Koniec. Úradujúce majsterky Európy, víťazky posledný dvoch šampionátov, boli nad sily basketbalistiek Slovenska. Tie síce v prvom polčase potrápili favoritky, no napokon s nimi v otvorenej prestrelke neudržali krok a po prehre 61:93 skončili v základnej A-skupine na poslednej štvrtej priečke. Hoci sa Slovenky so šampionátom lúčia v najkrajšom možnom čase, nezanechali zlý dojem. Napriek tomu, že sa vo Valencii predstavili značne oslabené, bez troch opôr, a zvlášť v prvom stretnutí proti Švédsku zaplatili aj povestnú daň za neskúsenosť, nemožno im nič zásadné vyčítať.

Všetko mohlo byť inak, keby Švédky zdolali v nedeľu popoludní Bielorusky. V takom prípade by Slovensky postúpili ďalej bez ohľadu na výsledok ich večerného súboja. Lenže Severanky prehrali 54:78, a tak bolo jasné, že naše reprezentantky sa musia pokúsia o malý zázrak a zdolať favoritky. Mimochodom, na ME vyhrali nad Španielkami naposledy pred 26 rokmi…

Domáce nechceli nechať nič na náhodu, začali dôraznejšie, rýchlo sa odpútali až na dvojciferný náskok 12:2. Neskôr dvakrát vyhrávali aj o 11 bodov, a tak sa prvá časť skončila 21:13. Slovenkám v ofenzíve robil problémy dôraz a agresivita brániacich domácich, často a zbytočne strácali loptu. V defenzíve tiež hľadali správny rytmus, ani zóna ani osobná obrana im nefungovali celkom bezproblémovo. Postupne však pridali na dôraze aj ony, poradiť si dokázali aj s hviezdnou Astou Ndourovou. A keď im padli aj strely z diaľky, odrazu sa pred koncom prvého polčasu dotiahli na 30:33 i 32:26. Škoda, že posledné slovo patrilo domácim – na prestávku sa tak družstvá rozišli za stavu 39:32.

Po zmene strán domáce už dominovali. Ich nápor slávil úspech – tretiu štvrtinu začali sériou 19:4, po ktorej viedli 58:36 a bolo jasné, že zázrak sa nestane. Španielky i Slovenky dohrávali zápas v dobrej nálade, v závere ponúkli atraktívne ofenzívne predstavenie, na obrany sa už príliš nehľadelo, a tak náskok domácich postupne narástol až na konečných 32 bodov. Zvíťazili 93:61 a splnili tak svoju úlohu. Pre naše reprezentantky – na palubovku sa ich dostalo všetkých dvanásť – to bola nepochybne cenná skúsenosť. Azda z nej budú čerpať v ďalších rokoch.

Rovnako ako Slovensko sa v najkratšom možnom čase so šampionátom lúčia aj Grécko, Turecko a Česká Republika. Priamy postup do štvrťfinále si zabezpečili iba víťazky štyroch základných skupín, teda reprezentácie Bieloruska, Srbska, Belgicka a Francúzska. Ostatné družstvá čaká tzv. kvalifikačné kolo, v ktorom sa vo Valencii stretnú Španielsko – Čierna Hora, Taliansko – Švédsko a v Štrasburgu Bosna a Hercegovina – Chorvátsko, Rusko – Slovinsko.

ŠPANIELSKO – SLOVENSKO 93:61

(21:13, 18:19, 25:13, 29:16)

ŠPANIELSKO: Ouvinová 17, Gilová 11, Ndourová 10, Quevedová 8, Palauová 0 (Dominguezová 14, Condeová 10, Cazorlová 10, Rodriguezová 9, Casasová 4, Ginzová 0, Carrerová 0).

Tréner: L. Mondelo.

SLOVENSKO: Dudášová 10, Praženicová 9, Jakubcová 9, Oroszová 7, Stašová 0 (Páleniková 15, Remenárová 5, Kováčiková 2, Fekete 2, Sujová 2, Martíšková 0, Moravčíková 0).

Tréner: J. Suja.

TH: 14/11 – 14/11.

FAULY: 12 – 16.

TROJKY: 20/10 – 24/8.

HLASY PO ZÁPASE

Juraj SUJA (tréner): „Španielskemu družstvu gratulujem k víťazstvu. V prvom polčase môj tím hral ozaj dobre na oboch koncoch ihriska. Mysleli sme si, že máme na to, aby sme udržali takýto výkon. Prestali sme však brániť a z toho som trocha sklamaný. My sme mali na to, aby sme v druhom polčase odviedli v obrane lepšiu prácu, lenže sme ju neodviedli. Neboli sme už potom schopní vyrovnať sa s kvalitami Španielok.“

Terézia PÁLENIKOVÁ: „V prvom rade gratulujem Španielsku. Odohralo dobrý zápas. My sme sa snažili zo všetkých síl. Nestáva sa každý deň, aby sme hrali proti úradujúcim európskym šampiónkam. Užili sme si to, aj keď sme nakoniec prehrali o vyše tridsať. V obrane sme urobili veľa chýb, mali sme mnoho strát a oni majú dobré hráčky… Tento turnaj a zvlášť toto stretnutie zostanú dlho v mojej pamäti.“