Slovenská basketbalová reprezentácia žien do 20 rokov vstúpila do bojov o 9. – 16. miesto na majstrovstvách Európy prehrou, Belgicku podľahli 51:66. Slovenky tak čaká ďalší duel v sobotu 14. júla o 15.15 h, v zápase o 13. – 16. miesto budú ich súperkami Slovinky.

Stretnutie sa pre slovenské reprezentantky začalo ako zo zlého sna, Belgičanky totiž premenili takmer všetko, na čo siahli. Zverenkyne trénera Juraja Suju sa vôbec nevedeli presadiť, súpera napokon pustili k šnúre 19:0. Bodové prekliatie zlomila až po viac ako šiestich minútach Kováčiková, ale prvá štvrtina bola jasne v réžii Belgicka, keď po desiatich minútach viedli 26:7. V druhej časti sa konečne dostali k slovu aj Slovenky, zlepšená obrana a premieňanie striel rezultovali v zníženie manka. Tri minúty pred koncom polčasu to bolo už len o desať bodov, ale záver vyšiel lepšie súperkám. Slovenský výber ukrojil niečo z vysokého vedenia súperiek, do šatní však šiel za stavu 26:40.

Po prestávke sa snažili Slovenky opäť ukrojiť z manka, nedôslednosťou v defenzíve však dovolili Belgicku opäť výraznejšie bodovo odskočiť. Zmena prišla v druhej polovici tretej štvrtiny, keď opäť ožila šanca na obrat. Pred poslednou 10-minútovkou prehrávali zverenkyne trénera Juraja Suju o desať bodov – 44:54. S pribúdajúcim časom sa zvyšovala nervozita a bolo tiež cítiť aj dôležitosť duelu. Svetlíkovej sa podarilo po dlhom čase znížiť manko na jednociferný rozdiel, ale k výraznejšej dramatizácii napokon neprišlo. Belgicko si totiž strážilo vedenie a napokon doviedlo zápas do víťazného konca.

Slovensko – Belgicko 51:66 (7:26, 19:14, 18:14, 7:12)

Slovensko: Kováčiková 19, Svetlíková 13, Drobná 2, Gajdošová 1, Belušová 0 (Balážová 13, Kozáková 2, Tarkovičová 1, Havranová a Lelkes 0)

Belgicko: Resimontová 31, Devosová 22, Rametteová 8, Bremerová a Descampsová 0 (Borléeová 3, Peetersová 2, De Leynová a Jorisová 0)

TH: 21/15 – 15/10, Fauly: 19 – 22, Trojky: 2 – 6, Rozhodovali: Teixeirová (Por.), Vassallo (Malta), Vuckovič (Slov.)

Povedali po zápase:

Juraj Suja, tréner Slovenska: „0:19, čo mám viac povedať. Aj keď zápasy sa neprehrávajú v prvej štvrtine, bol to dosť krutý úvod. Zobrali sme tam dva oddychové časy, urobili sme tam niekoľko striedaní, nič nezabralo. Neviem, kde bol problém. Od druhej štvrtiny sme boli možno lepším tímom, bojovali sme, čo to dalo, ale náskok súpera bola veľký a nedokázali sme ho zvrátiť.“

Vanda Kozáková, krídelníčka Slovenska: „Som presvedčená, že do zápasu sme išli s tým, aby sme vyhrali. To bol náš najväčší cieľ. Pripravili sme sa na ten zápas čo najlepšie, ale myslím si, že naša snaha a chcenie bolo až kontraproduktívne. Aj keď sme sa do poslednej chvíle nevzdali, ale nevyšlo to.“

Autor: Michal Duchovič