Kvalifikačná A-skupina majstrovstiev Európy 2019 sa v jej polovici poriadne zamotala. Postarali sa o to slovenské basketbalistky, ktoré odchádzajú z Čiernej Hory vo víťaznej nálade. Zverenkyne trénera Petra Kováčika totiž zaznamenali dôležitý triumf 73:72, ktorým si výrazne pomohli v boji o miestenku na kontinentálny šampionát.

Slovenky však nemali ideálny vstup do zápasu, hlavne v prvej štvrtine nevedeli zastaviť ofenzívne ťaženie súpera. „Bolo to o obrane a taktike, s ktorou sme vstupovali do zápasu. Zo začiatku nám to nefungovalo, potom sme to však zmenili. Súperky už potom s ňou mali problémy až do konca stretnutia. Záver bol o šťastí, ale aj to patrí k basketbalu. Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo, otvorila sa nám možnosť postúpiť na majstrovstvá Európy z prvého miesta,“ uviedol reprezentačný tréner Peter Kováčik.

Jeho slová potvrdzujú priebeh druhej 10-minútovky. V nej slovenské basketbalistky dominovali, rýchlo zmazali manko a sami sa pri tom dokázali dostať do vedenia. Čiernej Hore dovolili len šesť bodov, sami ich pri tom zaznamenali 21. Aj preto vyhrávali po prvom polčase tesne 38:35. „Víťazstvo vonku je oveľa cennejšie a podstatnejšie, keďže môžeme pomýšľať na postup z prvého miesta. Keby sa nám darilo vyhrávať len doma, tak by to bolo o druhom mieste. Takto sme si nechali otvorenú cestu, je to skvelé,“ povedala najlepšia strelkyňa Slovenska Mária Felixová.

Po prestávke to už pripomínalo pravú bitku o víťazstvo. Tímy sa striedali v krátkych fázach, počas ktorých udávali tempo na palubovke. Pred záverečnou štvrtinou bolo všetko otvorené, keďže bol stav vyrovnaný – 53:53. „Slovensko si zaslúžilo vyhrať. Prvú štvrtinu sme hrali tak, ako sme chceli, v ďalších troch štvrtinách sme sa prispôsobili hre súpera. Väčšinu zápasu sme hrali nekoncentrovane. Prehry sú niekedy dobré, pretože sa vďaka ním môžeme mnohé naučiť,“ uviedla domáca Jelena Dubljevičová.

Necelé tri minúty mohlo byť o všetkom rozhodnuté, Slovensko viedlo o sedem bodov, ale Čiernohorky dokázali za minútu zrovnať skóre zápasu. Dubljevičová poslala dokonca domáci tím do vedenia 72:70, ale posledné slovo mala Sabína Oroszová. Jej trojka v závere mala napokon víťaznú pečať. „Necítim sa ako hrdinka zápasu. Baby odmakali celý zápas a ja som si to ako keby nechala na záver,“ dodala s nadhľadom slovenská reprezentantka.

Triumfom Sloveniek v Čiernej Hore sa ešte viac zamotala situácia v A-skupine. Po troch stretnutiach majú Čierna Hora, Slovensko a Bosna a Hercegovina zhodne na konte päť bodov. Zverenkyne trénera Petra Kováčika čaká už v stredu ďalšia dôležitá bitka, keď v Ružomberku privítajú Bosnu a Hercegovinu. Ak chcú preskočiť svojho súpera v tabuľke, tak musia zvíťaziť o viac ako 13 bodov. „Mali sme hrať lepšie v druhej štvrtine, tam to bolo hrozné. Dali sme súperovi šancu otočiť a oni od tej chvíle verili vo výhru,“ dodal na záver kormidelník Čiernej Hory Roberto Iniguez.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball