V pondelok 6. novembra sa v Ružomberku prvýkrát stretla slovenská ženská basketbalová reprezentácia pod vedením nového trénera Petra Kováčika. Na Slovenky čakajú 11. a 15. novembra úvodné stretnutia kvalifikácie majstrovstiev Európy 2019, ich súperkami budú Bosna a Hercegovina a Island.

Po turbulentných udalostiach predchádzajúcich dní a týždňov sa situácia stabilizovala, tréner Kováčik privítal na zraze kompletnú jedenástku hráčok. „Vyhlásil som, že žiadne zmeny už robiť nebudem. K žiadnym zmenám teda neprišlo,“ vyjadril sa reprezentačný tréner k nominácii. S jeho príchodom sa zároveň skončila aj jedna generácia reprezentačného tímu, v kvalifikácii ME 2019 sa predstaví oveľa vekovo mladšie družstvo. „Ja si myslím, že proces už bol pred dverami. Čím skôr sa udeje, tým je lepšie. Navyše, mladšie hráčky majú veľmi vysokú kvalitu. Treba im dať šancu na to, aby ju ukázali a prezentovali ju tiež na medzinárodnom fóre. Vekový priemer nášho družstva je 21 rokov, čo je skutočne málo. Za prvé, sú to hráčky, ktoré chcú reprezentovať. To je pre mňa alfa a omega. Po druhé, chceme prispôsobiť aj s mojim kolegom Jánom Hrickom systém celej hry tak, aby sme hrali rýchlo, veľmi agresívne a mladosť preukazovali aj na ihrisku. Myslím si, že určite prospeje mladým hráčkam medzinárodná konfrontácia,“ povedal Kováčik k zloženiu tímu.

Kvalifikačnú púť začnú Slovenky v sobotu 11. novembra o 18.00 h, kedy si v Sarajeve zmerajú sily s Bosnou a Hercegovinou. „O Bosne a Hercegovine a o Islande máme dostatok informácií. Teraz sa hlavne zameriavame na zápas s Bosnou. Je to družstvo s veľmi dobrou výkonnosťou, majú v tíme jednu naturalizovanú Američanku – Lynettu Kizerovú. Je dominantná, má 195 cm a 105 kg, je to výborná strelkyňa a výborne tiež doskakuje. Tá bude najnebezpečnejšia, zároveň ju však dopĺňa aj šesť hráčok, ktoré hrajú Euroligu, prípadne Európsky pohár. Je to veľmi silné družstvo, preto akýkoľvek úspech na ich ihrisku by som považoval za famózny výkon,“ zhodnotil tréner Sloveniek najbližšieho kvalifikačného súpera.

O štyri dni neskôr sa predstavia pred domácim publikom, v Ružomberku privítajú Island. „Ja si verím na každého súpera, to je asi dôležité. Nemyslím si, že Island je slabý. V Európe už totiž niet slabého družstva. Budeme sa na to veľmi poctivo pripravovať. Teraz je však pre nás najdôležitejší zápas s Bosnou a Hercegovinou,“ dodal Kováčik k novembrovým súperom.

Skúsený 64-ročný kouč sa na lavičku slovenskej reprezentácie vrátil po dlhých štrnástich rokoch. Ako sa za ten čas zmenil? „Predovšetkým, zmenil som sa ľudsky. Získal som obrovské množstvo skúseností. Myslím si, že v súčasnosti som už nad vecou. Chcem odovzdať nadobudnuté skúseností tiež dievčatám,“ odpovedal na záver Kováčik.

Nominácia ženskej basketbalovej reprezentácie SR na novembrové kvalifikačné stretnutia ME 2019:
Ivana Jakubcová, Nikola Dudášová (obe Piešťanské Čajky), Miroslava Mištinová, Petra Bartánusová, Nikola Kováčiková, Beáta Janoščíková (všetky MBK Ružomberok), Alexandra Hašková (ŠBK Šamorín), Natália Jelenčíková (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Sabína Oroszová (A. S. D. Fila San Martino/Taliansko), Žofia Hruščáková (Dike Basket Neapol/Taliansko), Mária Felixová (BLK Slavia Praha)

realizačný tím: Peter Kováčik – hlavný tréner a manažér družstva, Ján Hricko – asistent trénera, Ján Meszároš – lekár družstva, Slávka Bučáková – fyzioterapeutka

Program novembrových zápasov SR v kvalifikácii ME 2019:
sobota 11. novembra o 18.00 h: Bosna a Hercegovina – Slovensko (Sarajevo)
streda 15. novembra o 18.00 h: Slovensko – Island (Ružomberok)

Foto: fiba.basketball