Basketbalistky Good Angels Košice nemusia hrať prvé kolo vyraďovacej fázy Pohára FIBA. Po základnej časti súťaže totiž v súčte účastníkov zo všetkých skupín napokon obsadili 8. miesto. Posledné, ktoré stačilo na priamy postup do druhého kola. Na rozuzlenie museli napäto čakať.

Zložitá matematika sadla

Good Angels ukončili účinkovanie v základnej skupine už v stredu výhrou 59:56 po predĺžení v Ružomberku. Definitívu postupu do vyraďovacej fázy (medzi 24 najlepších) mali, ale zároveň boli i v neistote. Nevedeli totiž, či preniknú do top osmičky, ktorá má v prvom kole vyraďovačky voľno. O tom rozhodli až štvrtkové zápasy a pozíciu pred nimi nemali ktovieako ružovú.

Košičanky potrebovali, aby neuspeli aspoň dvaja zo štyroch rivalov na diaľku vo svojich štvrtkových súbojoch. Turecký Mersin popoludní ako prvý zakopol v Krasnojarsku, ale vzápätí uspeli Vroclav i Girona, takže ostávala už len posledná šanca. Belgický Namur nesmel doma s Györom neskoro večer vyhrať o viac ako 12 bodov. Napokon Maďarkám podľahol o bod, takže dve hodiny pred polnocou si na poslednú chvíľu východniarky predsa len mohli vydýchnuť.

Istota je istota

Aj keby prvé kolo hrať mali, nebola by to žiadna pohroma, lebo švajčiarsky Fribourg by pre ne veľkým strašiakom určite nebol. Avšak, istota je istota a najmä – Košičanky si budú môcť užiť dlhšiu vianočnú dovolenku. Prvé kolo by totiž museli hrať ešte krátko pred sviatkami, kým druhé kolo sa hrá až v novom roku.

Jendrichovský: Predĺžili sme si Vianoce

Predvčerajšie záverečné dianie v skupinách veľmi pozorne sledoval aj generálny manažér Good Angels Daniel Jendrichovský. Zaspávať mohol spokojný a my sme ho hneď ráno oslovili.

Na nepriazeň šťasteny sa sťažovať nemôžete – dvakrát pri vás stála vo víťazných predĺženiach zápasov v skupine (s Mersinom a Ružomberkom) a tretíkrát teraz, keď ste do poslednej možnej chvíle tŕpli, či na úkor Namuru postúpite priamo do osemfinále…

„Vývoj posledného kola nám mohol pripraviť ešte o chlp priaznivejší scenár, ale plakať nad tým, ako to dopadlo, určite nebudeme. Som veľmi spokojný. Cieľom bolo postúpiť priamo do druhého kola a ten sa nám podarilo splniť, aj keď s odretými ušami. Po prvom zápase, ktorý sme prehrali v tureckom Mersine, sa to javilo viacmenej nesplniteľné.”

Vy ste hrali posledný zápas v stredu, Namur vo štvrtok, takže už dobre vedel, že ak vyhrá s Györom o viac ako 12 bodov, postúpi do osemfinále a vy budete musieť vstúpiť do vyraďovacej časti už v prvom kole. Györ však vyhral v Namure o bod, čo vám prinieslo priamy postup. V maďarskom klube hrá aj bývalá opora Good Angels Tijana Krivačevičová. Už ste jej stihli poďakovať za pomoc?

„Keby Györ namiesto výhry o bod rovnako o bod prehral, bol by som ešte spokojnejší. V druhom kole by sme sa totiž vyhli kvalitnému francúzskemu Landes a hrali by sme práve s Namurom, čo bol môj vysnívaný super. Krivačevičovej však určite poďakujem a najmä sme vďační Krasnojarsku, že porazili Mersin. Hrozilo totiž nielen to, že skončíme za Mersinom, ale i to, že bude v opäť našim súperom v druhom kole.”

Američanka v košických službách Petersová hneď po rozuzlení postupovej tajničky zavesila na instagram radostný status so “smajlíkmi”, že vianočná prestávka jej začína už 14. decembra, a nie až 22. decembra (čo by bolo v prípade, ak by ste museli hrať prvé kolo vyraďovčky)…

„Je to pravda, predĺžili sme si Vianoce. Odvetu prvého kola by sme hrali ešte 21. decembra, takto budeme môcť skončiť trošku skôr. Ligový zápas v Šamoríne 16. decembra odohráme bez Američaniek, vyjdeme im v ústrety, aby šli skôr domov. Potrebujeme totiž, aby sa po Vianociach vrátili čo najskôr, pretože 4. januára už hráme v Landes.”

Francúzsky Landes vás v osemfinále takmer naisto neminie. Popredné družstvo silnej tamojšej ligy okolo hviezdnej Dumercovej, rekordérky v počte reprezentačných štartov a bývalej kapitánky Franúzska, dlhé sezóny hviezdy euroligového Bourges. Na lavičke s trénerkou Melainovou, tiež dlhoročnou stálicou národného tímu i Bourges.

„Je to tak, Landes cez švajčiarsky Fribourg určite prejde. Celkovo má ich družstvo hlavu i pätu a je to veľmi kvalitný super. Jedenásteho januára sa teda naši fanúšikovia majú na čo tešiť. Dumercová je napriek svojmu veku stále suverénne najväčšou hviezdou tímu. Stačí povedať, že v skupine hrali bez nej na pôde španielskej Girony a prehrali o 31 bodov, kým ďalších päť stretnutí vyhrali. Ja však verím, že odohráme proti Landes dva dobré zápasy a postúpime do ďalších bojov, v ktorých by som veľmi rád cestoval do Benátok.“

Čo vám ukázali boje v základnej skupine?

„Keby sme s Mersinom nehrali hneď prvý zápas u nich, mali by sme väčšiu šancu ho poraziť. Treba však priznať, že aj doma sme s nimi mali na mále. Kľúčom k úspechu bol zápas v Krasnojarsku, som rád, že sme ho po veľmi dlhej ceste zvládli.”

Skúsite porovnať tohtosezónnu úroveň Pohára FIBA oproti minulému ročníku?

„Celkovo možno nie je na takej úrovni ako vlani, ale stále je tu desať veľmi kvalitných družstiev, ktoré sa bijú o nasadenie do poslednej štvorky, kde sa už do súťaže pripájajú aj tímy z Euroligy. Každopádne je teraz Pohár FIBA oveľa vyrovnanejší. Vlani tam boli tri takmer neporaziteľné turecké tímy, ktoré mali skoro euroligovú úroveň. Tento rok tam také super družstvo nie je, medzi prvým a desiatym je minimálny rozdiel. Pre mňa najväčším šokom bolo, že do play-off nepostúpilo turecké Kayseri, ktoré v skupine trikrát prehralo o bod. Pre mňa to bol najväčší favorit FIBA Cupu, ale nezvládli to.”

Určite sledujete po očku aj prestížnejšiu Euroligu. Nie je vám ľúto, že tam už druhý rok značka Good Angels chýba?

„Určite, že trošku ľúto mi to je. Pri našich možnostiach by to však nemalo zmysel. S najlepšími ôsmimi klubmi Európy sa my porovnávať nemôžeme, možno by sme vyhrali dva, tri zápasy. Ostatné by sme prehrali a to ľudia vidia len neradi. Vnímalo by sa to horšie ako keď v Pohári FIBA víťazíme.”

Jediný zástupca Slovenska

Good Angels Košice postúpili do vyraďovacej fázy Pohára FIBA ako jediný slovenský zástupca. Ružomberok totiž v tej istej skupine ako východniarky nevyhral ani jeden duel a Piešťany prišli o postup v poslednom zápase, ktorý prehrali v rumunskom Sepsi a z postupu sa tak tešil ich súper. Vo vyraďovačke však nechýba dobre známy Štefan Svitek ako tréner maďarského Miškovca, či slovenská reprezentantka Marie Růžičková, ktorá hrávala aj za Košice. Jej talianske Benátky idú do play-off dokonca z 1. miesta.

Zdupľované štvrťfinále

Košické basketbalistky postúpili priamo do osemfinále Pohára FIBA, ale či to naozaj je osemfinále, vie asi iba medzinárodná federácia. S názvoslovím jednotlivých kôl play-off tejto súťaže je totiž trošku problém. Po osemfinále totiž nasleduje štvrťfinále, kam postúpi osem najlepších. Lenže potom sa do súťaže zapoja aj štyri družstvá, ktoré tam „vypadnú“ z Euroligy. Čiže dokopy bude znovu osem účastníkov (štyria najlepší z Pohára FIBA, štyri tímy z Euroligy), a tak po štvrťfinále nebude nasledovať semifinále, ale zase len štvrťfinále. Medzinárodná basketbalová federácia to síce odlíšila názvami („Round of 8“ a “QuarterFinals“), ale význam je v podstate ten istý)…

Výsledky Good Angels v skupine
Mersin – GA 76:70
Krasnojarsk – GA 65:81
GA – Ružomberok 63:48
GA – Mersin 89:87 p2p
GA – Krasnojarsk 77:61
Ružomberok – GA 56:59 pp

Konečná tabuľka B-skupiny:
1. Good Angels 6 5 1 439:393 11
2. Mersin 6 4 2 442:397 10
3. Krasnojarsk 6 3 3 405:413 9
4. Ružomberok 6 0 6 321:404 6

Tímy, ktoré postúpili priamo do osemfinále:
1. Reyer Benátky (Tal.)
2. Virtus Eirene (Tal.)
3. Carolo Basket (Fr.)
4. Hatay BB (Tur.)
5. Sleza Vroclav (Poľ.)
6. TTT Riga (Lot.)
7. Spar Citylift Girona (Šp.)
8. Good Angels Košice.

Dvojice prvého kola play-off:
9. Landes (FRA) – 24. Fribourg (SUI.)
10. Olympiacos (GRE) – 23. Sepsi (ROM)
11. Mersin (TUR) – 22. MBA Moskva (RUS)
12. Szekszard (HUN) – 21. Györ (HUN)
13. Namur (BEL) – 20. Krasnojarsk (RUS)
14. Bydgoszcz (POL) – 19. Miškovec (HUN)
15. Gdynia (POL) – 18. Umea (SWE)
16. Wasserburg (GER) – 17. Saint-Amand (FRA)

Autor: Marián Špacai, zdroj: gooangelskosice.eu

Foto: Facebook