Počas uplynulého víkendu sa stretol pod záštitou Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA)  a manažéra družstva Romana Adamčíka v bratislavskom hoteli Holiday Inn kolektív slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie, ktorý sa na majstrovstvách Európy v talianskej Perugii postaral v roku 1993 o historický bronz. Pre novovzniknutú Slovenskú republiku to bola totiž prvá medaila v kolektívnom športe.

Tento úspech nezostal nepovšimnutý, v rovnakom roku sa stala slovenská ženská basketbalová reprezentácia najúspešnejším športovým kolektívom Slovenska na základe oficiálnej ankety Klubu športových redaktorov (KŠR). Základy úspechu možno hľadať vo vtedajšej vysokej kvalite slovenského basketbalu. Už na olympijských hrách v Barcelone 1992, kde sa o pekné 6. miesto zaslúžilo v 12-člennom kádri až deväť Sloveniek: Eva Antalecová-Mačeková, Eva Guzikiewiczová-Berková, Iveta Bieliková, Erika Burianová-Dobrovičová, Renáta Hiráková, Adriana Chamajová, Andrea Kuklová-Chupíková, Anna Kotočová-Janoštinová a Milena Rázgová-Paulišincová.

Najmä vďaka tejto prevahe dievčat spod Tatier v československej reprezentácii získalo Slovensko v ženskom basketbale takzvané nástupníctvo, čo vtedy uznala aj Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA). Náš tím sa tak ihneď dostal medzi osem účastníkov ME 1993, keďže rok predtým si Československo suverénne vybojovalo postup. „Bola to fantastická práca s výnimočnou generáciou kvalitných hráčok, ktoré nám závidel celý basketbalový svet. Bolo mi cťou pracovať s týmito hráčkami,“ zaspomínal na vtedajšie družstvo reprezentačný tréner Marián Matyáš.

Slovensko išlo za medailou pevným krokom, do semifinále išlo z prvého miesta v A-skupine, keď zdolalo Maďarsko 88:82 a Francúzsko 70:51. Jedinú prehru v skupine zaznamenalo proti Rusku – 75:80. „Prežil som nezabudnuteľné chvíle, nakoľko všetko bolo pre Slovensko vtedy prvýkrát. Som rád, že som mal možnosť vidieť športovú kvalitu, pokoru a zdravé sebavedomie. To všetko tie baby mali. Som nesmierne šťastný, že sme sa stretli. Ďakujem hráčkam a trénerom, že si našli čas a samozrejme SBA za podporu pri realizovaní tohto stretnutia,“ povedal k akcii manažér bronzového tímu Roman Adamčík.

V semifinále prišla nešťastná prehra 55:73 so Španielskom, ale všetko si vynahradili tesným víťazstvom 68:67 nad Talianskom, ktorý znamenal zisk historického cenného kovu. „Myslím si, že bola veľmi dobre načasovaná športová forma a veľmi dobrá atmosféra na čele s vedením. Každá medaila z takéhoto podujatia je zadosťučinením pre každého športovca v jeho kariére,“ zamyslela sa Erika Burianová-Dobrovičová.

Zisk bronzu znamenal miestenku na majstrovstvách sveta v Austrálii 1994, kde Slovensko skončilo na 5. mieste ako najlepší európsky tím. Vzápätí na ME v Brne 1995 obsadilo 4. miesto, čím Slovenkám tesne ušla účasť na OH v Atlante 1996. „Spomínam si, že sme boli veľmi dobrá partia. Základ tvorili hráčky, ktoré už mali skúsenosti z federálnej reprezentácie. Francúzky sme zdolali dobrou zónovou obranou a veľmi cenné bolo samozrejme víťazstvo s domácim Talianskom. Bolo dôležité, že sme basketbalovému svetu ukázali, že po rozdelení republík musia so Slovenskom rátať. V kariére mi pribudla ku dvom strieborným táto bronzová, je o to cennejšia, že bola slovenská. Vážim si do dnes, že som bola členkou tohto tímu a prispela svojimi výkonmi k tomuto úspechu,“ hovorila Anna Kotočová-Janoštinová.

 

Pozrite si aj reportáž RTVS (začína v čase 16:40).

 

Fakty z Perugie

Výsledky Slovenska na ME 1993: A-skupina – Slovensko – Maďarsko 88:82, Slovensko – Rusko 75:80, Slovensko – Francúzsko 70:51; semifinále – Slovensko – Španielsko 55:73; o 3. miesto – Slovensko – Taliansko 68:67.

Nominácia Slovenska na ME 1993:

Iveta Hariňová (Lokomotíva Košice), Soňa Hudecová (Slovan Bratislava), Anna Kotočová-Janoštinová (BAC Mirande/Fr.), Irena Rajniaková (Slovan Bratislava), Andrea Kuklová-Chupíková (TSV Weilheim/Nem.), Eva Vaňová (VSS Košice), Renáta Hiráková (Xerox Vigo, Španielsko), Marcela Kalistová (UMB-OŠG Banská Bystrica), Erika Burianová-Dobrovičová (Xerox Vigo/Šp.), Andrea Slosiarová (UMB-OŠG Banská Bystrica), Milena Rázgová (SCP Ružomberok), Zuzana Vasiľková (USK Praha/ČR).

Realizačný tím: Marián Matyáš – hlavný tréner, Boris Žbirka – asistent trénera, Roman Adamčík – manažér družstva, Branislav Bohuš – lekár, Dušan Štofčík – masér, Ján Hluchý – predseda SBA

Konečné poradie na ME 1993: 1. Španielsko, 2. Francúzsko, 3. SLOVENSKO, 4. Taliansko, 5. Poľsko, 6. Bulharsko, 7. Rusko, 8. Maďarsko.

Informácie čerpané z článku, ktorý vyšiel v denníku Šport 19. júna 2018.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Ján Luky