Tréner Suja: Viaceré hráčky majú potenciál pre ženskú reprezentáciu

Pod vedením realizačného tímu ženskej reprezentácie Slovenska absolvovali v uplynulých týždňoch v Piešťanoch spoločnú prípravu hráčky univerzitného tímu SR.

Basketbalistky univerzitného tímu sa mali pôvodne predstaviť na Svetovej letnej univerziáde (SLU) v čínskom Čcheng-tu  (26. júna až 7. júla 2022). Medzinárodná federácia univerzitného športu (FISU) na podnet čínskych organizátorov pre ďalšiu vlnu pandémie v oficiálnom komuniké 6. mája presunula SLU na ďalší rok (2023).

Napriek tomu sa Slovenská basketbalová asociácia rozhodla už naplánovanú prípravu zrealizovať a 14 nominovaných hráčok tak v termíne od 30. mája do 16. júna absolvovali tri päťdňové tréningové kempy v Piešťanoch.

Zverenkyne trénera Juraja Suju odohrali v rámci trojtýždňovej prípravy aj jeden zápas, keď si v utorok 14. júna zmerali sily v Ružomberku proti reprezentácii SR do 20 rokov, ktorá sa pripravuje na majstrovstvá Európy B-divízie v Skopje. Hráčky univerzitného tímu ukázali v tomto stretnutí viac skúseností a zvíťazili 73:36.

Hodnotenie prípravy univerzitného tímu od hlavného trénera Juraja Suju: „V prvom rade chcem poďakovať SBA a hlavne prezidentovi Milošovi Drgoňovi, že hoci sa univerziáda preložila na budúci rok, tak nám bolo umožnené zorganizovať trojtýždňovú prípravu s univerzitným tímom. Po jej absolvovaní môžem povedať, že mám z toho veľmi dobrý pocit, určite to malo zmysel a spravili sme kus práce. Mali sme k dispozícii širší záber dievčat, ktoré už potenciálne prichádzajú v úvahu aj do ženskej reprezentácie. Pracovali sme veľa na individuálnych činnostiach, hráčky mali možnosť silového tréningu a taktiež sme im začali vštepovať naše herné princípy. Dievčatá pracovali veľmi dobre, mali záujem a snahu a bolo z nich cítiť, že si vážia že tu mohli byť. Je veľmi pravdepodobné, že niektoré z nich môžu byť povolané do užšej nominácie na novembrovú kvalifikáciu ženskej reprezentácie. Je fajn, že nás mohli lepšie spoznať, to ako fungujeme, čo vyžadujeme a podobne. Tým pádom budú lepšie a rýchlejšie zapojiteľné, keď nebude toľko času v ostrých zrazoch.“

Prípravný zápas 14.6.2022 v Ružomberku:

Slovensko U20 – Slovensko UNI 36:73 (9:27, 22:44, 34:52)

Slovensko U20: Kraislová 11, Vargová 6, Holíková 5, Vandlíková 2, Kristlová 2 (Jarošová 4, Dohňanská 4, Neuschlová 2, Gažiová, Filická, Barilová, Dovčíková). Tréner: M. Michálik.

Slovensko UNI: Svetlíková 18, Sedláková 14, Stašová 5 / 8 asistencií, Buknová 4, Martišková 4 (Tarkovičová 11 / 3 trojky, Urbanová 6, Luttmerdingová 5, Striešová 2, Mikovčáková 2, Paulechová 2,  Rodáková). Tréner: J. Suja.

TH: 6/6 – 14/12. Trojky: 2 – 5. Fauly: 12 – 15. Štvrtiny: 9:27, 13:17, 12:8, 2:21.

Prípravu univerzitného tímu v Piešťanoch absolvovali – hráčky:

Buknová Alexandra (MBK Ružomberok), Kováčiková Nikola (University of Pennsylvania / USA), Lüttmerdingová Lucia (BK Slovan Bratislava), Martišková Natália (Piešťanské Čajky), Mikovčáková Diana (Young Angels Košice), Paulechová Klára (UMB Banská Bystríca), Remenárová Veronika (Herner / Nemecko), Rodáková Ema (Young Angels Košice), Sedláková Tereza (Kemegal Cortegada / Španielsko), Stašová Radka (MBK Ružomberok), Striešová Lucia (ŠKP 08 Banská Bystrica), Svetlíková Soňa (SBŠ Ostrava / Česko), Tarkovičová Stella (SBŠ Ostrava / Česko), Urbanová Dominika (Young Angels Košice).

Realizačný tím:  Suja Juraj (hlavný tréner), Jankovič Peter (asistent trénera) Horký Tomáš (manažér), Meszároš Ján (lekár), Bujňák Michael (fyzioterapeut), Šerfőzőová Erika, Vlkovič Marián (maséri).