Michal Madzin a Tomáš Kačmárik sa pridali do skupiny slovenských trénerov, ktorí sa zúčastnili na prestížnom štúdiu FIBA Europe Coaching Certificate (FECC). Počas uplynulých dní trávila spomenutá dvojica čas v Izraeli, kde sa konal európsky šampionát chlapcov do 20 rokov. Po návrate domov sme vyspovedali Michala Madzina.

Predstavte nám na úvpd štúdium FECC…

Fiba Europe Coaching Certificate je trojročné štúdium, ktoré prebieha vždy popri organizácii ME v kategóriách U16, U18, U20 chlapcov. Prednášajúcimi sú top tréneri Európy, niektorí z nich sú dokonca aktuálne trénermi euroligových tímov. Štúdium je zamerané na rozvoj trénerov z celej Európy vo všetkých vekových kategóriách. Po absolvovaní sme dostali certifikát o úspešnom ukončení. Robili sme to skôr pre vlastný rozvoj ako pre získanie papierov.

Ako vyzerali vaše dni v Izraeli, boli plné basketbalového štúdia a analýz?

Áno, celé dni boli venované basketbalu. V predpoludnajších aj popoludňajších hodinách sme mali teoretické a praktické prednášky a hneď po nich sme sa presúvali do inej haly a sledovali zápasy ME. Takto to šlo zo dňa na deň. Niekedy sme ešte na noc dostávali zadania na vypracovanie a prezentáciu, čiže niekedy toho oddychu zostalo naozaj minimum.

Koľko trénerov sa tam zišlo?

Myslím, že nás bolo viac ako šesťdesiat a väčšina trénerov bola z Európy.

Kto bol mentorom, kto vás sprevádzal prednáškami?

Mentorom je Svetislav Pešič. Z jeho filozofie vychádza viacero prednášok. Ďalšími lektormi boli Pablo Laso, Arik Shivek, Janez Drvaric či Nenad Trunič. V tomto roku sme dostali veľký bonus a niekoľko prednášok s nami mal aj tréner Igor Kokoškov z NBA. Musím povedať, že tieto prednášky sú veľký zážitok.

Viete z množstva podnetov vybrať ten, ktorý vás najviac zaujal?

Zaujalo ma veľa vecí. Asi najviac to, akí tréneri sa podieľajú na prednáškach. Super bolo taktiež to, že sme boli súčasťou európskych šampionátov, v ktorých sa domáce tímy vždy dostali do finále. Atmosféra na vypredaných zápasov mládeže je niečo úžasné. Malo to neskutočnú energiu a chlapci podávali výkony za hranicami mládežníckeho basketbalu.

Stihli ste okrem štúdia vidieť aj krásy Izraela?

V tento posledný rok sme toho stihli okrem basketbalu vidieť najmenej. Ale snažili sme sa vždy nájsť si aj čas pozrieť mesto alebo okolie destinácie, kde sme práve boli.

Peter Zagiba