Tri euroligové tituly, sedemnásť majstrovských trofejí zo štyroch európskych ligových súťaží, šesť zápasov v zámorskej WNBA, ale aj účasť na olympiáde v Sydney, svetovom šampionáte a piatich majstrovstvách Európy. Úchvatná kariéra Zuzany Žirkovej je dnes už minulosťou, po poslednom zápase sezóny v drese Good Angels Košice dala basketbalu zbohom.

„Vždy je najemotívnejší práve aktuálny moment a som si istá, že som nikdy neplakala tak ako teraz,” zneli Zuzanine slová po zisku jej šiesteho titulu v košickom drese. Prizerala sa vypredaná Angels aréna. „Ďakujem všetkým týmto ľuďom, ktorí sa prišli pozrieť a rozlúčiť nielen so mnou, ale aj s celým našim klubom. Práve pre nich sme to robili a sú fantastickí.”

Zuzana Žirková sa už ako hráčka na palubovkách nepredstaví, čoskoro ju však určite uvidíme znova v basketbalovom kolotoči. „Robila som to celý život a tento šport milujem, neviem si predstaviť existovať bez neho. Trochu si oddýchnem a potom sa vrátim, ale ešte neprezradím, čomu sa presne budem venovať,” usmiala sa osemnásobná najlepšia basketbalistka Slovenska.

Slzami zmáčali palubovku v Angels aréne aj Žirkovej spoluhráčky. „Bolo mi cťou hrať s ňou v klubovom aj v reprezentačnom drese. Je to pani hráčka a rozlúčila sa presne tak, ako sa patrí. Aj v poslednom zápase dokázala, aká je osobnosť, a to na palubovke aj mimo nej,” skonštatovala pivotka Anna Jurčenková, na ktorej slová nadviazala Barbora Bálintová: „Žiro je úžasná, skvelý človek a fantastická basketbalistka. Neviem si momentálne predstaviť, že niekto na Slovensku jej kariéru prekoná. Bude nám na palubovke všetkým veľmi chýbať, ale aj tento moment musel prísť. Rada by som sa jej za všetko poďakovala a dúfam, že svoje skúsenosti postupne odovzdá mladým nasledovníčkam.”

 

Autor: Peter Zagiba
Foto: goodangelskosice.eu