Slovenská ženská basketbalová reprezentácia zvíťazila vo svojom predposlednom stretnutí A-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2019, z palubovky Islandu si odnáša výsledok 82:52. Zverenkyne trénera Petra Kováčika sa zároveň opäť o čosi bližšie priblížili k účasti na šiestom európskom šampionáte za sebou. Účinkovanie v kvalifikácii zakončia v stredu 21. novembra o 18.00 h v Ružomberku súbojom proti Čiernej Hore.

Úvodné minúty sa podľa očakávania niesli vo vyrovnanom duchu, Island totiž vybehol na Slovensko s veľkou energiou. Ťahúňkou domáceho kolektívu bola Sverrrisdótirová, zverenkyne trénera Petra Kováčika sa opierali skôr o kolektívny výkon. Postupom časom sa ale začala prejavovať kvalita na slovenskej strane, po prvej štvrtine priniesla vedenie 22:14. V druhej 10-minútovke sa rozdiel začal zväčšovať, hlavne trio Bálintová, Oroszová a Páleníková sa postaralo v 14. minúte o prvé dvojciferné vedenie Slovenska v zápase – 28:18. Tento náskok priniesol zároveň pohodu a väčšiu kontrolu nad dianím na palubovke, ktorá sa premietla do polčasového stavu 43:31 pre Slovenky.

Islandu vyšiel vstup do druhého polčasu lepšie, ale ich tlak mal len krátkodobé trvanie. Hosťujúce hráčky totiž nepripúšťali drámu, po väčšinu času si držali komfortné dvojciferné vedenie. Pred záverečnou časťou malo Slovensko nakročené k ďalšiemu víťazstvu v skupine, nad Islandom vyhrávalo 58:46. Rozhodujúci krok urobili hneď na začiatku štvrtej štvrtiny, keď zaznamenali šnúru ôsmich bodov za sebou.  Náskok sa dostal cez 20-bodovú hranicu a posledné minúty sa už iba dohrávali. Slovenky zvíťazili nad Islandom 82:52.

Kvalifikácia o postup na majstrovstvá Európy 2019:

Island – Slovensko 52:82 (14:22, 17:21, 15:15, 6:24)

Island: H. Sverrisdóttirová 20, Kjartansdótirrová 8, B. Gunnarsdóttirová 5, G. Gunnarsdótirrová a Jonsdótirrová po 3 (Hinriksdóttirová 4, Ámundadóttirová a Kristinnardóttirová po 3, Benonysdóttirová 2, T. Jónsdóttirová 1, H. Jónsdóttirová a G. Sverrisdóttirová 0)

Slovensko: Oroszová 17, Bálintová 15, Páleniková 14, Hruščáková 10, Mištinová 4 (Deptová 10, Jakubcová a Slamová po 4, Mikulášiková a Stašová po 2, Felixová 0)

TH: 8/6 – 31/24, Fauly: 22 – 17, Trojky: 8 – 4, Rozhodovali: Unsworth, Williams (obaja V. Brit.), Cziffra (Maď.)

Povedali po zápase:

Peter Kováčik, tréner Slovenska: „Pocity sú veľmi priaznivé, pretože sme potvrdili úlohu favorita. Celý čas sme kontrolovali zápas, hlavne v druhom polčase sme sa presadili. Som nesmierne rád, výsledok hovorí za všetko.“

Barbora Bálintová, hráčka Slovenska: „Pocity sú super, vyhrali sme o 30 bodov. Aj keď to možno výsledkovo vyzerá, že to bol ľahký zápas, ale nebolo to tak. Island hrýzol, hlavne v prvom polčase a do polovice tretej štvrtiny. Potom sme však viac zamakali v obrane, pritlačili sme ich, získali sme nejaké lopty a premenili sme ľahké koše. Sme radi, že sme to zvládli.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slovenska: „Úspešne sme zvládli tento ťažký zápas na Islande. Od začiatku sme boli favoritmi, ale bolo to potrebné aj potvrdiť. Boli úseky hry, kedy sme nehrali úplne ideálne, ale bojovnosťou a tímovou hrou sme to zvládli a úspešne sme to dotiahli do konca.“

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball