Vo francúzskom klube Union Hainaut robí dobré meno slovenskému basketbalu 29-ročná reprezentantka Katarína Tetemondová. Skúsená basketbalistka si pochvaľuje bohatú minutáž v ligových aj pohárových zápasoch, hoci úvod sezóny družstvu veľmi nevyšiel.

Vo štvrtkovom zápase Eurocupu ste tesne o dva body prehrali na palubovke belgického Namuru (73:75). Začnime naše rozprávanie práve návratom k tomuto duelu. Mrzí strata o to viac, že to bolo doslova o vlások?
Veru mrzí, zápas sme mali totiž veľmi dobre rozohraný. Počas tridsiatich minút sme viedli aj sedem, či osembodovým rozdielom. V druhom polčase však súper pritvrdil na oboch stranách palubovky a s tým sme sa už vyrovnávali o niečo ťažšie. Stále sme však zostali v zápase a bola z toho dráma až do samého záveru. So zvukom klaksónu som ešte mala dvojkovú strelu, ktorá mohla znamenať predĺženie, no nepadlo mi to tam. Škoda.

V domácej súťaži ste vyhrali zatiaľ jediný zo štyroch duelov. Je teda štart sezóny v porovnaní s očakávaniami neúspešný?
Naše ciele sú určite vyššie, veď v minulej sezóne sme hrali playoff a nie je dôvod niečo na tom meniť. Chceme teda skončiť do ôsmeho miesta. Začali sme dobre, veď úvodný zápas sme vyhrali s favorizovaným Basket Landes, ktorý vedie nestarnúca Céline Dumerc. Potom sme však trikrát za sebou neuspeli, z toho dvakrát s papierovo silnejšími súpermi. Najviac nás mrzí prehra s Charleville Carolo, kde sme to pokazili vlastnými chybami v posledných dvoch minútach. Po ďalšej prehre, tentoraz vysokej v ďalekom Tarbes, už bola v družstve napätá atmosféra. Veríme však, že v nedeľu doma proti Mondeville všetko zvrátime a dostaneme sa na víťaznú vlnu.

Ako si sa udomácnila v krajine galského kohúta?
Na začiatku ma veľmi prekvapila úroveň ligy, v porovnaní s našou, ale aj so španielskou sa tu hrá omnoho tvrdší, fyzicky náročnejší basketbal. Môžem však povedať, že som tu už ako doma. Vo francúzskej lige, ale aj v Eurocupe dostávam dostatok priestoru na palubovke, a tak sa nemôžem sťažovať.

Odhliadnuc od basketbalu, stihla si už aj precestovať kus krásnej krajiny?

Na to som doposiaľ čas nemala. Určite sa však chystám do Paríža a keďže som blízko belgických hraníc, vo voľnom čase si urobím výlet aj týmto smerom.

Pôsobila si už v toľkých krajinách, že by si mohla ovládať všetky svetové jazyky…
Najbližšie mám k angličtine. Priznávam, zo španielčiny som pochytila iba základy, no ale už sa chystám na štúdium francúzštiny. Bola by som rada, keby som čo najskôr rozumela takisto aspoň základné veci.

Prelaďme v závere na reprezentačnú nôtu. V novembri je asociačný termín, uvidíme ťa v národnom drese?
Žiaľ, tentoraz som to musela odmietnuť. Novembrové kvalifikačné duely neodohrám. Nie som úplne fit a rada by som sa sústredila na dlhú sezónu vo Francúzsku. Potrebujem si poriadne oddýchnuť a dať sa dokopy po fyzickej stránke.