Slovenská basketbalová reprezentácia žien do 20 rokov zakončila účinkovanie v B-skupine majstrovstiev Európy svojej vekovej kategórie prehrou, Francúzsku podľahli 42:65. V tabuľke sa umiestnili na tretej pozícii s bilanciou jednej výhry a dvoch prehier. Na základe umiestnenia spoznali Slovenky aj svojho osemfinálového súpera, v stredu 11. júla o 20.15 h budú hrať proti Srbsku.

Aj v treťom zápase na šampionáte odštartovali Slovenky dobre, úvodných osem bodov tímu zaznamenala Kováčiková. Väčšina prvej štvrtiny patrila opäť zverenkyniam trénera Juraja Suju, ale potom sa podľa očakávania prihlásili o slovo aj ich súperky. Fyzickou hrou obrátili zápas na svoju stranu a po prvej časti viedli 22:20. Druhú periódu odštartovali Francúzky šnúrou 9:1 a tri minúty pred koncom prvého polčasu viedli už 34:23. Lenže slovenský výber nezložil zbrane, stále sa dokázal držať v zápase, keď prehrával po 20 minútach 28:36.

Po prestávke sa pridalo na tvrdosti, pramenilo z to aj viac individuálnych chýb na oboch stranách. V koncovke tretej 10-minútovky však premenilo Francúzsko niekoľko pokusov za sebou, vďaka čomu sa im podarilo prvýkrát v zápase výraznejšie odskočiť. Pred záverečnou štvrtinou tak prehrávalo Slovensko 35:49. Zverenkyne trénera Juraja Suju sa snažili držať s favorizovaným celkom krok, ten však nenechal nič na pochybách, keď svoj náskok dokázal ešte zveľaďovať. Koncovka sa tým pádom už len dohrávala, priestor dostali menej vyťažené hráčky. Slovensko uzatvorilo skupinovú fázu prehrou 42:65 s Francúzskom.

Francúzsko – Slovensko 65:42 (22:20, 14:8, 13:7, 16:7)

Francúzsko: Pouyeová 16, Tahaneová 6, Tadičová 4, Djekoundadeová 3, Foppossiová 2 (Tabdiová 10, Michaudová 8, Mbanduová a Sissoková po 7, Limouzinová 2, Lengletová a Dreano-Trecantová 0)

Slovensko: Kováčiková 11, Svetlíková 10, Belušová 7, Drobná a Gajdošová po 2 (Tarkovičová 5, Lelkes 3, Ošťádalová 2, Balážová, Havranová, Kozáková a Majtásová 0)

TH: 20/13 – 14/10, Fauly: 17 – 23, Trojky: 6 – 6, Rozhodovali: Černovová (Rus.), Jovovič (Chor.), Jevtovič (Srb.)

Povedali po zápase:

Juraj Suja, tréner Slovenska: „Treba pochváliť dievčatá za to, ako sa k tomuto zápasu postavili čelom. Z veľkej časti hrali tak, ako sme si predstavovali. Hrali dobre. Myslím si, že dojem z tohto stretnutia je pozitívny. Hrali sme opäť to, čo sme mohli, na hrane našich možností. Jasné, vždy sa dá lepšie. Ja som spokojný, čo dievčatá v zápase ukázali. Boli tam chyby, čelili sme veľkému tlaku.“

Alexandra Belušová, rozohrávačka Slovenska: „Myslím si, že to môžeme hodnotiť pozitívne. Ukázali sme totiž, že keď sa nahecujeme spolu, tak vieme uhrať aj s takýmto súperom, ako je Francúzsko. Mám z toho dobrý pocit a myslím si, že nás to motivuje aj do ďalších zápasov, ktoré budú veľmi dôležité.“

Stella Tarkovičová, krídelníčka Slovenska: „Išli sme do toho naplno, nebáli sme sa ich a nezľakli sme sa ich na začiatku. Prvý polčas sme s Francúzkami hrali vyrovnaný zápas. Ukázali sme, že vieme hrať aj s dobrými súpermi. Myslím si, že nás to len motivuje do dôležitých zápasov.“

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball