Novovytvorený projekt Slovákov, Čechov a Poliakov – 3×3 Central Europe Tour vstupuje do svojho veľkého začiatku. Po marcovom rozjazde v českých Lounech, sa 13. mája bude už naplno bojovať v Košiciach, kde je na programe druhá zastávka tour.

Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) sa pred niekoľkými rokmi pustila do aktívnej propagácie 3×3 basketbalu, ktorej výsledky už možno vidieť teraz. Úspešná World Tour, atraktívne dejiská turnajov a tiež podpora fanúšikov sa postarali o to, že v roku 2020 sa táto verzia basketbalu predstaví premiérovo aj pod piatymi kruhmi.

Práve spojenie českej Chance 3×3 Tour, poľskej Grand Prix Tour a slovenskej SBA 3×3 Tour prinesie možnosť zisku veľkého počtu bodov do svetového renkingu FIBA. Ten je určujúcim faktorom pri nasadzovaní na tzv. „challenger“ turnaje a tiež turnaje najvyššej kategórie – World Tour, účasti na Majstrovstvách sveta a v neposlednom rade účasti na OH, čo je cieľom všetkých zúčastnených krajín.

Dejiskom druhej zastávky tohtoročnej tour bude OC Galérie v Košiciach. „Sme veľmi radi, že tohtoročnú špeciálnu 3×3 tour štartujeme práve v Košiciach, kde máme skvelé vzťahy s lokálnymi organizátormi a mestskou časťou Košice – Západ. OC Galéria je ideálnym priestorom pre dôstojný štart slovenskej časti Central Europe Tour. Pozývame v nedeľu všetkých, aby si prišli nielen zahrať, ale si aj pozrieť kvalitný trojkový basketbal,“ povedal pred podujatím manažér 3×3 basketbalu Slovenskej basketbalovej asociácie Marek Adamčík

O čo sa hrá? V prvom rade o miestenku na veľké finále, ktoré sa uskutoční 21. a 22. júla v Prahe. Zaujímavé sú aj prize money pre tímy na prvých troch miestach, víťaz v mužskej kategórii si odnesie 500€, zdolaný finalista 300€ a tretí tím 100€. Víťaz ženskej kategórie získa 200€, 100€ a 50€. Okrem toho čaká na každého špeciálna edícia dresov, ktorá bude jednotná pre celú tohtoročnú tour. 

Premiérový ročník 3×3 Central Europe Tour číta celkovo 19 podujatí, deväť z nich sa uskutoční v Čechách, šesť na Slovensku a štyri v Poľsku. Celkový víťaz dostane prize money vo výške 10 000€ a automatickú miestenku na podujatie World Tour v Prahe (4. – 5. augusta 2018).

Štartovné na podujatie v Košiciach je 20€/tím, prihlasovať sa môžete na tomto odkaze: https://play.fiba3x3.com/events/a3175172-84b0-415c-b991-39db353d704a

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív SBA