Pred basketbalistami Slovenska zostávajú už len posledné dva zápasy v prvej fáze európskej kvalifikácie majstrovstiev sveta – basketbalového „World Cupu“, ktorý budú budúci rok hostiť Indonézia, Japonsko a Filipíny. Sily si zmerajú s Belgickom a Lotyšskom. To vie azda každý, kto aspoň okrajovo sleduje basketbal. O čo však v týchto stretnutiach pôjde, kde a kedy sa bude hrať a akým okolnostiam budú naši reprezentanti čeliť? Na to odpovedáme na nasledujúcich riadkoch…

1. SME EŠTE V HRE O POSTUP?

Teoreticky áno. Situáciu však nemáme vo svojich rukách. Beletristicky povedané, hviezdy by nám museli byť naklonené. Mimoriadne naklonené…

Pripomeňme si, že v prvej fáze „veľkej“ európskej kvalifikácie MS 2023, do ktorej sa Slovensko muselo prebojovať cez dve fázy predkvalifikácie, hrá dokopy 32 národných tímov. Tie sú rozdelené do ôsmich základných skupín, pričom každá mala štyroch účastníkov. Prvé tri mužstvá z každej skupiny postúpia do ďalšej fázy, pričom si „prenášajú“ aj body a výsledky. Preto si ani tímy, ktoré sa do tejto druhej fázy kvalifikovali už skôr, nemôžu dovoliť vypustiť záver prvej fázy. Naopak, stále musia ísť naplno, a to aj proti outsiderom, medzi ktorých patrí aj Slovensko.

Neortodoxná situácia nastala v skupinách B a H. Po ruskej invázii na Ukrajinu boli vylúčení Rusi z H-skupiny a Bielorusi z B-skupiny, čiže zvyšní účastníci týchto dvoch skupín automaticky postupujú do druhej fázy.

V druhej fáze sa týchto 24 tímov rozdelí do štyroch šesťčlenných skupín. Na svetový šampionát sa kvalifikujú po tri najlepšie celky, dokopy sa teda na World Cupe 2023 predstaví tucet európskych účastníkov. Istú účasť nemal pred štartom kvalifikácie nikto, preto o miestenku bojujú aj veľmoci ako Španielsko, Francúzsko, či Srbsko, ktoré pôsobí v našej A-skupine. Okrem Balkáncov a Slovákov v nej hrajú aj Lotyšsko a Belgicko.

Aktuálne, pred poslednými dvomi zápasmi prvej fázy, je už isté, že do druhej sa z našej skupiny kvalifikujú Srbi a Lotyši. S najväčšou pravdepodobnosťou ich doplnia Belgičania. Tým stačí vo štvrtok neprehrať so Slovákmi o 26 a viac bodov a majú definitívu. Ak by aj naši vyhrali takýmto vysokým rozdielom, stále nebudú pánmi svojho osudu, pretože v nedeľu by navyše bezpodmienečne museli v Leviciach zdolať Lotyšsko a modliť sa, aby Belgičania v Niši nezdolali Srbov aj po druhý raz.

Oveľa pravdepodobnejšie pôsobí možnosť, že Slováci sa do druhej fázy nepozrú a už v druhej polovici leta vstúpia do ďalšieho kvalifikačného cyklu smerujúceho k ME 2025. V ňom bude postupový kľúč o čosi priaznivejší aj pre (basketbalovo) malé krajiny, akou je aj tá naša.

2. KTO NÁM TERAZ STOJÍ V CESTE?

So Srbmi sme hrali dvakrát už vo februári, keď u nás ešte platili pomerne prísne protipandemické opatrenia. Tí sú jednoznačne najrenomovanejší spomedzi našich súperov. Napokon, sú to dvojnásobní majstri sveta z rokov 1998 a 2002 a naposledy v roku 2019 skončili na 5. pozícii. Navyše v rokoch 1995, 1997 a 2001 oslavovali titul majstrov Európy. V rokoch 2009 a 2017 skončili ako vicemajstri. Striebro majú aj z olympiád 1996 a 2016. Je škoda, že ich neuvidíme práve teraz, pretože po skončení sezóny v NBA a Eurolige budú disponovať ešte hviezdnejším kádrom.

Ale atraktívni sú aj ďalší naši súperi. Už pred štartom kvalifikácie sme tvrdili, že Lotyšsko možno nepatrí do najužšej európskej špičky, ale do užšej isto áno (v kontinentálnom hodnotení FIBA okupuje 15. miesto). Pasujú ho tam výsledky. A tiež kvalitou prekypujúca súpiska. A to na nej pre zdravotné problémy vraj momentálne nefiguruje Kristaps Porziňgis, hviezda Washingtonu Wizards. Lotyši bojujú so Srbmi o prvenstvo v A-skupine a hoci na svoju premiéru na svetovom šampionáte stále čakajú, podľa informácií, ktoré sme mali už pred štartom európskej kvalifikácie, veria, že sa jej dočkajú práve v roku 2023.

Belgicko nemá možno také renomé, ale o kvalitách „levov“ svedčí, že nechýbali na ostatných štyroch európskych šampionátoch a v našej A-skupine sa postarali o veľké prekvapenie, keď vlani v novembri zaskočili aj Srbov. Zdolali ich 73:69. Aj oni čakajú na premiérovú účasť na MS.

 3. AKÉ SÚ NAŠE ŠANCE NA PRVÉ VÍŤAZSTVO?

Ťažko ich odhadovať. S Lotyšskom i Srbskom sme už dokázali odohrať veľmi dobré úseky, keď sme týmto renomovaným súperom spôsobovali značné ťažkosti. Lenže mali sme aj slabšie úseky, v ktorých sa obvykle lámali zápasy v náš neprospech. Teraz navyše budú pre zranenia chýbať viaceré dôležité hráčske osobnosti disponujúce skúsenosťami z náročných zápasov na európskej úrovni. To všetko hovorí v neprospech Slovenska.

Na druhej strane, každý zápas sa začína od 0:0, čo nie je klišé, ale fakt. Ak by si niekto z nadchádzajúcich súperov dovolil Slovensko, ktorému v rebríčku FIBA patrí až 62. priečka (kým Lotyšsku 26. a Belgicku 37.) podceniť, mohlo by sa zrodiť aj prekvapenie. S tým sa však nedá vopred kalkulovať a aj bookmakeri preto absolútne favorizujú našich súperov.

Je tu však ďalší rozmer. Hráči ani realizačný tím ho príliš nezdôrazňujú, maximálne hovoria o tom, že v dobrej európskej spoločnosti, v ktorej sme dlhé roky absentovali, chcú zbierať skúsenosti. Lenže toto zbieranie skúseností nie je samoúčelné. Opory našej reprezentácie sú alebo práve sa blížia najlepšiemu (basketbalovému) veku, pripravené sú tiež viaceré výrazné talenty a preto môžeme s nádejou hľadieť k ďalším kvalifikačným cyklom. Možno už k tomu najbližšiemu, ktorý vyvrcholí Eurobasketom 2025.

4. KTO ZABOJUJE ZA SLOVENSKO?

Keď sme videli, ako užitočný je Vladimír Brodziansky, ktorý najmä smerom vpred podával vskutku hviezdne výkony, boli na mieste obavy, ako si bude mužstvo počínať bez neho. Odpoveď dajú aj tieto stretnutia, keďže trojnásobného víťaza ankety o najlepšieho basketbalistu Slovenska trápili problémy s členkom.

Lenže je to oveľa horšie. Odrazu pre zranenie chýba aj Mário Ihring, ktorý v lete prestupuje do kvalitnej nemeckej Bundesligy. Absentovať bude aj Richard Körner, najskúsenejší zo súčasného kádra. Postupne sme prišli aj o talentovaných mladíkov Timoteja Malovca a Matúša Hronského. Aby toho nebolo málo, najnovšie prírastky na listine zranených sú skúsený pivot Michael Fusek a perspektívny krídelník Samuel Volárik. Nehovoriac o tom, že po minulotýždňovom „tripe“ do Portugalska sa dával zdravotne dokopy aj Marek Doležaj.

Za týchto okolností môže tréner Oleg MELEŠČENKO s asistentmi Michalom MADZINOM a Marošom HELMECYM rátať iba s jedenástkou hráčov v zložení:  David ABRHÁM (Levice), Dalibor HLIVÁK (Sp. Nová Ves), Šimon KRAJČOVIČ (Levice), Matej MAJERČÁK (NH Ostrava, ČR), Dávid NOVÁK (Nymburk, ČR), Martin BACHAN (Levice), Lukáš BOLEK (Lučenec), Marek DOLEŽAJ (bez klubovej príslušnosti.), Šimon TURZA (Svit), Boris BOJANOVSKÝ (Levice) a Tomáš PAVELKA (Palma, Šp.).

Okrem kouča a jeho asistentov, tvoria realizačný tím aj kondičný tréner Jakub CHUDÝ, lekár Richard DEMOVIČ a Fyzioterapeut Juraj SLUKA. Manažérom tímu je Miroslav PÁLENÍK, koordinátorom mužskej zložky Michal ONDRUŠ.

5. AKO SME SI POČÍNALI PROTI TÝMTO SÚPEROM?

Proti Belgicku zle, proti Lotyšsku solídne. Ak sa vyhneme skratkám, proti Belgicku to bolo naše prvé vystúpenie v európskej kvalifikácii. Prácne sme sa na túto úroveň museli vyštverať cez dve fázy predkvalifikácie. Predsa to však bola nová skúsenosť a náš výber v tomto stretnutí zaplatil povestnú nováčikovskú daň. Prehra 57:83 bola možno až príliš krutá, ale bola to cenná lekcia. Poučenie, ktoré si z nej naši reprezentanti zobrali, zúročili už v nasledujúcom stretnutí proti ešte silnejšiemu Lotyšsku. V Rige dokázali hrať s favoritom pomerne vyrovnanú partiu, hoci im ušla úvodná perióda (11:18), po polčase strácali len o jediný bod (34:35) a počas poslednej štvrtiny dokonca vyhrávali 61:56! Domáci napokon zlomili odpor Meleščenkovej partie a zvíťazili 82:74.

6. KEDY A KDE SA HRÁ?

Slovenská výprava sa v stredu v dopoludňajších hodinách letecky presunula do Belgicka. Vo štvrtok o 20:30 hod. nastúpi proti domácim „levom“ v Mons. Teda tam, kde sa domácim v novembri podarilo zdolať favorizovaných Srbov 73:69. Následne sa v piatok vráti do vlasti a v nedeľu o 18:00 hod. v Leviciach privíta hviezdami nabitý výber Lotyšska v zápase, na ktorý vás Slovenská basketbalová asociácia srdečne pozýva.

7. UVIDÍME ZÁPASY AJ V PRIAMOM PRENOSE?

Áno! Stačí si zapnúť RTVS. Ako uvádzame vyššie, vo štvrtok v Mons začíname od 20.30 hod. a v nedeľu v Leviciach už od 18:00 hod. Samozrejme, radi vás uvítame osobne v levickej aréne, kde chceme spolu utvoriť našim reprezentantom žičlivú kulisu.

 

A-SKUPINA

DOTERAJŠIE VÝSLEDKY

ŠTVRTOK 25. NOVEMBRA 2021: SLOVENSKO – Belgicko 57:83, Srbsko – Lotyšsko 101:100.

NEDEĽA 28. NOVEMBRA 2021: Belgicko – Srbsko 73:69, Lotyšsko – SLOVENSKO 82:74.

PIATOK 25. FEBRUÁRA: Belgicko – Lotyšsko 65:66, Srbsko – SLOVENSKO 75:63.

PONDELOK 28. FEBRUÁRA: SLOVENSKO – Srbsko 63:71, Lotyšsko – Belgicko 68:63.

ZOSTÁVAJÚCI PROGRAM

STREDA 30. JÚNA: Lotyšsko – Srbsko (17.30 SELČ), Belgicko – SLOVENSKO (20.30).

NEDEĽA 3. JÚLA: SLOVENSKO – Lotyšsko (18.00), Srbsko – Belgicko (21.00).

 

TABUĽKA

  1. Srbsko 4       3       1       316:299     7
  2. Lotyšsko 4 3       1       316:303     7      
  3. Belgicko 4 2       2       284:260     6

——————————————————–

  1. SLOVENSKO 4 0       4       257:311     4