V rámci projektu FIBA, pod názvom Her World Her Rules, sme podporili 12 klubov, ktoré sa snažia o rozvoj ženského/deivčenského basketbalu vo svojom meste, regióne. Rozhodli sme sa Vám tieto kluby predstaviť.

ŠINTER VRAKUŇA

Prečo Vrakuňa a okolie?

Súhra viacerých faktorov v správnom čase. Vo Vrakuni a blízkych Podunajských Biskupiciach žije približne 50 tisíc obyvateľov, veľmi zlá logistika do iných mestských častí, nebol tu organizovaný basketbal. Plus dostatočný záujem zo strany detí a rodičov skúsiť tento šport, vhodné podmienky na trénovanie a to hlavné – podarilo sa dať dohromady partiu ľudí, ktorí majú radi basket a sú mu ochotní venovať svoj čas aj na úkor rodiny a svojich záujmov, nakoľko takmer všetci tréneri to robia bez nároku na odmenu popri svojej práci. Hlavne pri záujme detí bol veľmi nápomocný projekt ŠINTER liga (viac na www.sinterliga.sk), vďaka ktorému sa podaril basketbal dostať medzi deti a ktorého spoluorganizátorom je od roku 2019 aj o.z. ŠINTER. Táto súťaž začala v školskom roku 2017/2018, pričom všetky vrakunské školy sa zapojili hneď v 1. ročníku. Práve toto by mohla byť cesta pre vznik nových basketbalových klubov. Cez základné školy vytvoriť zdravé podhubie, na ktorom je možné stavať do budúcna.

Prečo ŠINTER?

Prvýkrát sme toto slovo použili v už spomínanom projekte a rozhodli sme sa ďalej rozvíjať túto značku. Šinter je výraz pre nezbedníka, huncúta. Bolo by fajn, keby aj naši hráči a hráčky boli na tréningoch a hlavne zápasoch v dobrom zmysle slova takí šibali a šintri, aby sa nebáli improvizovať, bavili sa hrou, vymýšľali nové finty, boli zdravo sebavedomí. Navyše je v tomto slove skryté Inter, čo by mal byť pre našich chalanov taký sen a cieľ sa tam dostať. Určite je v našom záujme s Interom čo najbližšie spolupracovať.

Filozofia klubu

O súčasnom slovenskom športe, jeho stave a problémoch už bolo napísaného dosť. Možno vidíme všetko až moc negatívne a pesimisticky, obzvlášť v dnešnej dobe. Po búrke predsa prídu aj slnečné dni, treba zdvihnúť hlavu a pozerať dopredu. Bol by som rád, keby naše úsilie vystihovali nasledovné tri slová. PRÁCA – menej hovoriť a filozofovať a pracovať, pracovať a ešte raz pracovať. RADOSŤ – všetkých ľudí, ktorí sú do toho zaangažovaní: detí chodiť na tréningy a zápasy, rodičov im fandiť, trénerov trénovať, rozhodcov u nás pískať, „bafuňárov“, že to celé má zmysel, partnerov to podporiť a taktiež radosť u družstiev súperov k nám chodiť hrať (nie pre ľahko získané víťazstvá, ale atmosféru 🙂 ). Bez radosti to časom dostane nádych rutiny a to je začiatok konca. ŠKOLA – často zaznieva „ulica zmizla“. Som presvedčený, že škola je odpoveď a môže byť výbornou náhradou. Ak sa podarí postupne zapĺňať školské dvory deťmi s oranžovým čudom v rukách, tak o budúcnosť basketbalu sa netreba báť a sme na dobrej ceste. Možno z posledných viet cítiť určitú nováčikovskú naivitu …, uvidíme.

Projekt HWHR

Potešilo nás, že ako úplne nový klub sme od SBA dostali šancu sa zapojiť do tejto aktivity. Našou ambíciou  v tomto smere bude čo najefektívnejšie využitie získaných finančných a materiálnych prostriedkov na propagáciu basketbalu medzi mladými dievčatami na našich partnerských školách. V dnešnej dobe to nie je až také ľahké, ale treba to prijať ako výzvu a nájsť riešenia. Niečo chystáme a snáď sa to podarí úspešne zrealizovať. Dúfame, že aj vďaka projektu HWHR prihlásime v budúcom ročníku 2021/2022 minimálne jedno dievčenské družstvo do súťaže SBA a počet basketbalistiek vo Vrakuni a okolí bude rásť..

Na záver také malé želanie za všetkých zo ŠINTER Vrakuňa, aby sa nášmu novému klubu aspoň trošku darilo pomáhať slovenskému basketbalu a posúvať ho dopredu.

Držte nám v tomto palce :-).

Martin Huňa

o.z. ŠINTER

Základné informácie o klube:

 1. Názov člena SBA (právnická osoba): o.z. ŠINTER, Jazdecká 8, Bratislava
 2. Športový názov: ŠINTER Vrakuňa
 3. Hala: veľká telocvičňa ZŠ Rajčianska (Vrakuňa)
 4. Členstvo v SBA: apríl 2020
 5. Počet hráčov a hráčok registrovaných v SBA k 11.11.2020 – 39 z toho:
 • 30 chlapcov;
 •  9 dievčat.
 1. Celkový počet (aj neregistrovaných) k 11.11. – 50:
 • 32 chlapcov;
 • 18 dievčat.
 1. Družstvá prihlásené do súťaží SBA v 2020/2021:
 • Starší mini chlapci – mimo súťaž, 21 chlapcov, ročníky 2010,2009 a 2008.
 1. Tréneri:
 • Juraj Adamčík (hlavný tréner) – FIBA licencia;
 • Mario Fondati – B licencia;
 • Viktor Blažiček – C licencia;
 • Martin Huňa – E licencia;
 • Vlado Hurinský – bez licencie.
 1. Štatutár
 • Martin Huňa – riaditeľ občianskeho združenia
 1. fb stránka: https://www.facebook.com/sintervrakuna
 2. web: www.ozsinter.sk (vo výstavbe)