Ľahšie by sa basketbalistkám Slovenska dýchalo, keby vo štvrtok nepodľahli Maďarkám 57:65. Aj tak majú ale dnes na dosah postup na Majstrovstvá Európy 2021. V piešťanskej „FIBA bubline“ však bezpodmienečne musia zdolať holandskú reprezentáciu. Lenže nie je víťazstvo ako víťazstvo…

Ak dnes zverenkyne trénera Juraja Suju a jeho asistenta Petra Jankoviča prehrajú, kvalifikácia sa pre nich skončí nezdarom. V trojčlennej H-skupine obsadia poslednú priečku a šampionát si pozrú akurát v televízii. To je však scenár, ktorý si nik nepripúšťa. Naopak, v radoch našich basketbalistiek panuje odhodlanie vyhrať dvojciferne. Pretože práve víťazstvo o desať a viac bodov by im zaistilo celkové prvenstvo v skupine a s ním aj vytúžený postup.

Samozrejme, jestvuje aj možnosť, že Slovenky napokon Holanďanky zdolajú menším než desaťbodovým rozdielom. V takom prípade by obsadili druhú pozíciu a mohli by len tŕpnuť, ako sa vyvinie situácia v ostatných kvalifikačných skupinách. Na šampionát totiž z každej z deviatich skupín postupujú víťazky a päť družstiev umiestnených na druhých priečkach. Konzervatívny odhad pripúšťa, že práve Slovenky by za istých okolností mohli patriť do tejto pätice šťastnejších, ale rovnako tak, že by spomedzi deviatich „dvojok“ mohli skončiť aj na nepostupovej šiestej či siedmej pozícii. Takže platí imperatív, s ktorým tréneri aj dievčatá prichádzali už do „bubliny“: žiadne kalkulácie, ide sa naplno!

Štvrtkové stretnutie s Maďarskom bolo náročné po fyzickej i psychickej stránke, Slovenky v ňom vďaka skvelej obrane zmazali dvojcifernú stratu a dokonca otočili. Lenže pre miestami strnulú a stereotypnú ofenzívu nedokázali duel nasmerovať do víťazného konca. Dôležité bude poučiť sa. A najmä pripomenúť si, že nie tak dávno, vlani v novembri, Slovenky dokázali Holanďanky zdolať nie o potrebných desať, ale dokonca o dvadsať bodov! V Amsterdame vtedy vyhrali 84:64. Majú teda na čom stavať.

„Do zápasu ideme splniť cieľ, ktorým je postup na Majstrovstvá Európy. Máme situáciu vo vlastných rukách. Je to reálne, nepotrebujeme naháňať nejaké šialené čísla. Pôjdeme od štvrtiny k štvrtine a budeme sa snažiť dosiahnuť na konci zápasu také skóre, aké si prajeme. Vieme však, že nás čakajú veľmi dobré protivníčky, ktoré dvakrát zdolali Maďarsko. To nie je nejaká náhoda, nie je to žart. Súper bude na nás pripravený a hrá o postup na šampionát po 32 rokoch, takže bude isto motivovaný a nepríjemný. Tešíme sa na stretnutie, určite bude mať náboj,“ vravel pred rozhodujúcim súbojom, ktorým zároveň uzavrieme naše účinkovanie v kvalifikácii, kouč Juraj Suja. Pred zápasom proti Holandsku učinil, oproti štvrtkovému súboju, len jedinú zmenu v dvanásťčlennej nominácii, keď Michaelu Balážovú nahradí Alexandra Hašková.

Zápas v piešťanskej Diplomat Aréne sa začína 17:30, priamy prenos RTVS na stanici Dvojka štartuje o desať minút skôr.