A je to tu! Deň, ktorý môže basketbalistky Slovenska významne priblížiť účasti na júnovom EuroBaskete 2021. Ale tiež môže ich šance nepríjemne skomplikovať. Rozhodne sa od 18:00 na palubovke piešťanskej Diplomat arény, kde budú Slovenky čeliť Maďarkám. Priamy prenos odvysiela RTVS.

Dianie v trojčlennej skupine, ktorej súčasťou je aj Holandsko, je poriadne zamotané. Všetky tri družstvá sú stále v hre o postup na šampionát, ktorý bude od 17. do 27. júna hostiť Francúzsko a Španielsko. Nad Maďarkami však visí povestný Damoklov meč: buď dnes Slovensko zdolajú, alebo môžu na postup zabudnúť. A že si ho nechcú nechať ujsť, je jasné aj podľa toho, v akej sile pricestovali.

„Maďarky budú v oveľa väčšej sile, než boli vlani v Holandsku. Naspäť majú 208 cm vysokú Határovú, rozohrávačku Studerovú zo Szekszárdu, z reprezentačného dôchodku im príde pomôcť Fegyvernekyová, skúsená euroligová hráčka. Pod kôš majú Američanku Goreeovú, ktorá hrá výborne. Vo výbere majú hráčku zo španielskej ligy (pozn.: Rakszányiovú), veľmi dobrú domácu súťaž… Ich tím je teraz nabitý a ozaj veľmi silný.“ zhodnotil kvality súperiek reprezentačný kouč Juraj Suja. Odpoveďou by mala byť rýchla a agresívna hra Sloveniek a samozrejme, stopercentné nasadenie na hranici sebaobetovania.

Aj keď kouč Suja menoval aj Bernadett Határovú, Ágnes Studerovú, či Cyeshu Goreeovú, najväčšiu pozornosť si zaslúži práve 36-ročná Zsófia Fegyvernekyová, ktorá ukončila reprezentačnú kariéru už po európskom šampionáte v roku 2017. Na tento jeden zápas však príde pomôcť krajankám! Aj to svedčí o odhodlaní a motivácii Maďariek a význame, ktorý dnešnému stretnutiu pripisujú. Ich účinkovanie v kvalifikácii sa dnes v každom prípade skončí, keďže, na rozdiel od Sloveniek, odohrali už tri duely. Rovnako ako Holanďanky. Žiadnu šancu na reparát teda mať nebudú…

Lenže Slovenky unisono opakujú, že nemienia kalkulovať. Veľmi dobre vedia, že na postup by im, teoreticky, mohlo stačiť aj jedno víťazstvo z posledných dvoch kvalifikačných duelov (ten druhý odohrajú v sobotu proti Holandsku). Mohlo, ale nemuselo. Podobnými úvahami sa však nemienia rozptyľovať. Ako povedala už pred príchodom do piešťanskej „FIBA bubliny“ jedna z našich líderiek Sabína Oroszová: „Chceme vyhrať oba zápasy. Nehodláme kalkulovať ani nič podobné. Potrebujeme dvakrát vyhrať.“

Dnešné súperky si naposledy zmerali sily 17. novembra 2019. Pre slovenské reprezentantky to bol vstup do kvalifikácie, pre Maďarky druhé stretnutie. Našim dievčatám vtedy zápas v Šoproni nevyšiel, prehrali ho 59:73. Problémy nám narobila najmä 208 cm vysoká Határová, ktorá k 20 bodom pridala aj 10 doskočených lôpt.

Pre Maďarky to však bol jediný úspech v kvalifikácii. Tri dni predtým totiž podľahli v Amsterdame domácej reprezentácii 56:66. A na Holanďanky nestačili ani po prepuknutí pandémie, keď vlani v novembri v amsterdamskej „FIBA bubline“ prehrali 63:68. Naopak, Slovensky v rovnakej bubline uspeli, keď domáce zdolali vysoko 84:64. Aj vďaka tomu majú dnes a pozajtra všetko vo svojich rukách…

 

POSTUPOVÝ KĽÚČ

Celkovo sa na ME predstaví šestnásť najlepších družstiev starého kontinentu. Okrem usporiadateľských krajín, Francúzska a Španielska, teda štrnásť ďalších, ktoré vzídu z kvalifikácie. Z každej z deviatich kvalifikačných skupín (piatich štvorčlenných a štyroch trojčlenných) postupujú víťazky. Okrem toho postúpi aj päť najlepších družstiev z druhých priečok. Od novembra 2020 majú postupovú istotu Belgicko, ktoré vyhralo kvalifikačnú G-skupinu a Srbsko, ktoré ovládlo E-skupinu. Pred záverečnými dvomi hracími dňami (dneškom a sobotou) je teda v hre ešte dvanásť miesteniek.