Pred Ružomberkom šanca na majstrovský hetrik, Piešťany chcú konečne vo finále vyhrať a pre klub vybojovať prvý titul.

Sezóna 2020/2021 basketbalovej Niké Extraligy žien dospela do svojej rozhodujúcej fázy, v sobotu 17. apríla o 18.00 h štartuje finálová séria medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami. Pred „Ružou“ je šanca skompletizovať majstrovský hetrik, „Čajky“ by radi premenili piatu finálovú účasť v historicky prvý titul.

Do boja o trofej pre víťaza sa podľa očakávania dostali tímy s najlepšou zápasovou bilanciou v aktuálnom ročníku, ani jeden z nich však prednedávnom neuspel na Slovenskom pohári. O to väčšia motivácia je získať ten najdôležitejší pohár. Keď sa k tomu pridá športová rivalita, ktorá sprevádza v posledných rokoch stretnutia Ružomberka s Piešťanmi, tak je zajednané na zaujímavú finálovú sériu.

Oba tímy postúpili do finále najkratšou možnou cestou. Ružomberok ako víťaz nadstavbovej skupiny o 1. – 4. miesto má výhodu domáceho prostredia, v play off vyradil v štvrťfinále ŠKBD Spišská Nová Ves 2:0 na zápasy a v semifinále BK ŠKP 08 Banská Bystrica 3:0 na zápasy. Zverenkyne trénera Juraja Suju mali 10 dní na to, aby sa pripravil na boj o zlato. „Využili sme to najlepšie, ako sme to vedeli. Počas víkendu sme si oddýchli, dali sme sa určitým spôsobom zdravotne dokopy a v tradičnom päťdňovom cykle trénujeme pred finále. Sme radi, že trénujeme kompletní, to je asi to najdôležitejšie,“ povedal kouč Ružomberka.

Piešťany na úvod play off nemali výraznejšie problémy s BK ŠK UMB Banská Bystrica (2:0 na zápasy), v semifinále nečakane hladko prešli cez Young Angels Košice (3:0 na zápasy). Tiež si tak vybojovali rovnaký počet dní na prípravu pred finálovou sériou. „Po spečatení postupu do finále, sme na druhý deň regenerovali. Počas víkendu mali dievčatá voľno a od pondelka sme začali zodpovednú prípravu na finálového súpera z Ružomberka,“ uviedol tréner Čajok Tomáš Kačmarik.

Bilancia zo vzájomných zápasov hovorí v tomto ročníku pre Piešťany, svojho finálového súpera zdolali dvakrát (65:64, 70:55) a len v jednom prípade prehrali (65:75). V nadstavbovej skupine mali odohrať ešte jeden duel, ten bol však pre koronavírus skontumovaný výsledkom 20:0 pre Ružomberok. Čajky sa pokúsia konečne vybojovať pre klub historicky prvý majstrovský titul, v štyroch doterajších finálových účastiach neboli zatiaľ úspešné.

„Ružomberok má vo svojom kádri kvalitné slovenské reprezentantky i štyri legionárky. Keď majú všetky hráčky zdravotne v poriadku, tak majú slušnú rotáciu. Sú veľmi nebezpeční z vymedzeného územia i z perimetra. Majú skúsených trénerov, ktorí hráčky dokážu určite dobre pripraviť na finálovú sériu. O historických úspechoch tohto klubu netreba zvlášť hovoriť a taktiež v posledných dvoch rokoch získali majstrovský titul. Náš klub bol síce viackrát vo finále, ale ešte ani v jednom prípade nevyhral finálový zápas. Čaká nás tak súper tých najvyšších kvalít, my však máme tiež svoje ambície a do tejto série vstupujeme odhodlaní, pobiť sa o dobrý výsledok. Z môjho pohľadu budú rozhodujúcimi faktormi tejto série zdravie, celková bojovnosť a schopnosť zvládať ťažké okamihy, ktoré určite nastanú. Veľmi dôležitá bude aj určitá miera šťastia,“ vyjadril sa Kačmarik.

Ružomberok má šancu skompletizovať majstrovský hetrik a do svojej zbierky pridať už historicky 14. zlato, čím by sa opäť o čosi viac priblížil najúspešnejšiemu tímu Niké Extraligy žien – Good Angels Košice (na konte má 15 majstrovských titulov).

„Piešťany majú asi najsilnejšiu zostavu v našej lige. Majú silné individuality, to je asi ich najväčší tromf. V základnej päťke má každá hráčka na našu ligu svoju kvalitu. Je veľmi ťažké proti ním hrať, keď majú naozaj dobré hráčky. Dôležité bude všetko, rozhodujúce bude neviem čo. My sa sústredíme na seba, máme svoje veci, ktoré chceme dodržať. Chyby, ktoré robíme, tak tých sa chceme vyvarovať. Od toho sa môže odvíjať prípadná šanca na úspech, v niektorom zo zápasov, ak v ňom podáme taký výkon, aký si predstavujeme,“ prezradil Suja na margo súpera.

Ružomberok si dá s Piešťanmi opäť po dvoch rokoch finálové repete, tieto tímy obsadili prvé dve priečky aj v predčasne skončenom predchádzajúcom ročníku, za ktoré im boli udelené aj cenné kovy (Ružomberku zlato, Piešťanom striebro). Zaujímavosťou je, že Čajky doteraz nezvíťazili ani v jednom finálovom zápase.

Finále Niké Extraligy žien sa hrá na 3 víťazné zápasy, meno víťaza sezóny 2020/2021 spoznáme najneskôr v sobotu 1. mája.

Program finále Niké Extraligy žien:

  1. zápas: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky (sobota 17. apríla o 18.00 h)
  2. zápas: Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok (streda 21. apríla o 18.00 h)
  3. zápas: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky (sobota 24. apríla o 18.00 h)

prípadný 4. zápas: Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok (streda 28. apríla o 18.00 h)

prípadný 5. zápas: MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky (sobota 1. mája o 17.00 h)