Na slovenskú ženskú basketbalovú reprezentáciu do 20 rokov čakajú kľúčové súboje na majstrovstvách Európy v maďarskom Šoprone. Do boja o záchranu sa vrhnú najskôr sobotňajším duelom proti Slovinsku.

Štyri tímy „namočené“ v boji o udržanie sa medzi elitou, ale len jeden z nich bude po nedeli spokojný. Tak neúprosný je kľúč na európskom šampionáte. Slovenky chcú udržať príslušnosť v A-kategórii, no musia vyhrať oba zostávajúce zápasy. „Teraz musíme dvakrát vyhrať, nebude to jednoduché, ale ideme ďalej. Povedali sme si, že sa neopustíme nikdy, za žiadnych okolností. Ani v zápase s Belgickom sa to nestalo, že by sme sa opustili. Bojovali sme do konca,“ vyjadril sa pred sobotňajším zápasom tréner Juraj Suja.

Na jeho zverenkyne čaká najskôr v sobotu Slovinsko, ktoré skončilo v A-skupine na poslednom mieste. Vo vyraďovačke najskôr narazili na Taliansky (63:74), v boji o 9. – 16. miesto prehrali tesne 77:81 s Poľskom. A to pri tom slovinský celok oslavoval pred rokom zisk striebra na ME do 20 rokov. V kategórii do 18 rokov obsadil v minuloročnom vydaní ME siedmu pozíciu.

Slovinky sa opierajú hlavne o produkciu Zaly Friškovecovej, aktuálne druhej najlepšej strelkyne šampionátu (19,8 bodu na zápas), na rovnakom mieste figuruje aj v počte ziskov (2,4). Nemenej kľúčovou postavou je rozohrávačka Aleksandra Krošeljová, ktorá figuruje na štvrtom mieste v počte asistencií na stretnutie (5,4). „Vieme, že Slovinsko je veľmi kvalitný súper. Isto budú chcieť vyhrať. Mali veľké ambície – postúpiť medzi najlepšiu osmičku. To sa im však nepodarilo. Urobíme všetko pre to, aby sme vyhrali. Všetko bude podľa mňa záležať na tímovom výkone a doskokoch. Budeme musieť hrať jedna za druhú,“ povedala krídelníčka slovenského výberu Vanda Kozáková.

Stretnutie Slovenska so Slovinskom je na programe v sobotu 14. júla o 15.15 h, sledovať ho v priamom prenose môžete tradične na na facebookovej fanpage Slovenskej basketbalovej asociácie, respektíve na oficiálnom Youtube kanáli FIBA.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball