len 17 striel a napríklad na doskoky prehral 23 – 41. Rovnako ťažko sa hľadajú pozitíva aj v defenzívnej hre.

Už vstup do zápasu bol pritom katastrofálny. Belgičania si robili, čo chceli a v 8. minúte tak vyhrávali 20:2. Už v úvode druhej sa odpútali na vyše dvadsať bodov a hoci Slováci skúšali klásť odpor a postupne sa začali presadzovať v ofenzíve, na prestávku išli„levy“ s náskokom 56:29. Po zmene strán domáci natiahli svoj náskok na vyše tridsať bodov a v záverečnej časti aj na štyridsať a viac bodov. Najviac vyhrávali o 46, keď v 32. minúte na ukazovateli svietilo skóre 90:44. Potom však dali nohu dole z plynu, a tak manko nášho výberu nenarástlo do ešte horších hodnôt. Belgičania „povinne“ prekonali aj stobodovú hraniu a ako sme už povedali, nakoniec zvíťazili 102:59.

Belgicko si tak poistilo postup do záverečnej fázy európskej kvalifikácie a navyše poskočilo v A-skupine na druhú priečku, vďaka tomu, že Lotyši zdolali Srbsko 66:59. Náš výber stratil aj teoretickú nádej postúpiť do druhej, záverečnej fázy európskej kvalifikácie MS 2023 a od augusta sa tak zrejme zapojí do predkvalifikácie ME 2025. Reputáciu si však môže ešte napraviť v nedeľu, keď v Leviciach od 18.00 privíta aktuálneho lídra A-skupiny Lotyšsko.

BELGICKO: Obasohan 18, De Zeeuw 12, Vanwijn 11, Bako 10, Lecomte 5 (Libert15, Serron 7, Schwartz 7, Salumu 7, Rogiers 4, Tumba 4, Vanderhaegen 2). Tréner: D. Gjergja.

l SLOVENSKO: Abrhám 15, Doležaj 14, Hlivák 2, Krajčovič 3, Pavelka 1 (Bachan12, Majerčák 8, Bojanovský 4, Bolek 0, Novák 0). Tréner: O. Meleščenko.

l TH: 8/6 – 12/10. FAULY: 17 – 18. TROJKY: 28/14 – 34/11. ROZHODCOVIA:Krejič (Slovin.), Vojinovič (Č. Hora), Horozov (Bul.).

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Oleg MELEŠČENKO (tréner Slovenska):„Gratulujem Belgicku. Ukázalo nám, ako musíme pracovať na našej budúcnosti. Na jednej strane je to výborná skúsenosť, ale z iného pohľadu to bola tvrdá skúsenosť. Práve teraz nie sme pripravení hrať na tejto úrovni, pretože hrať musíme po celých štyridsať minút a nie jednu či dve štvrtiny. Vravím, je to pre nás skúsenosť. Musíme sa snažiť odovzdať naše maximum v ďalších stretnutiach.“

David ABRHÁM (hráč Slovenska): „Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Vyrukovali na nás so silnou, agresívnou obranou. Boli sme nepripravení, preto premenili mnoho striel. A nehrali sme našu obranu. Skolabovali sme. Preto ten výsledok zápasu.“