Pre slovenskú mužskú basketbalovú reprezentáciu štartuje dnes v Poprade predkvalifikácia majstrovstiev Európy 2021. Úvodným súperom zverencov trénera Ivana Rudeža bude reprezentácia Macedónska.

Najbližší súper Slovenska sa na kontinentálnom šampionáte predstavil už päťkrát. V rokoch 1999, 2009, 2013 a 2015 z toho neboli prenikavé výsledky, ale na ME 2011 siahali na medailu. V súboji o tretie miesto však prehrali s Ruskom 68:72, čím na nich zostala nepopulárna „zemiaková“ medaila. Macedónske výsledky sú ako na hojdačke, vo veľkej miere sú totiž postavené na účasti, respektíve neúčasti naturalizovaných Američanov. Macedónci majú v tomto smere na výber z troch hráčov – Richard Hendrix, Bo McCalebb a Jordan Theodore. Proti Slovákom sa napokon postaví prvý menovaný. Počítať však nemôžu ani so službami bývalého hráča NBA a najskúsenejšieho člena tímu Pera Antiča.

Slováci svojho súpera veľmi dobre poznajú, počas leta s ním odohrali dva prípravné zápasy. Na konto si pripísali víťazstvo 89:74, druhé stretnutie však predčasne ukončili pre inzultáciu rozhodcu. „Je dôležité, že sme s nimi hrali. Hráči si totiž budú pamätať proti komu hrali. Myslím si, že nedohraným zápasom sme si u nich vybudovali rešpekt. Nechali si trénera, družstvo je kombináciou mladosti a skúseností. Macedónci hrajú obvykle buď fenomenálne alebo zle. Je ťažké u nich nájsť stred. Ak majú v tíme dobrú atmosféru a dobrú partiu, tak sú veľmi nebezpeční. Na súpiske sú niektorí hráči, ktorí obsadili štvrté miesto na ME 2011,“ vyjadril sa Rudež o najbližšom súperovi.

Podobne ako Slovensko, tak aj Macedónsko neprešlo predkvalifikáciou MS 2019. V C-skupine obsadilo prekvapivo posledné miesto (jedno víťazstvo a tri prehry), na ich úkor išlo do ďalšej fázy Estónsko a Kosovo. Aj napriek početným ospravedlnenkám a absenciám, veria Macedónci v úspešný štart do predkvalifikácie ME 2021. „Od tohto predkvalifikačného cyklu sa dá očakávať všeličo. Zloženie je také, aké je. Pre zranenia nemôžeme počítať s Gjorgjim Čekovskim, Bojanom Trajkovskim a Aleksandarom Kostoskim. Verím, že vo výbere sa nachádzajú budúci lídri reprezentácie. Proti Slovensku sa budeme snažiť zahrať čo najlepšie. Osobne necítim žiaden tlak, podľa mňa bude väčší na nich. Ideme do toho s tým, že sa posnažíme dostať zo seba najlepšie,“ vyjadril sa pre oficiálnu stránku Macedónskej basketbalovej asociácie reprezentačný tréner Jordančo Davitkov.

Celkovo sa predkvalifikácie ME 2021 zúčastní deväť tímov, ďalej idú z trojčlenných skupín víťazi, ktorých doplní najlepšie družstvo na druhom mieste.

Nominácia reprezentácie Macedónska na stretnutie proti Slovensku (23. novembra o 18.00 h, Poprad):

rozohrávači: Nenad Dimitrijevič, Boban Stajič, Darko Sokolov, Vojdan Stojanovski, Andrej Magdevski, Damjan Stojanovski, Dimitar Karadzovski

krídelníci: Kiril Nikolovski, Stojan Gjuroski, Bojan Krstevski,

pivoti: Richard Hendrix, Ljubomir Mladenovski

tréner – Jordančo Davitkov

asistenti trénera – Ljupčo Malinkov, Aleksandar Jončevski

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball