Reprezentačné družstvo dievčat do 16 rokov sa v závere kalendárneho roka 2018 zúčastnilo na Turnaji olympijských nádejí v maďarskom Székesfehérvári. V stotisícovom meste neďaleko Balatonu sa predstavil výber trénerskej dvojice Richard Kamenský (hlavný tréner) – Martin Bosý (asistent trénera), do ktorého sa dievčatá prebojovali výkonmi na finálových turnajoch, ale aj kempoch SBA a perspektívy do budúcnosti.

Konečná nominácia uzrela svetlo sveta po výcvikovom tábore v Spišskej Novej Vsi, kde bolo pozvaných šestnásť dievčat, zo zdravotných dôvodov však chýbala Barbora Kolesárová.

Nominácia Slovenska na turnaji:
Vanda Mária Kristlová, Ema Spišiaková, Emma Hermannová (Young Angels Košice), Alexandra Erdélyiová, Nina Majorošová, Alex Mišinská, Tara Rebejová (Young Angels Košice), Kamila Jarošová, Emma Dulovičová (ŠBK Spišská Nová Ves), Tereza Brázdilová (BKM Junior UKF Nitra), Tereza Vandlíková (MBK Stará Turá), Nina Janštová (BK ZŠ Zvolen).

V troch zápasoch s náročnými súpermi naše reprezentantky nebodovali, medzinárodná konfrontácia je však pre nich obrovskou skúsenosťou. Potvrdzuje to aj fakt, že dievčatá ako účastníčky B-divízie ME hrajú proti súperkám z „áčka“. Pozitívom je tiež účasť troch hráčok ročníka narodenia 2004. Sumár zápasov ponúkame aj s krátkymi hodnotenia trénera Richarda Kamenského:

Maďarsko – Slovensko 100:47 (26:8,26:24,24:8,24:7)
Dulovičová 10 (2 trojky), Kristlová 9 (6 doskokov), Majorošová 9, Jarošová 6, Vandlíková 4, Spišiaková 4, Mišinská 3 (8 doskokov), Erdélyiová 2

V prvom zápase, ktorý bol prvým zápasom všetkých hráčov v reprezentácii, bolo úvodných päť minút cítiť veľkú nervozitu a lopty nám vypadávali z rúk. Potom sme sa osmelili, no robili sme veľmi veľa chýb a veľmi zle sme hrali najmä v obrane, aj preto nás Maďarky tak vysoko porazili.

Česká republika – Slovensko 82:58 (17:9,25:17,16:18,24:14)
Janštová 11 (6 doskokov), Kristlová 11 (13 doskokov), Jarošová 10 (2 trojky, 5 doskokov), Spišiaková 9, Mišinská 5, Erdelyiová 4, Vandlíková 4, Brázdilová 2, Majorošová 2 (5 asistencii)

Zápas s Českou republikou sme začali oveľa lepšie a aj počas celého duelu sme sebavedomejšie vykonávali všetky činnosti. Oveľa lepšia bola obrana, hra 1 na 1 z pohľadu útoku a keď sme v druhom polčase ešte agresívnejšie bránili, tretiu štvrtinu sa nám podarilo aj vyhrať. Najpozitívnejší je fakt, že dievčatá sa poučili z analýzy prvého zápasu a svoje individuálne chyby v tomto zápase napravili.

Poľsko – Slovensko 79:72 (21:17,28:16,16:22,14:17)
Kristlová 10 (7 doskokov), Dulovičová 9 (1 trojka), Majorošová 9 (8 asistencii, 1 trojka), Brázdilová 8 (2 trojky), Jarošová 8 (7 doskokov, 1 trojka), Janštová 7 (7 doskokov, 1 trojka), Vandlíková 7 (5 doskokov), Erdelyiová 5, Rebejová 4, Spišiaková 3, Hermannová 2

Podľa predpokladu bol tento zápas vyrovnanejší, čo potvrdila hneď prvá štvrtina. Potom sme ale nezmyselne poľavili, nehrali rozumne a každá hráčka chcela čím skôr útoky zakončovať, z čoho vychádzali ťažké strely a niekoľko strát. Vyplynulo z toho manko šestnástich bodov. Po polčase sme boli v obrane opäť agresívnejší a v útoku efektívnejší a hlavne rozumnejší. Sedemdesiat sekúnd pred koncom zápasu sme prehrávali už iba o dva body 72:74. Následne po dobre zahranom útoku strela za tri body nepadla a potom sa prejavila neskúsenosť, keď sme loptu po zisku hneď aj stratili a po ďalšej chybe sme dostali ľahký kôš.

Autor: Peter Zagiba