Presne o tri týždne vstúpia basketbalistky Slovenska do kvalifikácie ME, ktoré vyvrcholia v júni 2019 v Lotyšsku a Srbsku. Na nemalé prekvapenie sa v terajších dvoch novembrových zápasoch A-skupiny kvalifikácie nepredstaví v našej reprezentácii ani jedna hráčka Good Angels Košice.

Jasne to vyplýva z konečnej dvanástky nominovaných hráčok, ktorú po jej skompletizovaní (ale po dlhších rokovaniach so širším kádrom adeptiek) prezradil druhý muž z novej trénerskej dvojice Marian Svoboda a Peter Kováčik. Svoju účasť na ružomberskom zraze 6. novembra sľúbilo týchto dvanásť hráčok: Nikola Dudášová, Terézia Páleníková, Ivana Jakubcová, Angelika Slamová (všetky Piešťanské Čajky), Petra Bartánusová, Nikola Kováčiková, Beáta Janoščíková, Miroslava Mištinová (všetky MBK Ružomberok), Žofia Hruščáková (Dike Basket Neapol, Tal.), Sabína Oroszová (Fila San Martino, Tal.), Romana Vyňuchalová (Adana ASKI Mersin, Tur.) a Mária Felixová (BLK Slavia Praha).

„Prirodzene, že sme mali záujem aj o hráčky z nášho najlepšieho klubového tímu Good Angels Košice. Zo štvorice, ktorú sme vybrali do širšej nominácie sa nám všetky z osobných či zdravotných dôvodov ospravedlnili,“ objasnil nám situáciu skúsený odborník Peter Kováčik, ktorý sa k ženskej reprezentácii v pozícii trénera vrátil po 14 rokoch (na ME v Grécku 2003 ju doviedol na 7. miesto) a v uplynulej sezóne kormidloval v extralige hráčky Nitry, pričom už dlhšie predovšetkým vychováva adeptky tejto hry v Leviciach. „Najmä pre zdravotné ťažkosti nemôžeme teraz rátať ani s niektorými ďalšími dievčatami z iných klubov. Z tých, čo ich nič také netrápi a sú ochotné reprezentovať, sme vybrali 12 najlepších. Verím, že utvoria aj atmosférou dobrý kolektív, ktorý kvalifikačné zápasy úspešne zvládne.“

Júlový žreb určil Slovensko do kvalifikačnej A-skupiny ME 2019 spolu s tímami Bosny a Hercegoviny, Islandu a Čiernej Hory. O postup sa bude hrať znova dlhodobo v troch blokoch, prvé termíny sú teraz v novembri, ďalšie 10. a 14. 2. 2018 a záverečný tretí 17. a 21. 11. 2018. Zo všetkých ôsmich kvalifikačných skupín postúpi priamo víťaz a ešte 6 najlepších tímov z 2. miest (spolu 14 krajín). Priamu účasť na ME majú aj obe organizátorské krajiny Lotyšsko a Srbsko, hrať bude teda 16 tímov. Slovensko sa teraz 11. novembra o 18.00 predstaví v Sarajeve proti Bosne/Hercegovine a 15. novembra o 18.00 nastúpi v Ružomberku proti Islandu.

ZNAČNÉ ZMENY V KÁDRI

Teraz v júni na ME v Prahe skončilo Slovensko na peknom 8. mieste pod vedením trénerského dua Marian Svoboda, Richard Kucsa. Exekutíva SBA v lete predĺžila Svobodov mandát, pričom sa jeho rovnocenným partnerom na lavičke stal Peter Kováčik, ktorý v týchto dňoch plní aj úlohu manažéra tímu.

V hráčskom kádri v porovnaní s júnom nastali značné zmeny. Reprezentačný dres si opäť oblečú Nikola Dudášová, Terézia Páleníková, Sabína Oroszová, Romana Vyňuchalová, Nikola Kováčiková a Angelika Slamová, ale nenastúpia Rebeka Mikulášiková, Veronika Remenárová (obe teraz nehrajú pre zdravotné problémy), Zuzana Žirková, Barbora Bálintová, Anna Jurčenková a Marie Růžičková.

 

Autor: TOMÁŠ GROSMANN (v denníku Šport 21. 10. 2017)