Príprava: SLOVENSKO – ANGOLA 59:86

(19:19, 10:26, 29:24, 11:17)

Basketbalisti Slovenska na turnaji v Portugalsku nevyhrali ani jeden z dvoch duelov. Najprv v stredu podľahli domácej reprezentácii 70:75 a vo štvrtok nestačili na medzinárodnom fóre skúsenejšiu a atleticky výborne disponovanú angolskú reprezentáciu – s účastníkom ostatných majstrovstiev sveta prehrali 59:86.

Zo štatistických ukazovateľov najväčšmi bije do očí rozdiel v doskokoch v pomere 29-55, pričom hostia doskočili pod našim košom až 21-krát. Dokonale to ilustruje prevahu v podkošovom priestore. Angolčania presnejšie zakončovali a hoci ich výkon nebol ani zďaleka bezchybný, naša reprezentácia s nimi držala krok len v úvodnej časti. V nej dokonca viedla, najviac o 5 bodov 9:4. Už v druhej časti si však Afričania vypracovali dvojciferný náskok a kontrolovali priebeh zápasu. Azda sa na výkone Slovákov prejavila aj únava z nabitého programu posledných dní.

V príprave na augustovú druhú fázu predkvalifikácie MS 2023 tak má slovenská reprezentácia aktuálne vyrovnanú bilanciu 2-2, keď minulý víkend dvakrát uspela v Írsku. Pravda, tá sa príliš nepočíta, rozhodujúce bude až to, ako si bude náš výber počínať v augustových „ostrých“ súbojoch so Švajčiarskom a Severným Macedónskom.

SLOVENSKO: Brodziansky 11, Fusek 8, Ihring 6, T. Malovec 5, Krajčovič 3 (Rožánek 9, Majerčák 7, Abrhám 5, Petráš 3, Körner 2, Mokráň 0, Páleník 0).

Tréner: O. Meleščenko.

ANGOLA: Conceicao 13, Pó 12, Gakou 10, Ndoniema 9, Malick 8 (Goncalves 6, Bango 5, Pedro 5, Mingas 5, Bastos 5, Santos 4, Dundao 0).

Tréner: P. Clarós.

TH: 20/14 – 16/9.

FAULY: 20 – 26.

TROJKY: 33/9 – 23/7.

POVEDALI PO ZÁPASE

Oleg MELEŠČENKO (tréner Slovenska): „Je to škoda, že sme prehrali o tak veľa, ale nechceme sa vyhovárať. Je to presne to, čo sa môže stať v bubline: tam bude jeden deň voľna., tu sme mali dva dni, s preletom z Írska do Portugalska a boli sme dosť unavení. Proti Portugalsku sme hrali a odovzdali veľa emócií. Pre nás je to dobrá škola, že sme aj prehrali – a oveľa, takže sme zažili všetko v tejto príprave: víťazstvá a prehry, ale myslím, že do budúcna nám to len pomôže.“

Michael FUSEK (hráč Slovenska): „Bol to náročný zápas, hlavne fyzicky, ale je to pre nás obrovská skúsenosť hrať proti takýmto súperom ako je Angola. Je to o dosť lepší súper než Írsko, s ktorým sme hrali predtým. Vidieť hlavne naše slabé stránky. Určite sa máme čo podučiť a vziať si ponaučenie do budúcnosti.“