Chorvát Žan Tabak bude naďalej hlavný tréner mužskej reprezentácie. V utorok to potvrdil výkonný výbor Slovenskej basketbalovej asociácie. Na lavičke ho bude dopĺňať v pozícii asistenta Španiel Alberto Blanco Vila. Novou tvárou po Tabakovom boku je Michal Madzin, ktorý bude tiež pôsobiť ako asistent.

Dohoda s realizačným tímom je na ďalší reprezentačný cyklus, v ktorom sa naši basketbalisti predstavia v predkvalifikácii majstrovstiev sveta 2023. „Na novej zmluve sme sa dohodli veľmi jednoducho. Obe strany mali totiž pozitívnu skúsenosť. Ja osobne som veľmi spokojný s podmienkami, ktoré poskytuje Slovenská basketbalová asociácia,“ uviedol pre náš web Žan Tabak.

Slováci v lete nepostúpili z predkvalifikácie ME 2021, keď v F-skupine obsadili 2. miesto s bilanciou dvoch víťazstiev (nad Cyprom) a dvoch prehier (s Rumunskom). A preto zverencov Žana Tabaka čaká približne dvojročná prestávka od kvalifikačných zápasov. Tú si však počas leta vyplnia kempom a prípravným turnajom v Taipei, na ktorom odohrajú počas desiatich dní 8 priateľských zápasov. „V prvom rade dúfam, že na turnaji budem môcť rátať s tým najlepším výberom, aký Slovensko má. V neúspešnej predkvalifikácii tomu tak nebolo, pretože sme dostali mnoho ospravedlneniek. Čo sa týka turnaja, v tejto chvíli ešte nepoznáme zloženie tímov, ale istotne pôjde o dobrú prípravu.“

49-ročný lodivod sa na nedostatok práce sťažovať nemôže. Koncom júla totiž podpísal zmluvu so štvrtým celkom uplynulej sezóny poľskej ligy Stelmet Enea BC Zielona Góra. „Je to výzva. Trénovať dva tímy nie je jednoduché, no dá sa to všetko skĺbiť. Samozrejme, pokiaľ sa všetko dobre zorganizuje,“ nechal sa počuť rodák zo Splitu.

Ako sme už v úvode spomínali, došlo k jednej zmene v realizačnom tíme. Na poste asistenta nahradil Petra Tordu Michal Madzin, ktorý na klubovej úrovni vedie Levice. „Mojou prácou nie je len vyhrať s reprezentáciou čo najviac zápasov, ale aj vzdelávať a posúvať dopredu slovenských hráčov a trénerov. Petrovi Tordovi som veľmi vďačný za robotu, ktorú odviedol počas leta pri našom tíme. My však potrebujeme posunúť na vyšší level väčšie množstvo trénerov, aj preto sme sa dohodli na spolupráci s novým asistentom,“ dodal na záver pre slovakbasket.sk Tabak.

Realizačný tím Slovenska:

hlavný tréner – Žan Tabak
asistent trénera – Michal Madzin
asistent trénera – Alberto Blanco Vila 
kondičný tréner – Jakub Chudý 
fyzioterapeut – Juraj Sluka 
lekár – Richard Demovič 
vedúci družstva – Miroslav Páleník 

Juraj Fazekaš