Pozornosť zatiaľ len na prvého súpera

Majstrovstvá Európy basketbalistov 2021 sa uskutočnia v Česku, Gruzínsku, Nemecku a Taliansku. Medzi 24 účastníkmi ešte stále môžu byť aj reprezentanti Slovenska, ktorí však na šampionát nemajú vôbec ľahkú cestu. Aby sa na ňu vôbec mohli poriadne vydať, musia úspešne zvládnuť záverečnú časť predkvalifikácie ME, ktorá sa zajtra začne v štyroch mestách a rovnakom počte skupín.

V trojčlennej F-skupine nastúpi v bratislavskej hale na Pasienkoch v sobotu o 18.00 Slovensko proti Cypru. Začne sa tak druhá šanca pre našich reprezentantov. Prvú na jeseň 2017 a v priebehu vlaňajška nezvládli. V základnej A-skupine predkvalifikácie skončili na 3. miesto s jediným víťazstvom (nad Švajčiarskom 88:83 v júli 2018 v Bratislave) za postupujúcim Macedónskom a druhým Švajčiarskom. Teraz si okrem Cypru zmerajú sily ešte s Rumunskom, pričom iba najlepší tím z tohto tria sa dostane do riadnej kvalifikácie ME 2021.

„Máme za sebou mesiac náročnej prípravy, ktorú by sme mali teraz speňažiť,“ vtipne pre Šport poznamenal kapitán slovenského tímu Michal Baťka, ktorý v prvých dvoch prípravných zápasoch proti Írsku sedel iba v civile na lavičke. „Našťastie, nešlo o vážne zranenie. Krátko predtým som si podvrtol ľavý členok. Ak by išlo v druhom zápase proti Írom o veľa, už by som bol aj nastúpil,“ pridal o svojom zdravotnom stave.

Skúsený pivot tiež prezradil, že družstvo sústreďuje svoju pozornosť na úvodný sobotňajší duel. „Proti Cypru chceme ukázať našu silu, teda dosiahnuť úspešný výsledok,“ pokračoval Michal Baťka. Kým naši sú vo svetovom rebríčku FIBA na 75. priečke, zatiaľ Cyprus na 93. pozícii, čo naznačuje, že by to nemala byť neprekonateľná prekážka… „Na Rumunov sa začneme pripravovať až na budúci týždeň. Určitou výhodou môže byť, že si môžeme pozrieť ich zápas na Cypre, ktorý odohrajú najbližšiu stredu.“

Od februára majú basketbalisti Slovenska nového chorvátskeho trénera Žana Tabaka, pravda, konkrétnu prípravu pod jeho vedením začali hráči 1. júla. Neskôr odohrali sedem prípravných zápasov, dvakrát zdolali Írsko 105:66 a 97:65, takisto dvakrát Kosovo 85:79 a 82:65 (všetky zápasy boli v Bratislave), minulý týždeň na turnaji v portugalskom meste Oliveira de Azeméis naprv prehrali s účastníkom blížiacich sa MS Iránom 74:79, potom vyhrali nad domácim Portugalskom 76:71 a nad Dánskom 74:70. Výsledky aj výkony oprávňujú pomýšľať na postup do riadnej kvalifikácie, kde ich (presnejšie víťaza trojčlennej predkvalifikácie) čakajú v A-skupine od februára 2020 tímy Španielska, Izraela a Poľska.

Na všetky štyri zápasy má tréner Tabak spolu s asistentmi Albertom Blancom Vilom (Šp.) a Petrom Tordom k dispozícii 13-členný káder hráčov: Jaroslav Musil, Mário Ihring, Šimon Krajčovič, Michael Fusek, Adam Antoni, Andre Jones, Vladimír Brodziansky, Richard Körner, David Abrhám, Viktor Juríček, Dalibor Hlivák, Martin Bachan a Michal Baťka. Vždy sa až krátko pred zápasmi rozhodne, ktorý jednotlivec v ten deň nenastúpi. Okrem našej F-skupiny budú tento mesiac hrať o postup ďalšie tri trojice, v E-skupine Albánsko, Bielorusko a Dánsko, v G-skupine Luxembursko, Kosovo a Veľká Británia, v H-skupine Švajčiarsko, Portugalsko a Island.

Program Slovenska v treťom kole predkvalifikácie ME 2021:
      
3. augusta o 18.00 h: Slovensko – Cyprus (Bratislava, Eurovia aréna)
10. augusta o 19.00 h: Rumunsko – Slovensko (Ploješť)
14. augusta o 19.00 h: Cyprus – Slovensko (Nikózia)
21. augusta o 18.00 h: Slovensko – Rumunsko (Bratislava, Eurovia aréna)

TOMÁŠ GROSMANN

V denníku Šport 2. 8. 2019