SLOVENSKO – LOTYŠSKO 60:93

(10:26, 13:25, 23:19, 14:23)

Basketbalisti Slovenska v Leviciach nastúpili na svoj posledný zápas v európskej kvalifikácii MS 2023. Netajili pritom ambície napraviť si reputáciu po štvrtkovom výprasku 59:102, ktorý utrpeli v belgickom Mons. A to aj napriek tomu, že proti už istému víťazovi A-skupiny nastupovali v okyptenej zostave, ktorú v posledných týždňoch nevídaným spôsobom preriedili zranenia a zdravotné problémy.

V podobnej situácii, keď chceli odčiniť debakel, sa ocitli už vlani. V novembri totiž najprv doma nestačili na Belgičanov (57:83), avšak následne v Rige nečakane potrápili favorita, nad ktorým ešte v záverečnej štvrtine opakovane viedli a napokon mu podľahli 74:82. Lenže to v zostave figuroval aj hviezdny Vladimír Brodziansky, autor 21 bodov, ktorý však teraz pauzuje, aby si mohol doliečiť členok. A navyše, zostavu Lotyšov teraz vystužil Davis Bertans pôsobiaci v NBA v drese Dallasu Mavericks, Arturs Kuručs pôsobiaci v euroligovej Baskonii, či Rolands Šmits, spoluhráč nášho Kyla Kurica z FC Barcelona, ktorý však v nedeľu napokon na súpiske nefiguroval. Svoju silu potvrdil výber pod taktovkou talianskeho kouča Luku Banchiho aj tento týždeň proti Srbsku, ktoré zdolal 66:59 a žiaľ, potvrdil ju aj proti Slovensku.

Naši reprezentanti sa síce ujali vedenia 3:0 po trojke Dalibora Hliváka, ale bolo to naposledy, čo mali navrch. V ďalších minútach už mali Lotyši dianie absolútne pod kontrolou a domácim nadeľovali lekciu z moderného basketbalu. Už po prvej štvrtine tak hostia trestajúci takmer každú stratu či nedôslednosť Slovákov vyhrávali už 26:10.

Domáci sa síce uprostred druhej časti na chvíľu vzchopili, publikum potešili akciou „alley-oop“, keď Marek Doležaj bránený hviezdnym Davisom Bertansom vtipne našiel Tomáša Pavelku. To bolo v 16. minúte a naši znižovali na 21:37. Potom však hostia znova trestali, potiahli šnúru 9:0 a až do polčasovej prestávky nedali Slovákom vydýchnuť. Na prestávku odchádzali reprezentanti dvojmiliónovej pobaltskej krajiny s hrozivým náskokom 51:23.

Črtajúci sa debakel však nakoniec naši reprezentanti dokázali zmierniť. Využili, že Lotyši mierne poľavili a postupne ukrajovali z manka. Ba dokonca tretiu časť vyhrali 23:19. Aj v záverečnej časti sa hrala otvorená partia. Hostia kontrolovali vývoj, domáci im zdatne sekundovali. Až v úplne koncovke sa nožnice znova otvorili na vyše 30 bodov, a tak sa duel skončil výsledkom 93:60.

Basketbalisti Slovenska tak ani v závere „kvaldy“, do ktorej sa museli prebiť cez dve fázy predkvalifikácie, nedokázali uhrať prvé víťazstvo, ba v oklieštenej zostave sa k nemu ani nepriblížili. Zostáva veriť, že v týchto súbojoch získali nové skúsenosti, ktoré budú azda schopní zúročiť v nasledujúcom kvalifikačnom cykle. Doňho vstúpia už v auguste.

Pokiaľ ide o ďalšiu fázu, do tej ako víťaz A-skupiny postupujú Lotyši. O konečnú druhú priečku včera ešte bojovali v Niši domáci Srbi s Belgičanmi. Toto trio malo už skôr istotu postupu do ďalšej fázy – Belgicko od štvrtka, kým Lotyšsko a Srbsko už od februára – a v nasledujúcich mesiacoch sa predstavia v záverečnej fáze európskej kvalifikácie. Jednotlivé okná sú naplánované na koniec augusta, druhý novembrový týždeň a posledné na koniec februára 2023.

SLOVENSKO: Pavelka 11, Krajčovič 8, Doležaj 8, Hlivák 7, Abrhám 3 (Novák 8, Bojanovský 8, Bolek 4, Majerčák 3, Bachan 0).

Tréner: O. Meleščenko.

LOTYŠSKO: Dav. Bertans 23, Čavars 12, Leimanis 7, Ate 5, Dai. Bertans 3, (Gražulis 19, Berzins 8, Lomažs 7, Zagars 4, Stumbris 2, Steinbergs 2, A. Kuručs 1).

Tréner: L. Banchi.

TH: 10/6 – 18/13.

FAULY: 19 – 13.

TROJKY: 26/8 – 45/12.

DIVÁCI: 800.

ROZHODCOVIA: Gurion (Izr.), Straube (Nem.), Jurčevič (Chorv.).

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Oleg MELEŠČENKO (tréner Slovenska): „Gratulujem súperovi. Je to ozaj dobrý tím, podľa môjho názoru momentálne najlepší v našej skupine a ukázal nám, ako sa my sami potrebujeme zlepšiť, ak chceme hrať na tejto úrovni. Na chlapcov som hrdý za to, ako sme bojovali. Minuli sme viacero striel, dopustili sa strát, ale bol to úplne iný zápas, ak ho porovnávame s našim vystúpením v Belgicku. Všetci hráči, ktorí v tomto tíme dostali príležitosť, sa zlepšili.“

Šimon KRAJČOVIČ (kapitán Slovenska): „Lotyšsko nám ukázalo, ako sa hrajú zápasy na najvyššej úrovni. Vybehli na nás veľmi agresívne, hrali do tela, trestali naše chyby. Som rád, že v druhom polčase sme sa chytili a bojovali“

A-SKUPINA

VČERA: SLOVENSKO – Lotyšsko 60:93 (23:51), Srbsko – Belgicko sa hralo od 21:00 hod.

1. Lotyšsko 6 5    1    475:422   11
  2. Belgicko 5 3    2    386:319   8
  3. Srbsko 5 3    2    365:365   8