Ženskú basketbalovú reprezentáciu čaká vyvrcholenie kvalifikácie o postup na Majstrovstvá Európy 2021. Zverenkyne trénera Juraja Suju budú mať v kľúčovej fáze kvalifikácie výhodu domáceho prostredia, keďže  jedným z dejísk tzv. kvalifikačných bublín bude v termíne 31.1. – 7.2.2021 Diplomat aréna v Piešťanoch. 

Podobne ako novembrové asociačné termíny, aj tie februárové sa na základe rozhodnutia Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) hrajú v tzv. „bubline“ a za sprísnených opatrení.

Privilégium hostiť jednu z nich získala aj Slovenská basketbalová asociácia, ktorá v Piešťanoch bude hostiť záverečnú časť H-skupiny, v ktorej bojujú o postup reprezentantky Slovenska. V Diplomat aréne ich čakajú Maďarky (4. februára 2021 o 18:00 hod) a Holanďanky (6. februára 2021 o 17:30 hod). V tabuľke H-skupiny sú Slovenky zatiaľ na 3. mieste s bilanciou jedna výhra (84:64 s Holandskom) a jedna prehra (59:73 s Maďarskom). Na európsky šampionát postúpia priamo víťazi skupín a päť najlepších družstiev z druhých miest. Zápasy sa však kvôli epidemiologickým opatreniam uskutočnia bez divákov. Oba kvalifikačné zápasy slovenských reprezentantiek však bude vysielať naživo RTVS.

„Zázemie v Piešťanoch veľmi dobre poznáme, absolvovali sme tu už viacero sústredení a sú tu na výborné podmienky na organizáciu podujatia takéhoto charakteru. Prípravy a organizačné práce už sú v plnom prúde a všetci pevne veríme, že domáce prostredie nám dopomôže k vytúženému postupu na európsky šampionát,“ uviedol manažér tímu Tomáš Horký.

Do užšej nominácie na záverečnú časť kvalifikácie vybrali tréneri Juraj Suja s Petrom Jankovičom 14 hráčok. Z toho 11 sa v novembri pričinilo o dôležité víťazstvo v Holandsku. Kvôli zdravotným problémom chýba len rozohrávačka Ružomberka Radka Stašová.

„Čaká nás vyvrcholenie našej takmer dvojročnej práce a veľmi si prajeme, aby sme túto etapu zakončili úspešne – postupom na Majstrovstvá Európy. Všetko máme vo svojich rukách, pôjdeme krok po kroku a spravíme všetko preto, aby sme poslednú fázu kvalifikácie zvládli. Do Piešťan sme pozvali to najlepšie možné, čo v tejto chvíli máme k dispozícii a má záujem reprezentovať. Pevne verím, že zostaneme všetci zdraví a na úvodnom zraze sa stretneme v zložení, ako sme si vybrali,“ povedal hlavný tréner ženskej reprezentácie Juraj Suja.

Tak ako v novembrovej fáze kvalifikácie, tak aj tentoraz musia všetky hráčky i členovia realizačného tímu absolvovať proces testovania na covid-19 a preto bude konečná podoba nominácie známa až tesne pred začiatkom bubliny.

Nominácia:

Michaela BALÁŽOVÁ (Young Angels Košice), Barbora BÁLINTOVÁ (Arka Gdyňa / Poľsko), Nikola DUDÁŠOVÁ (Sleza Vroclav / Poľsko), Michaela FEKETE (Dinamo Sassari, Taliansko), Ivana JAKUBCOVÁ (Le Mura Basket Lucca / Taliansko), Anna JURČENKOVÁ (Young Angels Košice), Natália MARTIŠKOVÁ (Piešťanské Čajky), Alica MORAVČÍKOVÁ (Bascats Heidelberg / Nemecko), Sabína OROSZOVÁ (GEAS Sesto San Giovanni / Taliansko), Veronika REMENÁROVÁ (KP Brno, Česko), Terézia PÁLENÍKOVÁ (Piešťanské Čajky), Miroslava PRAŽENICOVÁ (MBK Ružomberok), Angelika SLAMOVÁ (Arka Gdyňa / Poľsko), Timea SUJOVÁ (ŠBK Šamorín).

Náhradníčky:

Denisa BLANÁROVÁ (Young Angels Košice), Alexandra HAŠKOVÁ (Piešťanské Čajky), Laura HORVÁTOVÁ (ŠBK Šamorín), Stella TARKOVIČOVÁ (SBŠ Ostrava, Česko).

Realizačný tím:

Juraj SUJA (hlavný tréner), Peter JANKOVIČ (asistent trénera), Tomáš HORKÝ (manažér), Ján MESZÁROŠ (lekár), Alžbeta DUTKOVÁ (fyzioterapeutka), Marián VLKOVIČ (masér)

Tlačová správa