Basketbalisti KB Košice sa môžu stať po siedmich rokoch prvým tímom, ktorý v domácom prostredí získa Slovenský pohár. „Býkom“ sa na ceste za obhajobou postavia najskôr vo štvrťfinále hráči Karlovky.

KB Košice – VŠEMvs Karlovka Bratislava

Angels aréna, štvrtok 15. februára o 18.00 h – štatistický prenos a priamy prenos

Delegácia rozhodcov: Zdenko Tomašovič, Igor Pipíška, Tomáš Kiss

Vzájomné zápasy v sezóne 2017/2018 (z pohľadu domáceho tímu): 100:66 (d), 81:93 (v), 109:76 (d), 70:81 (v)

Čo je potrebné vedieť: Obhajoba trofeje pre víťaza a zlomenie prekliatia organizátorov záverečných turnajov Slovenského pohára. Pred takými výzvami stojí družina okolo trénera Miljana Čuroviča. Aj v predchádzajúcom roku išli do turnaja ako druhý najvyššie nasadený tím, tentoraz však budú mať výraznejšiu podporu aj z hľadiska. „Pohár vnímame určite ako jeden z vrcholov sezóny, hlavne v pozícii trénera obhajcu vlaňajšieho prvenstva ho vnímam s plnou vážnosťou. Úspešnú obhajobu považujem za veľkú výzvu. Ambíciou je obhájiť pohár!“ vyhlásil tréner Košíc Miljan Čurovič. 

Karlovka sa predstaví medzi najlepšou osmičkou po ročnej absencii, v aktuálnom ročníku už pri tom nie raz ukázala, že tabuľkovo vyššie postavený celok vie výrazne potrápiť. „Vysokoškoláci“ však budú mať v nohách stredajšiu dohrávku 32. kola proti Spišskej Novej Vsi, čo môže, ale aj nemusí byť nevýhodou. „Vnímame to ako súťažný zápas, hráme s obhajcom pohára, je to pre nás motivácia podať čo najlepší výkon. V zápase nemáme čo stratiť. Tešíme sa na súboj s Košicami, do zápasu ideme chuťou a nebojácne,“ vyjadril sa tréner Karlovky Peter Ivanovič. 

Pohľad na tabuľku Eurovia SBL hovorí jasnou rečou, Košice pôjdu s veľkou pravdepodobnosťou do vyraďovacích bojov z druhého miesta. Paradoxne, práve Karlovka môže byť ich súperom vo štvrťfinále, keďže aktuálne okupuje siedmu pozíciu. „Býci“ doma zvládli bez väčších problémov doterajšie súboje, keď triumfovali o 34, respektíve 33 bodov. Vonku to už nebolo také jednoznačné, z Bratislavy však išli s víťazstvami 93:81 a 81:70. „V prvom rade sme si dobre oddýchli po ťažkom sobotňajšom zápase proti Leviciam, teraz sa psychicky a mentálne pripravujeme na tri ťažké zápasy. Dúfajme, že budú tri. Nebude to ľahké, ale na takýchto turnajoch sa ukazuje sila družstva. Karlovka predstavuje veľmi nepríjemného súpera. V tejto sezóne sme proti nej odohrali už štyri zápasy a vždy to bolo náročné. Poznáme sa veľmi dobre, ale hráme doma a ja verím, že to zvládneme,“povedal Čurovič na adresu štvrťfinálového súpera. 

Oba tímy trápia zdravotné starosti, ktoré môžu výraznou mierou zasiahnuť aj do diania na palubovke. Na strane Karlovky však bude oveľa menší tlak. „Príprava nie je ničím špecifická, nás čaká ešte v stredu dohrávka v Spišskej Novej Vsi, pripravujeme sa viac-menej takticky a sily sústreďujeme do zápasov,“ nechal sa počuť Ivanovič. 

Kto proti komu: V lige patria medzi najlepších trojkárov a svoje umenie budú určite chcieť predviesť aj na Slovenskom pohári. V košickom drese strieľa s vysokou úspešnosťou Igor Marič, v bielo-modrom drese je to Dávid Abrhám.

Čísla, čísla, čísla: Veľký rozdiel panuje v ofenzívnej sile, kde sú Košičania lídrom v rámci Eurovia SBL. V defenzíve sa však tieto rozdiely stierajú, keďže Karlovka neinkasuje toľko bodov, ako ukazuje jej tabuľkové postavenie. 

Súboj základných zostáv: Zo štatistického pohľadu sa pozrieme na predpokladané základné päťky, v prehľade vychádzame z dostupných informácií. Za menom a priezviskom hráča sú jeho priemery na zápas v aktuálnej sezóne.

KB Košice:
  • Radenko Pilčevič – 11,1 bodu, 2,3 doskoku, 5,1 asistencie, 1,6 zisku, 2,5 straty, 2,5 faulu
  • Igor Marič – 14,5 bodu, 5,4 doskoku, 1,7 asistencie, 1,4 zisku, 1,2 straty, 1,9 faulu
  • Rahmon Fletcher – 14,1 bodu, 2,0 doskoku, 5,1 asistencie, 1,3 zisku, 1,8 straty, 2,8 faulu
  • Richard Körner – 12,1 bodu, 4,9 doskoku, 1,4 asistencie, 1,6 straty, 2,3 faulu
  • Svetozar Stamenkovič – 16,7 bodu, 8,2 doskoku, 2,7 asistencie, 1,3 zisku, 2,5 straty, 3,1 faulu
VŠEMvs Karlovka Bratislava:
  • Michal Podhorský – 6,0 bodu, 3,5 doskoku, 2,2 asistencie, 1,3 zisku, 1,5 straty, 3,2 faulu
  • Dávid Abrhám – 14,8 bodu, 2,3 doskoku, 2,7 asistencie, 1,6 straty, 2,0 faulu
  • Roman Vido – 12,0 bodu, 6,2 doskoku, 1,8 asistencie, 1,6 zisku, 1,6 straty, 3,7 faulu
  • Dalibor Hlivák – 12,4 bodu, 2,9 doskoku, 4,1 asistencie, 1,0 zisku, 2,3 straty, 3,1 faulu
  • Andrej Kuffa – 12,8 bodu, 5,7 doskoku, 1,5 asistencie, 3,5 faulu

Autor: Michal Duchovič, zdroj: basketliga.sk 

Foto: Peter Jesenský