgicku a svoje účinkovanie zavŕši doma s Lotyšskom. Ak by sa mu podaril husársky kúsok a postúpilo by do ďalšej fázy, v „ostrej“ akcii by sa znova ocitlo hneď v auguste.

 

  1. UVIDÍME ZÁPASY AJ V PRIAMOM PRENOSE?

Nevieme. Naozaj. SBA síce vyvinula aktivitu aj týmto smerom, ale uspokojivú odpoveď pre fanúšikov zatiaľ nemá. Situáciu vysvetľuje generálny sekretár Andrej Kuffa: „S televíznymi prenosmi z kvalifikácie MS je to zamotané a iné, než sme zvyknutí. Naša reprezentácia postúpila do kvalifikácie o svetový šampionát a práva na šampionát vlastní FIBA ako na všetky ostatné podujatia, ale zároveň s nimi aj obchoduje. Napríklad určuje, kto bude nakrúcať zápas a vyrábať prenos v nimi určenej kvalite. Rovnako to FIBA aj zaplatí, ale tiež následne predáva práva na zápas televíznym vysielateľom. Dva dni pred zápasom nebolo jasné, kto a či niekto bude vysielať zápas Slovensko – Belgicko, ale máme prísľub od FIBA Media, že duel bude fanúšikov nejakým spôsobom prístupný zadarmo. Zatiaľ však stále nevieme, kde a ako.“ Veríme, že fanúšikovia o zápas neprídu, keďže osobne sa na duel s Belgickom nedostanú. Levice sú v zmysle tzv. covid automatu čierny okres a podľa nových pravidiel preto smie prísť maximálne 50 divákov. Táto kapacita je naplnená a žiaľ, nemožno ju nijako navýšiť. Vracať sa tak museli a musia aj lístky zakúpené v predpredaji, čo Slovenskú basketbalovú asociáciu úprimne mrzí.