Predkvalifikácia majstrovstiev Európy 2019 pokračuje ďalším asociačným termínom, slovenskú basketbalovú reprezentáciu pod vedením trénera Ivana Rudeža čaká dvojzápas, ktorý môže vo veľkej miere rozhodnúť o ich postupových šanciach. Najskôr sa jeho zverenci predstavia proti Švajčiarom.

Slováci sú zatiaľ v trojčlennej A-skupine na druhom mieste s bilanciou jednej prehry. V novembri totiž prehrali doma s Macedónskom 66:74. Práve ich posledný súper je na čele tabuľky, keď v novembri triumfoval aj nad Švajčiarskom po výsledku 83:68. Do ďalšej fázy sa prebojujú víťazi skupín a najlepší tím z druhého miesta. „Pred kvalifikačnými zápasmi sme si spravili podrobnú analýzu hry Švajčiarov a Macedóncov, pretože je pred nami kľúčový týždeň kvalifikácie. Našou silnou stránkou v zápasoch môže byť najmä kvalitná defenzíva a kolektívna obrana. Našu mladosť a neskúsenosť na pozícii rozohrávačov by sme chceli nahradiť najmä skúsenosťou v podkošovom priestore. V oboch zápasoch máme reálne šance uspieť. Švajčiarsko je súper, ktorý disponuje podobnou kvalitou ako naše mužstvo,“ povedal pred dvojzápasom tréner Slovenska Ivan Rudež. 

V rebríčku FIBA je Švajčiarsko na 62. mieste, Slováci sú ich tabuľkovým susedom, keďže sú na 63. pozícii. Švajčiari patrili v dávnej minulosti medzi širšiu európsku špičku, na domácich majstrovstvách Európy 1935 a 1946 obsadili štvrté, respektíve piate miesto. Od roku 1955 sa však na kontinentálny šampionát neprebojovali. Medzi rokmi 2005 – 2011 figurovali dokonca v B-divízii ME, na majstrovstvá sveta sa neprebojovali zatiaľ ani raz vo svojej viac ako 80-ročnej histórii. 

Medzi opory súčasného švajčiarskeho tímu patrí 26-ročný rozohrávač Jonathan Kazadi, ktorý pôsobí vo francúzskej najvyššej súťaži či 24-ročný podkošový hráč Marko Mladjan. 

 

Nominácia Švajčiarska na zápasy predkvalifikácie ME 2021:

rozohrávači: Brian Savoy (Union Neuchatel Basket), Robert Zinn (Walter Tigers Tübingen/Nem.), Jonathan Kazadi (Aix-Maurienne Savoie Basket/Fr.), Marlon Kessler, Juraj Kozic (obaja BC Boncourt), Lucas Pythoud (Lions de Ženeva)

krídelníci: Paul Gravet, Marko Mladjan, Roberto Kovac (všetci Lions de Ženeva), Jeyvi Miavivululu (BC Winterthur), Noah Burrell (JDA Dijon/Fr.), Marco Portannese (Vanoli Basket Cremona/Tal.)

pivoti: Arnaud Cotture (Lions de Ženeva), Kaanu Olaniyi (BC Boncourt)

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball