Mužská basketbalová reprezentácia má za sebou ďalšie dve stretnutia európskej kvalifikácie MS 2023 a stále čaká na premiérové víťazstvo. Dve stretnutia proti favorizovanému Srbsku sa skončili presne podľa očakávaní – v Belehrade Slováci podľahli 63:75, doma, v Leviciach v „Zápase desaťročia“, prehrali 63:71.

Hoci sa objavili ponosy, že keď za „orlov“ nehrali najväčšie hviezdy z NBA a Euroligy, je to len druhý sled, netreba si tieto poznámky všímať. Hrať proti dvojnásobným majstrom sveta, trojnásobným európskym šampiónom, proti šiestemu mužstvu (svetového) rebríčka FIBA je skvelá lekcia. Čo si z nej vziať?

POMOHOL BY CUDZINEC?

Srbi hrajú tvrdo, do tela, no Slováci ich „donútili“ len k 15, resp. 13 faulom. Pritom prieniky a nábehy do obrany často miesto zakončenia (s nádejou na skórovanie či získanie faulu) riešili automaticky vyhodením lopty až kamsi na oblúk. Odkiaľ síce triafali s prijateľnou úspešnosťou 36% a 33%, avšak nie celkom konštantne. Balkánci si, naopak, veľmi dobre vypomáhali pri bránení a zdvojovaní Vladimíra Brodzianskeho, ktorý dokázal i napriek tomu nastrieľať 23 a 22 bodov.

„Faktor Brodziansky“ je zvláštna kapitola. Solídny v obrane, výborný v útoku: 27-ročný podkošový hráč je prirodzeným lídrom. Zimomriavky po chrbte nám však prechádzajú pri pomyslení, že by sme sa museli zaobísť bez neho. Teraz, k tomu nebolo ďaleko, keďže nedávno ho trápili problémy s členkom. Prievidzský odchovanec je hviezdou európskeho formátu a ak z Joventutu Badalona prestúpi do niektorého z euroligových celkov – čo nie je vylúčené – bude počas sezóny pre národný tím nedostupný. Nevieme, čo potom, ale vieme, že by chýbali jeho body aj jeho „leadership“. Chýbal by hráč, na ktorého obrany súpera sústredia svoju pozornosť (čím sa otvára viac priestoru pre ostatných). Mali by sme problém…

Vlastne už máme problém. Chýba nám ďalší strelec, na ktorého produktivitu by sme sa mohli spoliehať ako na konštantu. V Belehrade sa 14 bodmi blysol Mário Ihring, v Leviciach nastrieľal 17 bodov Marek Doležaj a 10 veterán Richard Körner. Nenápadnejší bol tento raz Šimon Krajčovič, ktorý zažiaril počas novembrových duelov s Belgickom a Lotyšskom. Teraz však musel, okrem vyvážania lopty a tvorenia hry, v obrane naháňať skvelého Aleksu Avramoviča, čo stálo veľa síl. Nielen kvôli ofenzíve by sa možno hodilo intenzívne zapracovať na naturalizácii nejakého cudzinca. Spomeňme si, akú ruku a výber streleckej pozície mali Andre Jones či Kyle Kuric…

HORELI SME LEN 20 MIŃÚT

V modernom basketbale sa všetko odvíja od obrany. V nej slovenská reprezentácia vyslovene „horela“ len v prvých štvrtinách. Zvlášť doma, v Leviciach, vyzerala v úvodnej perióde (16:26) pomerne bezradne. Srbi ťažili z jednoduchej prienikovej hry: keď boli dostatočne rýchli, hrali tvrdo do koša, keď narazili na obranu, tak loptu vyhodili a efektívne trestali za tri body. Inak naša defenzíva nevyzerala vyslovene zle, najmä v pondelok si tréneri všimli, že lepšie nám na oboch koncoch ihriska funguje pohyblivejšia nízka zostava. Iste, mierne výpadky v koncentrácii sa prihodili aj v iných fázach oboch zápasov, ale ich dôsledky neboli také fatálne. Kým prvá desaťminútovka druhého zápasu nás musí mrzieť…

Zas a znova sme zblízka videli, aké sú trendy, že hra je čoraz rýchlejšia a fyzickejšia a že zvlášť v defenzíve ide často o úplne detaily: o zlomok sekundy pomalšiu reakciu či dostúpenie si, o náhly zmätok v tom, kedy je dobré, aby si hráč v obrane povolil a kedy, naopak, musí pritvrdiť a pod. Preto reči o získavaní skúseností rozhodne nie sú floskulami. Otázne je, ako sa nám darí a bude dariť tieto skúsenosti využívať, ako ich implementujeme a čo si z nich vezmú jednotlivci.

ČO ĎALEJ?

Slováci odohrajú na prelome júna a júla ešte dve stretnutia. Tým sa ich účinkovanie v kvalifikácii MS 2023 zrejme skončí. Čas na systematickejšiu prácu s hráčmi príde až po sezóne, v letnom období. Už teraz by sme si však mali odpovedať na otázky, ako by tento tím vyzeral bez „Brodzyho“, čo s tým chceme robiť, ako reprezentáciu prípadne vystužiť, atď.

Bez ohľadu na to, či družstvo povedie do ďalšej kvalifikácie súčasný tréner Oleg Meleščenko s asistentmi Michalom Madzinom a Marošom Helmecym, alebo ich v lete vystrieda niekto druhý, bude sa od neho a od mužstva očakávať, že Slovensko do bojov o ME 2025 prehovorí podstatne vážnejšie než do súčasného zápolenia o miestenky pre MS 2023.

ADAM SOLGA   

 

MÁME EŠTE ŠANCU?

Do finálnej fázy európskej kvalifikácie MS 2023 postúpia z každej z ôsmich štvorčlenných základných skupín po tri mužstvá. Z našej A-skupiny má po pondelku istú miestenku Srbsko. Slovensko živí už len teoretické nádeje a nemá situáciu vo svojich rukách. Muselo by zdolať Lotyšsko akýmkoľvek rozdielom, Belgicko aspoň o 26 bodov a zároveň sa spoliehať, že aj Srbi zdolajú Belgičanov.

 

TABUĽKA A-SKUPINY

  1. Srbsko 4 3        1        316:299        7
  2. Lotyšsko 4 3        1        316:303        7
  3. Belgicko 4 2        2        284:260        6
  4. SLOVENSKO 4 0        4        257:311        4

 

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport.Ďakujeme za súhlas so šírením.