Naše hlavné mesto hostilo jedno z významných FIBA 3×3 podujatí, pod názvom Nation League. Slovenská basketbalová asociácia zorganizovala jednu z európskych konferencií. Do tohto ročníka je prihlásených rekordných 57 národných federácií.

V Bratislave sme mali možnosť vidieť v akcii okrem našich reprezentácií aj národné tímy Slovinska, Maďarska, Rakúska, Izraela a Česka. Krásne, atraktívne prostredie bratislavskej Eurovea pridalo podujatiu ešte viac na atraktivite, čo sa prejavilo v diváckej kulise počas všetkých troch dní. Kvalitné športové výkony hráčov a hráčok z jednotlivých krajín prilákali do hľadiska veľký počet najmä nezainteresovaných ľudí, ktorých milo prekvapila atraktivita tohto najmladšieho olympijského športu.  Samozrejme divácky najatraktívnejšie boli zápasy našej mužskej a ženskej reprezentácie.

Usporiadať akékoľvek FIBA podujatie je v našich končinách naozaj nesmierne ťažké, nie to ešte podujatie pod holým nebom. Slovenská basketbalová asociácia však svoju úlohu zvládla o čom svedčia aj pochvalné správy od oboch FIBA supervisorov, ktorí dohliadali na hladký priebeh akcie počas všetkých troch dní.

Okrem našich reprezentácií boli v akcii aj dvaja naši FIBA 3×3 rozhodcovia, Veronika Malčeková a Edo Uhrin, ktorí sa svojich úloh zhostili tiež veľmi dobre a taktiež vyslali pozitívny signál do 3×3 basketbalového sveta.

Slovenská mužská reprezentácia predviedla skvelé výkony, ktoré im zabezpečili účasť v dvoch finále počas troch dní. Je to skvelá vizitka nastupujúcej generácie, ktorá začína vnímať 3×3 basketbal odlišnou optikou a vidia v nej budúcnosť o čom svedčí aj samotný prístup. Je to skvelý signál pre mladšie ročníky, že aj 3×3 basketbal je cesta, že to nie je len hoby doplnok na spríjemnenie víkendových letných dní, ale je to vážny olympijský šport, ktorý dáva šancu krajinám ako my dosiahnuť aj v basketbale veľké veci. Nesklamala ani ženská reprezentácia, ktorá bola konkurencie schopná či už maďarským, alebo českým reprezentantkám, ktoré majú absolútne odlišné podmienky na prípravu. Aj tu je vidieť, že už prichádza generácia hráčok, ktorých vnímanie 3×3 basketbalu je úplne inde.

Veľká vďaka patrí našim partnerom mestu Bratislava, Bratislavskému samosprávnemu kraju, Budiš a v neposlednom rade Eurovea, ktorá nám umožnila pripraviť kvalitné podujatie svetového rangu.

Podujatie v Eurovea videlo počas troch dní na rôznych platformách takmer 100.000 ľudí, čo je skvelá reklama pre našu krajinu a v neposlednom rade Slovenskú basketbalovú asociáciu.

Marek Adamčík (3×3 Slovakia basketball):“ Usporiadať u nás na Slovensku FIBA podujatie je naozaj neskutočne náročné, ale som rád, že sa to podarilo dovolím si tvrdiť veľmi dobre. Jedným z cieľov bola popularizácia tohto najmladšieho olympijského športu, čo sa nám myslím podarilo, vzhľadom na veľký počet divákov, ktorý počas všetkých troch dní zapĺňali tribúny. Osobne som veľmi šťastný z faktu, že sme nemuseli týmto podujatím zaťažiť už dosť tak poddimenzovaný rozpočet SBA, ale podujatie sme dokázali vyfinancovať vďaka podpore partnerov a FIBA. Touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým mojim spolupracovníkom a partnerom vďaka ktorým sme podujatie mohli zorganizovať. Pevne verím, že sa o rok vidíme na Slovensku opäť.“

Výsledkový servis deň 1.: FIBA 3×3 Nations League 2022 – Europe (Central) – Stop 1

Výsledkový servis deň 2.: FIBA 3×3 Nations League 2022 – Europe (Central) – Stop 2

Výsledkový servis deň 3.: FIBA 3×3 Nations League 2022 – Europe (Central) – Stop 3

Fotogaléria: Photos – FIBA 3×3 Nations League 2022 – FIBA.basketball