Úvodné stretnutie slovenských basketbalistiek do 20 rokov na majstrovstvách Európy prinieslo dva rozličné polčasy. Kým v prvom držali s Talianskom krok, tak v druhom doplatili na zlý vstup. Výsledkom napokon bola prehra o 24 bodov – 34:58.

Zverenkyne trénera Juraja Suju mali výborný úvod, v obrane odstavovali súpera od útočných doskokov a aj v útoku sa im darilo. V šiestej minúte viedli 8:2, ale potom začali úradovať hráčky Talianska. „Vstúpili sme dobre. Snažili sme sa pripraviť na to, aby sme zachytili úvod. Bolo to fajn. Škoda, že sme potom museli prestriedať, pretože tempo bolo vysoké. Padli sme, dostali sme šnúru 15:0. Z 8:2 to bolo 8:17, tam chytili Talianky pevnú pôdu pod nohami a už si to udržiavali,“ povedal k stretnutiu reprezentačný tréner.

Súperky Sloveniek viedli po úvodnej štvrtine 13:8. V druhej štvrtine pokračovala vyrovnaná bitka, s favorizovaným celkom stále dokázali držať krok. Nebyť zlej koncovky, tak by manko po prvom polčase mohlo byť stále jednociferné. „Neviem, či to bolo strachom alebo rešpektom pred súperom. Nevyšli nám isté veci v obrane, v úvode tam bolo pár chýb,“ vysvetlila pivotka Soňa Svetlíková.

O všetkom rozhodla tretia 10-minútovka, zverenkyne trénera Juraja Suju sa takmer sedem minút nevedeli strelecky presadiť. Taliansko sa odpútalo na 16-bodový rozdiel a potom už len bezpečne kontrolovalo priebeh duelu. „To je problém, dostali sme šesť alebo sedem bodov a nedali sme žiaden. Obranná fáza v tretej štvrtine bola okej, problém bol však v útoku. Hľadali sme sa, spoliehali sme sa jeden na druhého a nemali sme šancu na žiaden rýchly protiútok. V útočnej fáze to určite nebolo dobré. S niektorými vecami v obrane som spokojný,“ uviedol Suja.

K tomu sa pridala aj slabá streľba, z poľa premenili Slovenky len necelých 16 percent svojich pokusov. Tieto faktory sa v konečnom dôsledku podpísali aj na celkovom výsledku. „Nemali sme svoj strelecký deň, ale verím, že sa to zlepší,“ vyhlásila krídelníčka Dominika Drobná. Podobný pohľad mala na to aj Svetlíková: „Bolo to veľmi slabé. Dúfam, že v nedeľu to bude lepšie. Bol to taký úvodný, rozbehový zápas.“

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball