Prvým súperom slovenskej reprezentácie v A-skupine kvalifikácie majstrovstiev Európy 2019 bude reprezentácia Bosny a Hercegoviny. Z tábora nášho súpera vychádzajú signály, že si na tím trénera Petra Kováčika veria a sú pripravení vstúpiť do kvalifikačných bojov víťazne.

Ešte pred samotným duelom ich však zastihla nepotešujúca správa, so službami najväčšej hviezdy tímu Lynette Kizerovej totiž nemôžu počítať. Hráčka zámorského tímu WNBA Indiana Fever mala byť pri tom kľúčovou oporou družstva trénera Gorana Loja. „Máme za sebou päťdňovú prípravu. Všetky hráčky sú pripravené. Slovensko zmenilo v porovnaní s ôsmym miestom na letných majstrovstvách Európy kompletne tím. Sú preto pre nás ešte neznámou. Napriek tomu si však myslím, že máme dostatočnú kvalitu na zdolanie Slovenska,“ uviedol reprezentačný tréner pre oficiálnu stránku basketbalovej asociácie Bosny a Hercegoviny.

Ženský reprezentačný tím nemá za sebou jednoduché obdobie, do kvalifikácie ME 2013 a 2015 sa totiž neprihlásil. Na tohtoročné ME sa tiež neprebojovali, v H-skupine obsadili poslednú pozíciu s bilanciou jedného víťazstva a piatich prehier. V historického hľadiska sa kontinentálneho šampionátu zúčastnili len v rokoch 1997 a 1999. Aj teraz si Lojo uvedomuje náročnosť kvalifikačnej skupiny: „Nemáme ľahkú skupinu. Slovensko a Čierna Hora boli na majstrovstvách Európy, my na nich chýbame od roku 1999. Verím a dúfam, že s maximálnym odhodlaním a dobrou prácou vrátime Bosnou a Hercegovinu tam, kde by mala byť – na majstrovstvách Európy.“

Kapitánkou bosniackeho výberu je 27-ročná rozohrávačka Milica Deurová. Hráčka nemeckého TSV 1880 Wasserburg tiež verí v pozitívny štart do kvalifikačných bojov: „Slovensko má nový tím, ale my sa musíme sústrediť na našu hru. Máme šancu dosiahnuť v tejto kvalifikácii dobrý výsledok. Tréner nás informoval, že nás čaká nepríjemný tím. Bolo by veľmi dôležité, aby sme do kvalifikačných bojov vstúpili víťazne. Dúfam, že nás prídu podporiť fanúšikovia. Sľubujem, že urobíme všetko preto, aby sme dokráčali k víťazstvu.“

Stretnutie Bosny a Hercegoviny so Slovenskom je na programe v sobotu 11. novembra o 18.00 h. Odkaz na priamy prenos nájdete v sobotu poobede na našom oficiálanom facebookovom profile.

Videopozvánka Bosny a Hercegoviny na duel proti Slovensku:

Autor: Michal Duchovič

Foto: basket.ba