Slovenská basketbalová reprezentácia žien do 20 rokov si na majstrovstvách Európy v Šoprone užíva voľný deň. Skupinová fáza sa v pondelok totiž uzatvorila, v stredu začínajú najdôležitejšie súboje. O doterajšom účinkovaní slovenského kolektívu sme sa zhovárali s reprezentačným kormidelníkom Jurajom Sujom.

Slovenky obsadili v B-skupine tretiu pozíciu, keď zvíťazili nad Švédskom (70:65) a dvakrát prehrali – s Talianskom (34:58) a Francúzskom (42:65). „Podľa mňa hráme dobre celý turnaj. Jasné, že to nie je konštantné, keďže v zápasoch sú výkyvy, ale v podstate sme splnili to, čo sme si dali za cieľ. Dievčatá idú každú sekundu naplno, kto tam príde, tak maká sa a bojuje za tím. Mám z dievčat veľmi dobrý pocit, ako sa tu zatiaľ prezentujú. Vždy sa dá lepšie, ale treba byť optimista, ale aj realista. Ja som taký človek. Dúfam, že budú odmenené ešte nejakým dôležitým víťazstvom,“ ohliadol sa za doterajším účinkovaním Suja.

Výkony jeho zvereniek počas prípravy gradovali, síce si v prípravných dueloch nezaknihovali ani jednu výhru, ale pocit triumfu si v tej správnej chvíli, na samotnom šampionáte. „Prípravu sme mali podľa mňa fajn, ale sme spolu veľmi krátko na niektoré veci. Myslím si, že je vidieť, že dievčatá urobili počas piatich týždňov dobrú prácu. Tiež si myslím, že sme aj my odviedli dobrú robotu. Zatiaľ mi to robí radosť na turnaji,“ uviedol reprezentačný kormidelník.

Slovenky sa nezľakli ani jedného súpera, s Talianskom hrali vyrovnanú partiu 20 minút, proti Francúzsku sa držali na dostrel takmer tri štvrtiny. Aj z tohto pohľadu je Suja rád za predvedené výkony v zápasoch: „Hráme na doraz. Myslím si, že sa zlepšujeme tým časom, keď sme spolu. Hráme, čo môžeme. Je tam bojovnosť, nasadenie. To je prvý aspekt, ktorý musí byť naplnený. Potom príde kvalita, charakter, čo sa naučili. Za to som rád.“

Prvý čiastkový cieľ tímu sa už podarilo naplniť, v osemfinále totiž nenarazia na Rusky. Namiesto toho na nich čaká Srbsko, s ktorým už odohrali v príprave dva zápasy. „Ako som povedal, A-skupina je najvyrovnanejšia zo všetkých. Bolo to tam zamotané do posledného zápasu, Rusky mohli byť prvé aj štvrté. Budeme čeliť Srbsku. Baby ukazujú, že sa neboja nikoho. Určite chceme získať ešte nejaké víťazstvo,“ zakončil Suja.

Stretnutie Slovenska so Srbskom je na programe v stredu 11. júla o 20.15 h.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball