Aj na basketbalistov Interu Bratislava čaká na Slovenskom pohári opäť po roku rovnaký súper – víťaz kvalifikácie. Úradujúceho majstra vyzve v boji o semifinále prvoligový tím IMC Slovakia Považská Bystrica.

BK Inter Bratislava – IMC Slovakia Považská Bystrica

Angels aréna, štvrtok 15. februára o 15.30 h – štatistický prenos a priamy prenos

Delegácia rozhodcov: Tomáš Lukáč, Martina Mekelová, Peter Gacík

Vzájomné zápasy v sezóne 2017/2018 (z pohľadu domáceho tímu): –

Čo je potrebné vedieť: Na „žlto-čiernych“ čaká podľa všetkého v úvode ľahké sústo. V predchádzajúcom roku začínali na Slovenskom pohári tiež proti úspešnému kvalifikantovi, vtedy zdolali v bratislavskom derby MŠK Iskra Petržalka 106:51. Inter má už štyri kolá pred koncom základnej časti prvenstvo viac-menej isté, po minuloročnom nezdare vo finále by však tentoraz chcel dokráčať k trofeji pre víťaza. „Určite je to turnaj, kde sa prejaví momentálna sila každého tímu. Väčšinou záleží od toho, v akej zostave príde tím, s ktorým hráčom nemôže počítať kvôli rôznym zraneniam a chorobám. Z toho vyplýva aj momentálna fazóna družstva. Od nej bude aj najviac závisieť herný prejav družstva na takomto turnaji, akým je Slovenský pohár. Ambícia je jasná všetkým, v predchádzajúcom roku sme hrali finále, tento rok chceme pohár vyhrať. V každom prípade, bude to celé zaujímavé aspoň pre divákov,“ povedal pred úvodným stretnutím kormidelník Interu Oliver Vidin. 

Prvoligová Považská Bystrica prešla naopak dvojkolovým kvalifikačným sitom, keď zdolala na úvod ambicizóny Lučenec a v ďalšom dvojzápase aj Žilinu. Pre mladý tím trénera Petra Tordu bude možnosť hrať proti aktuálnemu lídrovi Eurovia SBL istotne basketbalovým sviatkom. „Ako som už povedal v predchádzajúcom rozhovore, je to pre nás jeden z vrcholov sezóny. Budeme sa snažiť pripraviť čo najzodpovednejšie a užiť si tento zápas. Musíme hráčov pripraviť na to, aby sme boli koncentrovaní počas celého zápasu. Aby sme neboli prehnane ustráchaní a hlavne, aby sme po zápase boli spokojní s tým, čo ukážeme a ako sa odprezentujeme,“ uviedol tréner Považskej Bystrice. 

Keďže sa tieto dva tímy v aktuálnom ročníku ešte nestretli, tak bude opäť zaujímavé sledovať ako veľký rozdiel je medzi najvyššou súťažou a prvou ligou. „Cez sezónu sú stále zápasy streda – sobota. Ako som už povedal, pohár je turnaj momenta. Má ho šancu vyhrať viacero družstiev. Nie je to play off, kde väčšinou vyhráva družstvo, ktoré je naozaj lepšie. Podľa mňa, šancu na pohár má vyhrať šesť družstiev, na titul však len tri. Určite chceme víťazstvo, o ničom inom ani nepomýšľam,“ vyhlásil Vidin na tému ambícií na Slovenskom pohári. Považská Bystrica môže hrať bez tlaku a užiť si pravdepodobne ich najväčší basketbalový sviatok v tejto sezóne. „Nakoľko sme realisti a vieme proti komu nastúpime, tak nad ďalšími zápasmi na turnaji nerozmýšľame. Chceme si užiť tento zápas a nazbierať nové herné skúsenosti,“ dodal Torda. 

Kto proti komu: Mimoriadne atraktívny súboj sa očakáva pod košom, kde sa stretnú dvaja bývalí slovenskí reprezentanti. Spolu hrávali len v národných farbách, ale proti sebe sa pravdepodobne ešte nestretli. Reč je o Radoslavovi Rančíkovi na strane Interu a Štefanovi Svitekovi z Považskej Bystrice. 

Čísla, čísla, čísla: Inter má druhú najlepšiu ofenzívu v rámci Eurovia SBL, v defenzíve im patrí rovnaká pozícia. Považská Bystrica je na rovnakom mieste v rámci ofenzívy v prvej lige. 

Súboj základných zostáv: Zo štatistického pohľadu sa pozrieme na predpokladané základné päťky, v prehľade vychádzame z dostupných informácií. Za menom a priezviskom hráča sú jeho priemery na zápas v aktuálnej sezóne.

BK Inter Bratislava:
  • Aleksandar Vlahovič – 14,0 bodu, 1,6 doskoku, 5,6 asistencie, 1,1 zisku, 2,3 straty, 2,1 faulu
  • Nemanja Barač – 15,6 bodu, 5,4 doskoku, 3,4 asistencie, 1,4 zisku, 2,1 straty, 2,6 faulu
  • Radoslav Rančík – 18,1 bodu, 5,7 doskoku, 1,4 asistencie, 1,1 zisku, 1,4 straty, 2,4 faulu
  • Tomáš Mrviš – 9,1 bodu, 3,9 doskoku, 3,1 asistencie, 1,4 zisku, 2,0 straty, 2,1 faulu
  • Stefan Matovič – 11,1 bodu, 7,1 doskoku, 2,4 asistencie, 1,7 straty, 2,5 faulu
IMC Slovakia Považská Bystrica:
  • Adam Samek – 12,7 bodu, 1,8 doskoku, 4,6 asistencie, 1,2 zisku, 2,0 straty, 3,1 faulu
  • Dominik Kubala – 14,6 bodu, 2,7 doskoku, 2,6 asistencie, 2,3 zisku, 1,4 straty, 2,8 faulu
  • Viliam Markovič – 4,8 bodu, 1,3 doskoku, 1,1 straty, 2,1 faulu
  • Štefan Svitek – 15,2 bodu, 9,8 doskoku, 1,3 asistencie, 1,3 zisku, 1,4 straty, 1,2 bloku, 2,0 faulu
  • Branislav Mátych – 9,6 bodu, 5,3 doskoku, 1,1 asistencie, 1,4 zisku, 1,0 straty, 1,4 bloku, 3,6 faulu

Autor: Michal Duchovič, zdroj: basketliga.sk

Foto: Vladimír Dorňák