Zápasmi o konečné umiestnenie sa v nedeľu v Bratislave a Piešťanoch skončil európsky šampionát basketbalistov do 18 rokov. Vyvrcholením turnaja bolo finálové stretnutie v Bratislave, v ktorom Srbsko zdolalo Španielsko 74:62 a po ôsmich rokoch získalo titul majstrov Európy. Bronz si po dráme a výhre nad Tureckom vybojovala Litva.

Vo finále sa stretli tímy, ktoré si zmerali sily už v základnej B-skupine. Pred týždňom v sobotu v Piešťanoch uspeli Španieli a túžili zopakovať rovnaký výsledok aj v poslednom zápase na turnaji. Srbi chystali odplatu, ale nezachytili úvod. Španieli hrali s energiou, dobre bránili a prvú štvrtinu vyhrali 18:11. Potom však prebrali iniciatívu Srbi a svoj výkon do konca zápasu už len zlepšovali. V druhej a tretej štvrtine ukázali výbornú obranu, súperovi dovolili za 20 minút streliť len 22 bodov a vytvorili si rozhodujúci náskok.

V útoku ich viedol Nikola Miškovič, ktorý predviedol skvelý mikrosúboj proti španielskej hviezde Sergimu Martinezovi. Obaja pokorili 20-bodovú hranicu, ale Miškovič sa na rozdiel od Martineza dočkal aj pomoci spoluhráčov. Výborne pod košom hral Marko Pečarski, na obvode ťahal tím kapitán Aleksa Uškokovič. Dôležitú úlohu zohrala aj fyzická pripravenosť, keď pre oba tímy to bol siedmy zápas za deväť dní. Viac energie zostalo Balkáncom, na hre Španielov už bola najmä v druhom polčase vidieť únava po náročnom programe. Hoci sa hráči z Pyrenejského polostrova v závere vypli k mohutnému náporu, Srbi si už výsledok postrážili a v Hant aréne mohla po záverečnom hvizde vypuknúť ich majstrovská radosť.

Tretie miesto po veľkej dráme obsadili Litovci, ktorí vyhrali nad Tureckom až po predĺžení. Súboj o bronz priniesol ofenzívny basketbal na oboch stranách. V napínavom predĺžení mali viac šťastia a pevnejšie nervy z trestných hodov hráči z pobaltskej krajiny a mohli sa tešiť zo zisku cenného kovu.

V Piešťanoch mali najväčšiu radosť spomedzi víťazov Čiernohorci. Tí v balkánskom derby o zachránu zdolali Slovinsko a v elitnej kategórii sa tak predstavia aj o rok. Do B-divízie ME tak zostúpilo Slovinsko a Slovensko, ktoré sa rozlúčilo s turnajom výhrou nad Lotyšskom.

Po skončení večerného finále vyhlásil direktoriát turnaja top zostavu šampionátu. Do All-Star tímu sa dostala pätica Sani Čampara (Bosna a Hercegovina), Arnas Velička (Litva), Sergi Martinez (Španielsko), Nikola Miškovič (Srbsko), Ragip Berke Atar (Turecko). Ocenenie MVP pre najužitočnejšieho hráča turnaja získal líder čerstvých majstrov Európy Miškovič.

Súhrn výsledkov:
o 15. miesto: Lotyšsko – Slovensko 57:69
o 13. miesto: Čierna Hora – Slovinsko 73:63
o 11. miesto: Ukrajina – Nemecko 71:89
o 9. miesto: Fínsko – Rusko 69:75
o 7. miesto: Grécko – Bosna a Hercegovina 77:55
o 5. miesto: Francúzsko – Taliansko 55:81
o 3. miesto: Turecko – Litva 88:97 pp
finále: Španielsko – Srbsko 62:74

Konečné poradie ME U18 2017:
1. Srbsko, 2. Španielsko, 3. Litva, 4. Turecko, 5. Taliansko, 6. Francúzsko, 7. Grécko, 8. Bosna a Hercegovina, 9. Rusko, 10. Fínsko, 11. Nemecko, 12. Ukrajina, 13. Čierna Hora, 14. Slovinsko, 15. Slovensko, 16. Lotyšsko