V rámci prípravy na B-kategóriu majstrovstiev Európy sa slovenská reprezentácia dievčat do 16 rokov predstavila na kvalitne obsadenom medzinárodnom turnaji v Turecku. Zverenkyne trénera Petra Jankoviča obstáli proti konkurencii z „áčka“, čoho dôkazom je tretie miesto.

Turecko – Slovensko 68:39 (8:9, 16:8, 23:11, 21:11)

Slovensko: Kaljužná 10, Žilinská 6, Scherhauferová 5, Dovčíková a Zaťková po 4, Jendrichovská, Kolesárová, Malková, Oborilová a Vargová po 2, Ištoňová a Podhradská 0

TH: 24/17 – 22/13, Fauly: 18 – 20, Trojky: 7 – 0, Rozhodovali: Melek, Unul, Celik (všetci Tur.)

Dánsko – Slovensko 49:54 (16:20, 11:17, 14:10, 8:7)

Dánsko: Rimdalová 14, Blauenfedltová 12, Bessermannová 6, De Klaumanová 5, Heebollová 0 (Zieglerová 4, Halimová a Malinková po 3, Dyhrbergová 2, Matthiessenová a Scottová 0)

Slovensko: Žilinská 12, Zaťková 6, Scherhauferová 5, Ištoňová a Kaljužná po 4 (Podhradská 9, Dovčíková a Vargová po 4, Malková a Oborilová po 3)

TH: 9/8 – 8/3, Fauly: 15 – 15, Trojky: 5 – 3, Rozhodovali: Melek, Sinirlioglu, Bozkurt (všetci Tur.)

Slovensko – Maďarsko 66:76 (17:19, 12:19, 10:21, 27:17)

Slovensko: Kaljužná 18, Žilinská 13, Zaťková 3, Scherhauferová 2, Ištoňová 0 (Oborilová a Podhradská po 7, Malková 5, Dovčíková a Kolesárová po 4, Vargová 3, Jendrichovská 0)

Maďarsko: Dombaiová 18, Madarová 12, Galantaiová 10, Borosová 8, Veg-Dugasová 2 (Hablingová 9, Denesová 8, Szerencsesová 5, Keitová 4, Kunczová, Rakitová a Vinczeová 0)

TH: 23/10 – 26/15, Fauly: 23 – 24, Trojky: 8 – 2, Rozhodovali: Vardarli, Yakin, Akyildiz (všetci Tur.)

Hodnotenie po turnaji:

Peter Jankovič, tréner Slovenska: „Na turnaji v Turecku sme mali možnosť odohrať tri kvalitné zápasy proti tímom z A-kategórie. V úvodnom zápase nás čakal domáci celok, ktorý bol správne nahecovaný na domácej palubovke. Odohrali sme stretnutie po celodennom cestovaní, ale na to sa nevyhovárame, lebo sme vedeli, do čoho ideme. Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý, vstúpili sme do zápasu koncentrovane a plnili sme to, na čom sme sa dohodli. Skoro celý prvý polčas sme držali s favoritom krok. Škoda dvoch trojok tesne pred polčasovou prestávkou. Naopak, do druhého polčasu sme vstúpili maximálne nekoncentrovane a Turci na nás spustili lavínu, ktorú sme už nedokázali zastaviť. Zaostávali sme vo všetkých herných činnostiach. Domáci tím bez problémov a zaslúžene zvíťazil vysokým rozdielom. V sobotu nás čakal celok Dánska, tím podobný nášmu, kde sme ale mali výškovú prevahu. V tomto zápase sme išli od začiatku po víťazstve. Mali sme problém s rýchlym pohybom súperiek, ktoré hrali veľmi aktívne v útoku. Dovolili sme Dánkam až 19 útočných doskokov aj napriek našej výškovej prevahe. Myslím si, že našou najlepšou päťminútovkou v druhej štvrtine sme rozhodli o osude zápasu. Veľmi dobre sme bránili a v útoku sme sa priblížili k tomu, čo by sme chceli hrať. Druhý polčas bol vyrovnaný, ale dokázali sme si stále udržiavať päťbodové vedenie, ktoré sme dotiahli do víťazného konca. V poslednom zápas nás čakal vicemajster Európy z Maďarska. Maďarky začali veľmi aktívne a prvý oddychový čas prišiel už po dvoch minútach, aby sme zastavili ich nápor. Potom sme sa dotiahli a skoro celý prvý polčas bol vyrovnaný. V závere polčasu sme urobili pár naivných chýb a súper nás trestal. Do druhého polčasu sme chceli nastúpiť s cieľom skorigovať skóre, ale prílišným rešpektom a veľkým množstvom naivných chýb, nám súper utiekol na rozdiel viac ako 20 bodov. Do konca zápasu sa nám podarilo stiahnuť náskok súpera na 10 bodov, čo bol aj rozdiel v skóre po zápase. Chcem sa poďakovať dievčatám za predvedené výkony, aj keď tam boli veľké chyby. Práve preto bol tento turnaj veľmi poučný a odohrali sme ťažké zápasy. Turnaj bol zorganizovaný na vysokej úrovni v prekrásnom prostredí súkromnej univerzity.“

Autor: Michal Duchovič